Zmarszczki od smartfona: 5 sposobów, jak uniknąć indyczej szyi

Ciągłe wpatrywanie się w ekran smartfona czy tabletu ma zły wpływ nie tylko na kręgosłup, oczy czy jakość snu. Powoduje również efekt „tech neck”. Jest to problem współczesnego pokolenia, które zdominowane zostało przez nowe technologie. 

tech neck fot. Shutterstock.com
Tech neck to w dzisiejszych czasach coraz powszechniejszy problem.

Według badań zerkamy na telefon średnio 221 razy dziennie. Specjaliści przewidują, że większość z nas prędzej czy później trafi nie tylko do ortopedy, ale i do gabinetu dermatologa, by odwrócić niekorzystne skutki znane pod nazwą „tech neck”(z ang. dosłownie – technologiczna szyja), mówiąc wprost chodzi o zmarszczki na szyi i podwójny podbródek, który wynika z wpatrywania się w urządzenie i nieprawidłową postawę: przygarbione plecy, schowany podbródek oraz pochylona głowa wciśnięta w ramiona.

ZOBACZ TEŻ: Botoks nie tylko na zmarszczki - 8 korzyści zabiegu

„Długotrwałe wpatrywanie się w urządzenia mobilne, jak smartfon czy tablet powoduje powtarzalne ruchy głowy, które doprowadzają do przedwczesnej obecności zmarszczek poprzecznych szyi i tzw. podwójnego podbródka. Skóra szyi ze względu na swoją budowę jest najbardziej narażona na zwiotczenie, ponieważ jest cienka, delikatna i zawiera małe ilości kolagenu. Ten składnik naszego organizmu odpowiada za dobrą kondycję skóry, jej nawilżenie, elastyczność i jędrność. Dlatego szyja to jedno z miejsc, które starzeje się najszybciej i gdzie najtrudniej te niekorzystne efekty odwrócić” - wyjaśnia mgr Anna Smolińska, kosmetolog z Body Care Clinic w Katowicach.
Wiemy, że raczej nie zrezygnujesz (spróbuj chociaż ograniczyć) z odbierania maili w telefonie, skrolowania zdjęć na Insta i oglądania ulubionych seriali na tablecie. Dlatego mamy dla Ciebie kilka porad, dzięki których indycza szyja ominie Cię szerokim łukiem.

1. Prawidłowa postawa.

Wgapiając się w telefon czy tablet, wyprostuj plecy, ściągnij łopatki, nie nachylaj głowy, w zamian obniżaj wzrok. Spróbuj też trzymać smartfon naprzeciwko twarzy i na wysokości wzroku. Szyja powinna być lekko uniesiona, a głowa znajdować się w neutralnej pozycji.

2. Odpowiednia pielęgnacja skóry szyi i dekoltu.

Krem do twarzy, najlepiej o właściwościach ujędrniających i nawilżających zawierający retinol, kwas hialuronowy, kolagen, witaminę C czy lipopeptydy, wklepuj również w skórę szyi i linię żuchwy. Powyższe składniki wzmocnią i ujędrnią skórę oraz opóźnią pojawienie się zmarszczek. Dodatkowo, raz w tygodniu, zrób peeling szyi i zastosuj nawilżającą maseczkę np. z alg.

Pamiętaj, że kluczem do pięknej skóry jest także odpowiednia dieta. Oto produkty, które powinnaś włączyć do swojego menu.

3. Masaż szyi

Sposób w jaki nakładasz krem ma znaczenie. Zacznij od dekoltu i kieruj obie dłonie ku górze w stronę linii szczęki. Masuj przy tym szyję ze wszystkich stron. Nakładaj sporo kremu, aby czuć tzw. poślizg i nie naciągać skóry. Do masażu możesz użyć też specjalnych wałeczków czy rollerów.

4. Peelingi chemiczne z użyciem kwasów

Najlepiej sprawdzi się kwas pirogronowy w połączeniu z kwasem mlekowym. Skutecznie rewitalizującą oraz odmładzającą skórę szyi. Udaj się na taki zabieg do kosmetyczki.

5. Zabiegi medycyny estetycznej

„Specjaliści ostrzegają, że po 25 rokiem życia fibroblasty, czyli komórki odpowiadające za syntezę kolagenu są coraz mniej aktywne, zanika też naturalnie występujący w naszej skórze kwas hialuronowy, więc razem z wpatrywaniem się w telefon czy tablet wzrasta szansa na indyczą szyję. Do trzydziestki nie ma potrzeby decydować się na bardziej inwazyjne zabiegi z użyciem botoksu czy lifting chirurgiczny. Skuteczna będzie mezoterapia igłowa, która polega na podawaniu w skórę kwasu hialuronowego, płynnego kolagenu czy naturalnych stymulatorów wzrostu kolagenu. Warto też wykonać „wampirzy lifting” z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego” – podpowiada kosmetolożka Smolińska.

ZOBACZ TEŻ: Jak walczyć ze zmarszczkami.

Zobacz również:
REKLAMA