Zabiegi laserowe na twarz - terapia światłem na różne problemy

Fototerapia może odmładzać, działać upiększająco, regenerować i leczyć.

laser na twarz fot. Shutterstock.com

Terapia światłem jest szybkim i skutecznym sposobem na odzyskanie promiennego wyglądu. Może też usunąć trwałe przebarwienia czy blizny. Jeżeli nosiłaś się z zamiarem umówienia się na konsultacje i zabieg, zrób to teraz. Latem fototerapia jest niewskazana.

Nasz ekspert

dr n. med. Maciej Krajewski Dermatolog, specjalista medycyny estetycznej z Kliniki Krajewski w Warszawie.

Zabieg: Laser frakcyjny nieablacyjny

NAJLEPSZY NA: Drobne zmarszczki, kurze łapki, blizny

JAK TO DZIAŁA: „Zabieg laserowy nieablacyjny powoduje podgrzanie i mikrouszkodzenia wewnętrznych warstw skóry, prowokując procesy naprawcze oraz regeneracyjne, stymulując produkcję kolagenu i elastyny. W zależności od problemu stosuje się mikrowiązki światła o różnej długości. Wykorzystuje się do tego m.in. lasery: Piscosure, ClearLift, Fraxel Dual czy Icon MAx 1540” – wyjaśnia dermatolog. Po zabiegu może wystąpić zaczerwienienie z obrzękiem które zniknie po 2-3 dniach. Rada: zrób go przed weekendem. Zwykle już po jednym zabiegu widać efekt, ale w przypadku bardziej zaostrzonych problemów może być potrzebnych kilka sesji.

Zabieg: Światło infrared (podczerwień)

NAJLEPSZY NA: Brak gęstości i napięcia

JAK TO DZIAŁA: Takimi zabiegami są np. Zaffiro czy Max IR. Działają stricte na zagęszczenie skóry i poprawę owalu twarzy. Jest to tzw. lifting bez skalpela. Doktor Krajewski: „Światło o temperaturze ok. 60 stopni Celsjusza przedostaje się do skóry właściwej, rozgrzewa ją i stymuluje skrócenie rozciągniętych włókien kolagenowych oraz pobudza produkcję nowych. Pierwsze efekty widać od razu, ale pogłębiają się przez kolejne trzy miesiące. Po zabiegu nie ma żadnych śladów, więc można go śmiało wykonać w przerwie na lunch i – co najważniejsze – tuż przed wielkim wyjściem”.

ZOBACZ: Problemy z paznokciami - jak je rozwiązać i jak im zapobiegać

Zabieg: Lampa LED

NAJLEPSZY NA: Trądzik, wypryski, stany zapalne, ziemista cera

JAK TO DZIAŁA: Ten rodzaj fototerapii jest zupełnie bezbolesny, wręcz relaksacyjny. „Światło o różnych kolorach i długościach fal wytwarza przyjemne ciepło, które wnika głęboko w skórę, ale nie uszkadza jej. Pobudza mechanizmy regeneracji skóry właściwej i naskórka. Światło fioletowe oraz niebieskie działa antybakteryjnie, niszczy więc bakterie wywołujące zmiany trądzikowe. Światło czerwone pobudza krążenie krwi i przywraca blask szarej, zmęczonej skórze. Dla osiągnięcia zadowalających efektów zwykle potrzebna jest seria kilku naświetleń” – podkreśla ekspert.

SPRAWDŹ: Zabiegi kosmetyczne, dzięki którym rano zaoszczędzisz czas

Zabieg: IPL

NAJLEPSZY NA: Naczynka, rumień, przebarwienia

JAK TO DZIAŁA: Hemoglobina we krwi rozszerzonych naczyń krwionośnych lub pigment obecny w przebarwieniach pochłaniają wiązkę światła. Energia świetlna zostaje zamieniona w tkankach na energię cieplną, co powoduje obkurczenie rozszerzonych naczyń lub złuszczenie plam barwnikowych. Zabieg ten (np. Max G czy Dye VL) sprawdza się w przypadku naczyń położonych powierzchniowo oraz tych umiejscowionych głębiej. Efekty widać już po 2 tygodniach, ale w niektórych przypadkach zalecane jest wykonanie kilku zabiegów.

Zabieg: Lampa UVB

NAJLEPSZY NA: Atopowe zapalenie skóry, łuszczyca

JAK TO DZIAŁA: Wysokie natężenie ultrafioletowego promieniowania UVB przenika przez skórę i łagodzi stany zapalne. Intensywność i ilość naświetleń zależy od zaawansowania problemu. „W tym przypadku konieczna jest seria systematycznych naświetleń. Metoda ta pozwala złagodzić objawy, a nawet uzyskać długotrwałe okresy remisji choroby skóry” – zapewnia Maciej Krajewski.

ZOBACZ TEŻ: Trądzik różowaty - jak pielęgnować skórę [najlepsze kosmetyki]

REKLAMA