Wypadanie włosów. Co zrobić, gdy włosy lecą z głowy?

Ostatni rok wszystkim nam dał w kość. Chyba nikogo nie musimy przekonywać, że 2020 był najdziwniejszym i prawdopodobnie najbardziej stresującym czasem w życiu przedstawicieli pokolenia X oraz millenialsów. A efekty tej sytuacji ciągną się za nami do dziś. Od tak błahych, jak zamknięte restauracje i siłownie, po poważne, związane ze stanem zdrowia naszym i naszych najbliższych.

Wypadanie włosów fot. MIKAEL SHULTZ

Jednym z problemów w całym spektrum pandemicznych zgryzot stały się choroby skóry. W ciągu ostatniego roku ilość pacjentów pojawiających się w poradniach dermatologicznych (lub na teleporadach) znacząco wzrosła. Ma to związek z wieloma kwestiami, między innymi z obowiązkiem noszenia maseczek (na pewno słyszałaś o maskne, czyli trądziku, który występuje na obszarze twarzy, który ma kontakt z maseczką ochronną). Sporym problemem, z którym boryka się coraz większa grupa pacjentów, stało się również wypadanie włosów. Jedną z wielu przyczyn, który wpływa na taki stan rzeczy, jest stres.

Wysokie wartości kortyzolu, czyli hormonu stresu, mogą powodować uszkadzanie macierzy włosa i, co za tym idzie, ich wypadanie. Jednak ciągłe napięcie to niejedyny czynnik, który może mieć wpływ na pogorszenie stanu skóry głowy. Zanim z frustracji zaczniesz sobie rwać włosy z głowy, sprawdź, co jeszcze może przyczyniać się do przerzedzania kosmyków i dowiedz się, jakie działania możesz podjąć, aby temu zaradzić. Lek. Kamila Białek-Galas z krakowskiego centrum medycznego Sublimed podpowiedziała nam, jakie kroki należy powziąć i gdzie szukać pomocy.

Po pierwsze: czy Twoje włosy na pewno wypadają w nadmiarze?

Cykl życia włosa trwa ok. 3-6 lat – w zależności od stylu życia oraz uwarunkowań genetycznych. Wypadanie włosów jest więc zjawiskiem powszechnym, nieuniknionym i całkowicie normalnym. Pod warunkiem że dziennie z Twojej głowy spada ich nie więcej niż 100. Śledzenie każdego straconego włosa to zadanie co najmniej karkołomne. Dlatego, zamiast prowadzić skrupulatne zapiski, skup się na obserwowaniu rejonów głowy, które Twoim zdaniem się przerzedzają. Zauważyłaś, że w ostatnim czasie przy skroni pojawiły się zakola? Zacznij regularnie wykonywać zdjęcia tego obszaru i sprawdź, czy sytuacja się pogarsza. Dzięki temu potwierdzisz lub rozwiejesz swoje obawy, a w razie wizyty u lekarza pomożesz mu lepiej ocenić sytuację.

Pytanie za milion dolarów: dlaczego wypadają?

Nie da się określić jednej przyczyny wypadania włosów. „Jego źródło może tkwić zarówno w niedoborach pierwiastków w organizmie (np. żelaza, cynku, witamin z grupy B, w tym biotyny), do których prowadzi często stosowanie restrykcyjnych diet czy głodówek, jak również w czynnikach emocjonalnych, w tym tych zarówno związanych z sytuacją stresową, jak i z przebytymi urazami, zabiegami operacyjnymi, znieczuleniem ogólnym czy z ciążą i przebytym porodem” – mówi lek. Kamila Białek-Galas.

„Łysienie może pojawiać się również po przebytej infekcji ze współwystępującą wysoką gorączką lub na skutek przebytej chemioterapii” – dodaje. Przyczyną wypadania może być również zaburzenie równowagi hormonalnej. Taki stan rzeczy może być powodowany różnymi schorzeniami, jak np. niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Powodem mogą być również zaburzenia gospodarki androgenowej. Jej skutkiem mogą być m.in. zespół policystycznych jajników czy insulinooporność. „W przypadku tego typu łysienia, czyli tzw. łysienia androgenowego, zdarza się również dość często, że poziom hormonów we krwi pozostaje prawidłowy, natomiast u podłoża problemu leży zwiększona ekspresja receptorów androgenowych na mieszku włosowym, dlatego nie zawsze badania krwi umożliwiają zdiagnozowanie przyczyny łysienia” – wyjaśnia dermatolog.

