Wypadanie włosów po ciąży: porady trychologa

Kobiety w ciąży mogą cieszyć się pięknymi, lśniącymi i gęstymi włosami. Niestety w okresie poporodowym młoda mama traci około 20% swoich włosów. Dlaczego włosy po ciąży wypadają i jak można je wzmocnić? O porady poprosiłyśmy trycholożkę – Annę Mackojć z Instytutu Trychologii.

wypadanie włosów po ciąży fot. shutterstock.com

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o wypadaniu włosów po ciąży:

Dlaczego włosy po ciąży wypadają?

W trakcie ciąży wiele kobiet ma wyjątkowo piękne włosy. To nie złudzenie – w organizmie przyszłych mam znacząco podnosi się poziom estrogenów, które powodują przedłużenie fazy anagenu, czyli wzrostu włosów. To dlatego włosy kobiet w ciąży stają się mocniejsze i gęstsze, szybciej rosną i przestają wypadać.

Po porodzie tracimy nie tylko te włosy, których naturalny cykl się zakończył, ale także tę nadprogramową nadwyżkę włosową z okresu ciąży.


Z kolei tuż po porodzie stężenie estrogenów gwałtownie spada – wówczas mieszki włosowe przechodzą w fazę telogenu, czyli fazę wypadania włosa. Oznacza to, że po urodzeniu dziecka tracimy nie tylko te włosy, które normalnie by nam wypadły, ale także tę nadprogramową nadwyżkę włosową z okresu ciąży (czyli włosy, których wypadanie na skutek wzrostu poziomu estrogenów w trakcie ciąży zostało na pewien czas zahamowane).

"To naturalny proces nazywany często «przejściowym łysieniem poporodowym», który trwa do siedmiu miesięcy od narodzin dziecka i w większości przypadków ustępuje samoistnie. W tym okresie kobieta przeciętnie traci około 20% włosów. Wypadanie włosów można najczęściej zaobserwować już w trzecim miesiącu po porodzie" – wyjaśnia Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii.

Czy w trakcie ciąży może dojść do wypadania włosów?

Większość kobiet w ciąży ma gęste, grube oraz błyszczące włosy, ale zdarzają się też przyszłe mamy, którym w tym wyjątkowym okresie wypada więcej włosów niż zazwyczaj. "Problem ten może się pojawić u kobiet, które mają zaburzenia pracy tarczycy, cukrzycę ciążową lub niedobory żelaza skutkujące anemią. Wówczas może pojawić się niespodziewane telogenowe wypadanie włosów, które zostanie szybko zatrzymanie w przypadku szybkiej diagnostyki lekarskiej u endokrynologa" – mówi trycholog Anna Mackojć.

Również u kobiety, które nie planowały ciąży może dojść do wypadania włosów spowodowanego niedoborami kwasu foliowego, który w trakcie ciąży jest intensywnie zużywany przez organizm, a którego przyszła mama nie suplementowała wcześniej. "Niedobory należy jak najszybciej uzupełnić poprzez doustną suplementację. Po wyrównaniu do wartości normatywnej – wypadanie ustąpi" – uspokaja ekspertka.

Wypadanie włosów a karmienie piersią

Na wypadanie włosów po ciąży może też mieć wpływ to, czy karmimy piersią. "Jeśli kobieta karmi piersią, okres wypadania włosów po ciąży może się nieco wydłużyć mówi trycholog Anna Mackojć. Warto jednak wspomnieć, że jest to normalne i w większości przypadków nie jest to powód do zmartwień". Dlaczego u kobiet karmiących włosy są osłabione? Po porodzie dochodzi do znacznego spadku estrogenów (żeńskich hormonów płciowych), przy jednoczesnym wzroście poziomu prolaktyny (hormonu odpowiedzialnego za pobudzenie organizmu do produkcji mleka). Karmienie piersią jest czynnikiem pobudzającym organizm do dalszego utrzymywania się wysokiego poziomu prolaktyny, a jej wysoki poziom jest często długoterminowym powodem wypadania włosów.

"Kolejnym powodem wypadania włosów po ciąży u karmiących mam, jest też wycieńczenie organizmu kobiety w wyniku ciężkiego porodu, nieprzespanych nocy oraz ograniczenia spożywania niektórych produktów w diecie podczas karmienia" dodaje ekspertka.

ZOBACZ TAKŻE: Karmienie piersią: to powinnaś wiedzieć 

pielęgnacja włosów fot. shutterstock.com

Jak sobie radzić z wypadaniem włosów po ciąży

Zacznij działać od razu

Najważniejsze jest, aby rozpocząć pielęgnację skóry głowy bezpośrednio po porodzie. Dlaczego? Bo pierwsze oznaki wypadania włosów po ciąży zobaczymy po trzech miesiącach po porodzie. Tym samym, jeśli pielęgnację rozpoczniemy dopiero gdy zauważymy ubytki, może być już trochę za późno, by załagodzić efekty nadmiernego wypadania włosów.

