Włosowe mity i prawdy - rozpracowujemy najczęstsze błędy w pielęgnacji włosów

Nietrudno je zniszczyć, za to odbudować już nie tak łatwo. Pomożemy Ci wyjść z błędnego koła i wyhodować bujną oraz zdrową czuprynę.

włosy fot. Shutterstock.com

1. Spanie z mokrą głową jest w porządku i nie szkodzi włosom.

MIT

To jeden z włosowych grzechów, które znajdują się w czołówce najczęściej popełnianych błędów. „Mokre pasma są bardziej podatne na uszkodzenia i odkształcenia. Przed snem warto je wysuszyć, aby rano włosy się ładniej układały.” - mówi nasza ekspertka, Natalia Pawłowska, autorka bloga Blond Hair Care. Struktura wilgotnych włosów jest w pewnym sensie osłabiona (w stosunku do włosów suchych), dlatego spanie z mokrą głową to najkrótsza droga do powstawania uszkodzeń mechanicznych. Włosy trąc o poduszkę mogą się łamać i rozdwajać. Dodatkowo, połączenie mokrych włosów i poduszki tworzy idealne siedlisko dla różnego rodzaju bakterii oraz grzybów, które mogą powodować powstawanie łupieżu i innych nieprzyjemnych dolegliwości. 

2. Odżywkę powinno się stosować codziennie. 

PRAWDA

„Jak najbardziej, zwłaszcza, jeśli włosy są średnio- lub wysokoporowate” - mówi Natalia Pawłowska. Wymienione typy włosów cechują się większą podatnością na puszenie, dlatego warto zabezpieczać je odżywką. Zawarte w niej emolienty wygładzą ich strukturę i w pewnym stopniu zabezpieczą przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak suszenie włosów ciepłym nawiewem, czesanie ich oraz niesprzyjające warunki atmosferyczne. Pamiętaj jednak, by w przypadku codziennego stosowania wszelkiego rodzaju odżywki i maski aplikować jedynie na włosy, a nie na skórę głowy, chyba, że produkt jest do tego przeznaczony. 

3. Codzienne stosowanie wcierek podrażnia skórę głowy.

MIT

Wszystko zależy od tego, na jaki produkt postawisz. Prawdą jest, że mocne wcierki na bazie alkoholu mogą negatywnie wpływać na stan skalpu. Mimo, że uważa się je za najbardziej skuteczne, stosowanie ich codziennie może skończyć się świądem, przesuszeniem, a nawet łupieżem. Śmiało możesz za to sięgać po delikatne, ziołowe toniki do skóry głowy. W najnowszym numerze  Women’s Health znajdziesz artykuł o ziołach dla urody, a w nim przepis na kozieradkową wcierkę, która jest w 100% naturalna i bezpieczna. Możesz postawić też na gotowy, drogeryjny produkt. Wybór jest naprawdę ogromny, więc z całą pewnością wybierzesz coś dla siebie. Do kompletu warto zaopatrzyć się również w tzw. grabki, którymi wykonasz delikatny masaż skóry głowy, wspomożesz wchłanianie kosmetyku i pobudzisz ukrwienie w tym rejonie. 

W najnowszym, listopadowym wydaniu Women’s Health rozprawiłyśmy się z kolejnymi sześcioma włosowymi mitami. Sprawdź, jak odbudować swoją relację z kosmykami i ciesz się bujną oraz zadbaną fryzurą.

Tutaj możesz kupić wydanie cyfrowe magazynu 30% taniej.

ZOBACZ TEŻ: Wypadanie włosów - jak sobie radzić?

Zobacz również:
REKLAMA