Jak pielęgnować skórę zimą?
Zimowe warunki najgorzej znosi skóra sucha oraz ta ze skłonnością do egzemy i trądziku różowatego. Z zimnem i wiatrem na zewnątrz i suchym powietrzem w ogrzewanych pomieszczeniach nieco lepiej radzi sobie skóra tłusta, ale również ona potrzebuje asekuracji. Podstawa pielęgnacji: solidna dawka nawilżenia i wzmocnienie bariery wodno-tłuszczowej.
Używaj nawilżacza powietrza
Suche powietrze w sezonie grzewczym to niewidzialny wróg nie tylko dla dróg oddechowych, ale także dla Twojej skóry, która staje się bardziej przesuszona.
Nakładaj balsam nawilżający
Wetrzyj go w skórę zaraz po wyjściu spod prysznica i osuszeniu skóry ręcznikiem – zatrzymasz wilgoć. Zrezygnuj z formuł zapachowych, bo mogą podrażniać.
Bierz krótkie prysznice
Ciepła woda, i nie dłużej niż pięć minut – tego się trzymaj. Długi i gorący tusz pozbawia skórę warstwy lipidowej: w konsekwencji stanie się ona sucha i szorstka.
Pij dużo wody
W zimowe miesiące powinnaś też dbać o nawilżanie od wewnątrz – pij minimum 1,5 l wody dziennie. Skóra twarzy i ciała odwdzięczy Ci się zdrowym wyglądem.
ZOBACZ: Pielęgnacja skóry – w jakiej kolejności najlepiej używać kosmetyków?
Zimowa pielęgnacja: Chroń skórę
Bariera ochronna skóry (płaszcz hydrolipidowy) odpowiada nie tylko za zatrzymywanie naturalnej wilgoci, ale gdy jest dobrze uszczelniona, działa również jak tarcza, która chroni m.in. przed przesuszeniem, podrażnieniami wywołanymi smogiem, powstawaniem stanów zapalnych oraz rozszerzaniem się naczynek krwionośnych.
Krem SPF
Promienie UVA, które zwiększają ryzyko starzenia się i raka, są dla skóry zagrożeniem przez cały rok, także zimą, i będziemy powtarzać to jak mantrę. Na co dzień wystarczy krem z filtrem SPF 30+, ale przed wyjściem na stok koniecznie nałóż solidną warstwę SPF 50+.
Ceramidy i niacyniamid
Ceramidy, potocznie nazywane cementem międzykomórkowym, tworzą tzw. mur, który chroni przed utratą wody z naskórka. Niacyniamid natomiast koi podrażnienia i zapobiega powstawaniu nowych.
Probiotyki i prebiotyki
Pierwsze to dobre bakterie, drugie to pokarm dla nich. Duet ten stymuluje rozwój pożytecznej mikroflory skóry i odbudowuje jej biologiczną odporność. Regeneruje oraz przywraca równowagę zaburzonego płaszcza hydrolipidowego.
Konopie siewne
Wzmacniają warstwę lipidową, która jest składnikiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania bariery ochronnej skóry. Mają również działanie kojące i przeciwzapalne.