Zegarki: jak je czyścić i przechowywać?

Pisałyśmy już o czyszczeniu złotej i srebrnej biżuterii. Teraz przyszedł czas na kolejny element, czyli zegarki. Zobacz jak je przechowywać i czyścić. 

Shutterstock

Zanim przejdziesz do usuwania brudu ze swojego zegarka, zdejmij bransoletkę lub pasek. Powinnaś pielęgnować je osobno. Poniżej wyjaśnimy Ci jak czyścić różne typy bransolet i pasków. 

Złote i srebrne bransolety

Do czyszczenia złotych i srebrnych elementów (zarówno koperty, jak i bransolety) możesz śmiało wykorzystać sposoby, które podałyśmy w artykule o czyszczeniu biżuterii. Jednak zanim wybierzesz sposób usuwania brudu, z koperty, sprawdź jej wodoszczelność. Jeśli jest mała, nie ryzykuj z używaniem dużej ilości wody. Do złotych elementów i bransolety przyda się płyn do mycia naczyń, soda oczyszczona lub ocet i cytryna. W przypadku srebrnych fragmentów – sól kuchenna i folia aluminiowa, pasta do zębów, a także sok z cytryny. 

Pamiętaj jednak, że musisz uważać, aby nie uszkodzić serca zegarka, czyli mechanizmu, dlatego najlepiej ostrożnie wyciągnij mechanizm, zanim przejdziesz do dokładnego czyszczenia. 

ZOBACZ TEŻ: Zegarek do zadań specjalnych

Czyszczenie pasków

Pasek skórzany 

Skóra wymaga specjalnej pielęgnacji, dlatego warto użyć preparatów, które są do niej przeznaczone. Jednak jeśli nie posiadasz tego typu produktów, możesz przygotować własną pastę w domu. Będziesz potrzebowała: jednej łyżeczki wody i jednej łyżeczki sody. Rozprowadź ją po pasku miksturę i pozostaw na około godzinę, a nadmiar zetrzyj miękką szmatką. 

Pasek materiałowy 

W tym przypadku warto użyć szczoteczki do zębów, ciepłej wody oraz mydła. Takie szorowanie powinno pomóc. Jeśli posiadasz pasek w kolorze białym, możesz wyczyścić go wodą z proszkiem do pieczenia. 

Pasek gumowy

Paski gumowe często używane są do produkcji zegarków sportowych. Szybko ulegają zabrudzeniom, ale na szczęście nie są problematyczne podczas mycia. Wystarczy woda z mydłem i brud powinien zniknąć bez najmniejszego problemu.  

Czyszczenie szkiełka

Przecież pasek/bransoleta i koperta to nie wszystko. Są jeszcze takie elementy jak np. szkiełko, które również się brudzi i od czasu do czasu wymaga polerowania. Tutaj także bardzo ważny jest materiał, z którego szkiełko jest wykonane. Jeśli z plastiku, to bez problemu możemy użyć pasty polerskiej. Hesalitowe najpierw zwilżamy wodą, a następnie polerujemy papierem ściernym. Szkła mineralne i szafirowe wymagają użycia maszyn i doświadczenia zegarmistrza.

Jak przechowywać zegarki? 

Z przechowywaniem zegarków jest podobnie jak z biżuterią. Każdy z nich lubi mieć trochę przestrzeni dla siebie. Zwykle podczas zakupu zegarka dostajemy do niego także pudełko, które jest wyłożone specjalnym, miękkim materiałem. Często w zestawie znajdziemy również specjalną poduszkę, która pomaga utrzymać zegarkowi odpowiedni kształt. Zachowanie oryginalnego pudełka to jeden sposób. Jednak są sytuacje, w których kupujesz zegarek bez pudełka lub po prostu uwielbiasz zegarki i masz ich wiele, a oryginalne pudełka zabierają Ci zbyt dużo miejsca w szufladzie. W tym wypadku możesz zakupić specjalny organizer z przegródkami, wyłożony miękkim materiałem, w którym znajdzie się miejsce na więcej zegarków niż dwa czy trzy. Pamiętaj, że zegarki nie lubią wilgoci ani zmiennych temperatur, dlatego trzymaj je np. w szufladzie czy szafie, raczej nie na parapecie. 

ZOBACZ TEŻ: 7 gadżetów, które ułatwią Ci życie

REKLAMA