Skonsultuj się z lekarzem

W okresie trzeciego miesiąca po porodzie warto swój stan zdrowia skonsultować z lekarzem prowadzącym i sprawdzić, czy wypadanie włosów jest z pewnością skutkiem fizjologicznego spadku estrogenów lub fizjologicznego wzrostu prolaktyny, a nie jest wynikiem np. stanu zapalnego tarczycy czy niedoborów witaminowo-elektrolitowych. "Jeśli wypadanie włosów jest wynikiem zmian pozafizjologicznymi, należy uzupełnić minerały i witaminy oraz skorzystać z pomocy endokrynologa. W tym przypadku żadne zabiegi domowe nam nie pomogą" – radzi trycholog Anna Mackojć.

Udaj się do trychologa

Warto także po porodzie udać się do trychologa, aby zalecił produkty bezpieczne dla kobiet karmiących oraz do prawidłowej pielęgnacji skóry głowy. "Po porodzie zmienia się gospodarka hormonalna i skóra głowy zachowuje się inaczej niż przed porodem. Szampon, który był dla nas idealny i dobrany przez specjalistę przed porodem, może być zbyt delikatny lub zbyt mocny po porodzie. Tym samym może np. przesuszać skórę głowy lub powodować łojotok – podpowiada trycholog Anna Mackojć. – Najważniejsze jest to, że zawsze powinniśmy dbać w pierwszej kolejności o skórę głowy, gdyż to jest miejsce wzrostu włosa".

Wybierz odpowiednie kosmetyki

"Składniki powinny być dobrane do kondycji skóry głowy i jej obecnej sytuacji. Tym samym inne produkty będą potrzebne naszej skórze przed, w trakcie oraz po ciąży. Gospodarka hormonalna i homeostaza naszego organizmu będzie adekwatna do zaistniałej sytuacji przed/w trakcie/po ciąży. Każdy organizm kobiety będzie potrzebował zupełnie innych składników aktywnych na danym etapie, dlatego nie można stwierdzić, jakich konkretnie kosmetyków szukać" – mówi trycholog Anna Mackojć i dodaje: "Należy pamiętać, że warto stosować produkty o przetestowanej formule klinicznej. Tylko odpowiednio dobrany preparat pozwoli nam szybko powrócić do pięknej i gęstej fryzury".

Zadbaj o swoją dietę

Kondycja włosów zależy w znacznej mierze od kondycji organizmu, a jednym z najistotniejszych czynników w tym przypadku jest odpowiednio zbilansowana dieta, która odżywi Twoje kosmyki i poprawi ich wygląd.

  • Ponieważ głównym składnikiem budulcowym włosa jest białko, a dokładniej – keratyna, musisz zadbać o dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości tego składnika. Znajdziesz ją w rybach i mięsie.
  • W jadłospisie powinny pojawić się produkty bogate w składniki z witaminy z grupy B, ale także te z dużą dawką witamin: A, E i C.
  • Pamiętaj też o biotynie i aminokwasach.
  • Na talerzu nie powinno również zabraknąć produktów zawierających nienasycone kwasy tłuszczowe, miedź, magnez, krzem, siarkę a także żelazo i cynk.
  • Warto też pamiętać o fitoestrogenach (znajdziesz je w warzywach strączkowych), które mają pozytywny wpływ na mieszek włosowy.

ZOBACZ KONIECZNIE: 3 diety najgorsze dla kondycji włosów

Kiedy włosy przestaną wypadać?

"Zauważalna poprawa kondycji włosów może być widoczna dopiero po roku od porodu. Tak długi okres zmagania się z nieestetyczną fryzurą często przekłada się na pogorszenie samopoczucia młodej mamy. Dlatego nie warto czekać i od razu skorzystać z pomocy trychologa. Podczas wizyty specjalista odpowiednio dobierze zabiegi oraz wysokiej jakości preparaty trychologiczne, które szybko i skutecznie poprawią kondycję włosów" – radzi trycholog Anna Mackojć.

I na koniec najważniejsze: spokojnie, kondycja Twoich włosów wróci do normy. W większości przypadków wypadanie włosów po porodzie ustaje samoczynnie po powrocie wartości hormonów do norm fizjologicznych. Gdyby jednak trwało to dłużej – warto udać się do lekarza i sprawdzić, czy nie ma innej przyczyny nadmiernego wypadania włosów.

REKLAMA