Na skórze odbijają się wszystkie zmiany w organizmie. Tę zależność między cerą a zdrowiem opisali już starożytni lekarze chińscy. Problemy każdego organu i systemu – trawiennego, nerwowego, a zwłaszcza hormonalnego – mogą skutkować wypryskami, zmianą koloru czy opuchlizną. Weź do ręki lustro i przyjrzyj się swojej skórze. Oto trzy najczęściej występujące oznaki, że w Twoim ciele coś się dzieje.
1. Na zewnątrz: wypryski na skórze
Wewnątrz: „Przekonanie, że trądzik dotyczy jedynie nastolatków, jest błędne - mówi dr n. med specjalista dermatolog Danuta Nowicka, specjalista dermatolog. – Coraz częściej widzimy zmiany skórne u osób po 25., a nawet po 30. roku życia. Dermatolodzy określają je jako trądzik późny. Jeśli zmiany zapalne (guzy, cysty, nacieki) są bolesne w dotyku, trudno gojące się, często bez treści ropnej i zlokalizowane na brodzie, w linii żuchwy lub na szyi, podejrzewamy przyczyny hormonalne. Zmiany mogą nasilać się w różnych fazach cyklu miesięcznego.
W pierwszej kolejności potrzebna jest właściwa diagnostyka. Warto wybrać się do ginekologa lub endokrynologa, który zleci badania hormonów płciowych i tarczycy, i na tej podstawie postawi diagnozę i wdroży leczenie. Najczęściej stosowane są leki hormonalne, czyli antykoncepcyjne”.
Pierwsza pomoc: co na wypryski?
Zdaniem dr Nowickiej pomogą zabiegi z kwasami (salicylowym, pirogronowym). W domu można stosować preparaty o działaniu przeciwzapalnym, np. kwas azelainowy, wyciągi roślinne czy też triclosan.
2. Na zewnątrz: worki pod oczami
Wewnątrz: Opuchnięcia dolnej powieki mogą być skutkiem zarwanej nocy, niedotlenienia czy stresu. „Przewlekle utrzymujące się obrzęki mogą świadczyć też o chorobach nerek, a jeśli towarzyszy im zmiana zabarwienia na ciemny czy brunatny, może być to objaw alergii” – mówi dr Nowicka. Sprawdźmy stan naszych nerek, a dodatkowo warto się wybrać na testy alergologiczne.
Pierwsza pomoc: sposoby na worki pod oczami
„Po wykluczeniu przyczyn chorobowych ważna jest zmiana stylu życia: regularny sen, aktywność fizyczna, ograniczenie używek” – mówi dr Nowicka. Pomogą masaże kostkami lodu albo kremem przechowywanym w lodówce. Masujmy dolną powiekę w kierunku wewnętrznego kącika oka, a górną na zewnątrz. Stosujmy kosmetyki do cery wrażliwej, naczyniowej, zawierające wyciągi z arniki, alg oraz substancje łagodzące. „Przy przewlekłych, bardzo nasilonych workach pod oczami można wykonać zabiegi medycyny estetycznej lub chirurgii plastycznej” – radzi dr Nowicka.