[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Zapach i kobiety. To dlatego wydajemy majątek na perfumy

Kobiety są w stanie wydać majątek na perfumy. I zauroczyć się mężczyzną tylko dlatego, że ładnie pachnie. Nic dziwnego, znacznie przewyższamy mężczyzn pod względem wrażliwości na zapach. 

zapach, węch, kobieta, pies fot.shutterstock.com

Węch to bardzo pierwotny zmysł, jeden z tych, którymi zaczynamy kierować się na najwcześniejszym etapie rozwoju - to właśnie poprzez zapach niemowlęta uczą się rozpoznawać matkę. Już w dzieciństwie zaczynamy rozróżniać ok. dziesięć tysięcy zapachów.

Okazuje się jednak, że kobiety znacznie przewyższają mężczyzn pod względem wrażliwości na zapach. Istnieje wiele teorii tłumaczących tę nasza wrażliwość.

REKLAMA

Antropologowie twierdzą, że to dzięki temu, że przez setki tysięcy lat kobiety zdobywały jedzenie dla siebie i rodziny zbierając różne gatunki roślin. To wykształciło w nich oprócz spostrzegawczości szczególną wrażliwość na zapachy, co min. pozwalało odróżnić te jadalne od niejadalnych.

Na kobiecą wrażliwość węchową mają wpływ też hormony, wiemy to stąd, że w różnych okresach cyklu miesiączkowego mamy różną wrażliwość na zapachy. U kobiet w ciąży występuje nawet swego rodzaju nadwrażliwość, co najprawdopodobniej jest też ewolucyjnie wytworzoną zdolnością, która ma uchronić matkę i dziecko przed ewentualnym zatruciem. 

W okresie płodnym kobieta jest szczególnie wyczulona na męski zapach potu, który najprawdopodobniej stanowi dla niej podświadomy sygnał, że geny tego faceta razem z jej genami stworzą fantastyczną mieszankę. Już sam zapach stanowi tak silny bodziec, że wywołuje reakcje fizjologiczne i psychologiczne.

Zapach bardzo mocno wpisuje się w pamięć. Nawet po latach pewne zapachy potrafią wywołać całą falę wspomnień. Szczególnie, jak więżą się z osobą, z którą nas coś łączyło, bo jak się okazuje każdy z nas ma swoją indywidualną kompozycję zapachową, tak niepowtarzalną jak linie papilarne, czy tęczówka. 

Okazuje się, że kobieca empatia może mieć tez związek z wrażliwością zapachową. W 2000 r uczone - Denise Chen i Jeannette Haviland-Jones przeprowadziły eksperyment, podczas którego badanym rozdano gaziki, które wcześniej inne osoby trzymały pod pachą. Na podstawie zapachu badani mieli odgadnąć czy dana osoba była szczęśliwa, czy przestraszona.

Okazało się, że mężczyźni lepiej radzą sobie z odczytywaniem emocji kobiet, natomiast kobiety częściej odgadywały po zapachu emocje u obojga płci.

W najnowszym numerze Women`s Health polecamy artykuł na temat zapachów i ich wpływu na nas. Polecamy! Od 20 października do kupienia. 

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij