Witamina C w serum - działanie

Serum z tą magiczną witaminą naprawdę potrafi zdziałać cuda.

Witamina C fot. Getty Images

Co rusz pojawiają się nowe, innowacyjne składniki serum – mają zlikwidować zmarszczki, usunąć przebarwienia, ujednolicić koloryt skóry, przywrócić jej blask i walczyć z wolnymi rodnikami. Niestety, mimo obietnic producenta, nie zawsze działają – w przeciwieństwie do znanej od lat, dobrze przebadanej i wszechstronnej witaminy C.

Mocne strony

Zanieczyszczenia powietrza nie tylko osłabiają barierę ochronną skóry twarzy, ale też powodują powstawanie wolnych rodników. Są to wolne rodniki tlenowe – atomy tlenu pozbawione elektronu. Wolny rodnik tlenowy szuka więc pary dla swojego elektronu i tym samym uszkadza białka, błony komórkowe oraz narusza DNA – dlatego jest tak niebezpieczny. Witamina C staje się parą dla wolnego rodnika tlenowego, stabilizuje go i nie pozwala mu wyrządzać szkód.

To nie koniec zalet „cudownej” witaminy. Stymuluje produkcję kolagenu, który jest odpowiedzialny za utrzymanie elastyczności i jędrności skóry. „Łagodzi też trądzik – zatrzymuje wytwarzanie cytokin, czyli grupy białek, które występują w układzie odpornościowym. Ich nadmiar może prowadzić do powstawania stanów zapalnych w organizmie, także zaostrzenia trądziku – wyjaśnia biotechnolog Joanna Cabaj. – Przebarwienia też nie mają szans z witaminą C. Kwas askorbinowy jest inhibitorem melanogenezy i hamuje nadmierną produkcję barwnika melaniny w skórze, działając depigmentacyjnie”.

ZOBACZ TEŻ: Jak zrobić tusz do rzęs? [wideo]

Stabilna formuła

„Aktywna forma witaminy C, czyli kwas L-askorbinowy, jest najmniej stabilna – po otwarciu kosmetyku utlenia się w czasie do dwóch tygodni i traci swoje właściwości. Dlatego też w formie »czystej« występuje jedynie w jednorazowych ampułkach, które są szczelnie zamknięte i stosowane do regeneracji po dermatologicznych zabiegach złuszczających, np. mikrodermabrazji czy peelingu. Taka forma witaminy C działa natychmiast, ale powoduje pieczenie i zaczerwienienie, więc absolutnie nie nadaje się dla osób z wrażliwą skórą” – podkreśla biotechnolog.

Serum do domowej pielęgnacji zawierają równie skuteczne jak kwas L-askorbinowy, ale stabilne formy estrowe witaminy C (max. stężenie 20%), np. 3-0-Ethyl Ascorbic Acid, Ascorbyl Glucoside, Ascorbyl Palmitate, Tetrahexyldecyl Ascorbate. Dzięki temu mają dłuższy termin przydatności, nawet do dwóch lat. Masz wrażliwą skórę? „Stosuj produkty o wyższym pH, które w składzie zawierają pochodne kwasu L-askorbinowego, na przykład 6-palmitynian askorbylu, sól sodową (Na) lub magnezową (Mg), fosforan askorbylu czy najnowszą postać – izostearynian askorbylu” – wylicza Cabaj.

Nowości z witaminą C w roli głównej

Serum z witaminą Cfot. producent

Olehenriksen, truth serum

cena: 245 zł; sephora.pl

Beztłuszczowe serum z ustabilizowaną pochodną witaminy C, kolagenem i kwasem hialuronowym.

Serum z witaminą Cfot. producent

Ava Laboratorium, C+ Strategy Korektor zmarszczek

cena: 27,44 zł; ava-laboratorium.pl

Lekkie serum na bazie stabilnej witaminy C i astaksantyny z ekstraktem z tamaryndowca.

Serum z witaminą Cfot. producent

The Ordinary, Serum z 15-proc. roztworem kwasu askorbinowego

cena: 81 zł; cosibella.pl

Serum działa już po pierwszym użyciu. Zanim nałożysz, wykonaj próbę uczuleniową.

Serum z witaminą Cfot. producent

Sylveco, Serum z witaminą C

cena: 69 zł; sylveco.pl

Rozjaśniające serum, które zawiera 10% izostearynianu askorbylu oraz odżywcze olejki roślinne.

ZOBACZ TEŻ: Skóra zimą - jak o nią zadbać?

Zobacz również:
REKLAMA