Wegańskie kosmetyki - lista zakazanych składników

Jeżeli planujesz zostać weganką, to zapewne rezygnujesz ze wszystkiego, co związane jest ze zwierzętami. Także z kosmetyków z odzwierzęcymi składnikami, jak keratyna z końskich kopyt czy kolagen z kurzych łapek. Sprawdź, jakich jeszcze składników unikać.

wegańskie kosmetyki składniki zakazane fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Restauracji z kuchnią wegańską przybywa, jak grzybów po deszczu. Coraz więcej z nas w swojej codziennej diecie eliminuje składniki pochodzenia zwierzęcego (widziałaś już propozycje WH na dania kuchni roślinnej? Jeśli nie, to zajrzyj do naszego wcześniejszego artykułu, gdzie znajdziesz przepisy na dania kuchni roślinnej.)

Natomiast w drogeriach pojawia się coraz więcej kosmetyków z certyfikatem „Vegan” i symbolem króliczka na opakowaniu (oznacza to, że przy ich produkcji nie ucierpiało żadne zwierzę a produkty nie były testowane na istotach żywych).

Oto lista odzwierzęcych składników kosmetyków, których powinnaś unikać, jeżeli bliżej Ci do weganizmu:

• Kolagen – to białko pozyskuje się głównie ze skóry zwierzęcej i kurzych łapek. Najczęściej wykorzystywany jest, jako składnik kremów przeciwzmarszczkowych.

• Kwas hialuronowy – mimo, że coraz częściej substancja ta powstaje na drodze reakcji biotechnologicznych, zdarza się, że pozyskuje się ją z kogucich grzebieni. Ten kwas spotkasz m.in. w kosmetykach nawilżających, bo kwas ten to jeden z najlepszych nawilżaczy.

• Lanolina – ten wosk uzyskuje się podczas czyszczenia owczej wełny. Jest on składnikiem wielu kosmetyków pielęgnacyjnych i preparatów leczniczych.

• Karmin – popularny barwnik, który pozyskuje się z małego owada – mszycy żyjącej na kaktusach pustynnych. Spotkasz go m.in. w szminkach do ust.

• Keratyna – do jej wytworzenia stosuje się końską sierść, kopyta i rogi. Jest przede wszystkim składnikiem szamponów czy masek do włosów (sprawia, że są bardziej sprężyste, elastyczne i zyskują połysk) a także odżywek wzmacniających paznokcie.

• Wosk pszczeli – znajdziesz go w produktach ochronnych, m.in. do stylizacji włosów, pomadek, jak i kremów do twarzy czy emulsjach do ciała.

TRUDNO COŚ ZNALEŹĆ? Zrób sobie kosmetyki sama!

Wegańskie kosmetyki. Jakich składników nie powinny zawierać? shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Te wegańskie kosmetyki warto mieć w swojej łazience. WH poleca:

  1. Cd, Balsam do ciała z wyciągiem z rokitnika (cena: 12,99 zł; hebe.pl)
  2. Zielone Laboratorium, Szampon wygładzający do włosów – skrzyp i len (cena: 48 zł) zielonelaboratorium.pl
  3. Ncla, wegański lakier do paznokci (cena: 59 zł, ncla.pl)
  4. Annabelle Minerals, Mineralny primer Pretty Neutral (49,90 zł; annabelleminerals.pl)
  5. Naturativ, Bogaty balsam do dłoni Home Spa (55 zł; naturativ.pl)

REKLAMA