Potencjalnych możliwości jest zatem wiele. A to oznacza, że diagnozowanie problemu na własną rękę nie wchodzi w grę – stawianie diagnoz zostaw specjalistom.

Do kogo udać się po pomoc?

Pierwsze kroki powinnaś skierować do poradni dermatologicznej. To właśnie dermatolog wstępnie oceni sytuację i podejmie decyzję o dalszych działaniach. „Po przeprowadzeniu wywiadu lekarz zaleca pacjentowi wykonanie badań krwi, m.in. morfologii, poziomu żelaza oraz hormonów tarczycy. W przypadku istnienia odpowiednich przesłanek (np. nadmiernego owłosienia na reszcie ciała czy występowania nieregularnych miesiączek) dodatkowo zaleca się badanie poziomu hormonów płciowych” – mówi Kamila Białek-Galas. Dalsze postępowanie zależne jest od wyników badań. W przypadku stwierdzenia problemów hormonalnych dermatolog kieruje pacjenta na dodatkową konsultację do endokrynologa lub ginekologa. W gestii dermatologa leży również wykonanie trichoskopii, czyli mikroskopowego badania owłosionej skóry głowy. „Wykonuje się je przy użyciu dermatoskopu lub wideodermatoskopu. Umożliwia ono obserwację skóry owłosionej głowy, jej naczyń krwionośnych, jak i samych mieszków włosowych oraz łodyg włosów w powiększeniu i odpowiednim, umożliwiającym ukazanie niewidocznych gołym okiem szczegółów oświetleniu” – wyjaśnia dermatolog.

Na podstawie badania wykonywana jest analiza stanu skóry głowy. W ostatnich latach popularność zyskały gabinety trychologiczne. Wybierając się do trychologa, który nie jest lekarzem, nie ma co liczyć na leczenie farmakologiczne. Trychologia jest dziedziną medycyny, a dokładniej dermatologii, dlatego każdego dermatologa – w dużym uproszczeniu – można nazwać trychologiem, natomiast żaden trycholog nie jest dermatologiem. Trycholog nie przepisze leków dostępnych na receptę ani nie zastosuje terapii wymagających przerwania ciągłości tkanek. Może za to zalecić stosowanie wcierek dostępnych bez recepty, suplementów diety lub zabiegów pielęgnacyjnych.

Włosy nadmiernie wypadają - to pewne. Co teraz?

Rozwiązań jest kilka. Podstawowe i pierwsze na liście jest leczenie farmakologiczne. Lekarz dobiera je indywidualnie już po zdiagnozowaniu przyczyny łysienia. „W przypadku niedoborów witamin i składników mineralnych stosuje się odpowiednią suplementację, natomiast w przypadku problemów hormonalnych wdraża się odpowiednie leczenie w tym właśnie kierunku. Poza leczeniem doustnym stosuje się również liczne preparaty miejscowe, tzw. wcierki, zawierające substancje pobudzające krążenie w obrębie mieszka włosowego i poprawiające jego odżywienie” – mówi Kamila Białek-Galas. Niezłe efekty można uzyskać, stosując zabiegi, np. zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego, a także zabiegi wykonywane urządzeniami typu dermapen.

Czy włosy, które wypadły, odrosną?

Odpowiednio dobrana terapia powinna skutkować zatrzymaniem łysienia, a w przypadku tzw. łysienia niebliznowaciejącego powinna skutkować także wzrostem nowych włosów. Zdarzają się jednak sytuacje, w których nie przynosi ona pożądanych efektów. „W rzadkich przypadkach, w których nie widać efektów leczenia konwencjonalnego oraz stosowanych zabiegów, można rozważyć przeszczep” – dodaje lekarka.

Jest to rozwiązanie, które z pewnością da oczekiwane rezultaty.

Zobacz również:
REKLAMA