Wampirzy lifting - efekty, skutki uboczne, opinie

Ostrzykiwanie skóry osoczem bogatopłytkowym od pewnego czasu wysoko plasuje się na liście popularnych zabiegów regeneracyjnych na twarz (i nie tylko). Na czym polega wampirzy lifting? Dla kogo jest przeznaczony i czy w ogóle jest bezpieczny? Zapytałyśmy ekspertów.

Lifting twarzy fot. shutterstock.com

Wampirzy lifting – spis treści

Wampirzy lifting – co to jest? 

Wampirzy lifting to zabieg medycyny estetycznej polegający na ostrzykiwaniu skóry osoczem bogatopłytkowym (PRP, platelet rich plasma), pozyskanym uprzednio z krwi pacjenta. Jest to nic innego jak wykorzystanie naturalnych zdolności regeneracyjnych skóry poprzez iniekcję substancji pozyskanych z krwi.

Podczas zabiegu pobierane jest od 30 do 120 ml (więcej niż podczas badania) krwi pacjenta, która następnie jest odwirowywana w specjalnym separatorze, dzięki czemu oddzielane są, skondensowane w małej ilości osocza, płytki krwi. Przygotowane osocze bogatopłytkowe wstrzykuje się, za pomocą bardzo cienkiej igły, w skórę twarzy w celu pobudzenia fibroblastów (komórek tkanki łącznej) do produkcji kolagenu i odżywienia skóry.

Zabieg może być przeprowadzony nie tylko na skórze twarzy, szyi i dekoltu, ale także na dłoniach czy skórze głowy – podczas leczenia wypadania włosów. „Za pomocą osocza bogatopłytkowego można leczyć również blizny (m.in. blizny atroficzne), owrzodzenia, rany, a także rozstępy skórne – próby kliniczne wykazują, że śródskórne iniekcje PRP wpływają na wzrost liczby włókien elastyny, ich wydłużenie i pogrubienie” – mówi dr Katarzyna Baltaziak z Kliniki Ambroziak.

Wampirzy lifting – efekty

Przebudowa tkanek zaczyna się już nawet po 48 godzinach po zabiegu, jednak pierwsze efekty zobaczysz prawdopodobnie po upływie minimum 2 tygodni, ale najczęściej dopiero po miesiącu. Dla utrwalenia efektu zaleca się wykonanie serii 2-3 zabiegów wampirzego liftingu, w odstępie 2-4 tygodni.

Efekty, których możesz spodziewać się po zabiegu wampirzego liftingu:

  • Sprężysta, głęboko nawilżona skóra
  • Wypełnione bruzdy nosowo-wargowe
  • Wygładzone zmarszczki przy oczach tzw. kurze łapki
  • Rozświetlona skóra
  • Przyspieszone gojenie zmian skórnych po innych zabiegach medycyny estetycznej i dermatologicznych

Płytkopodobny czynnik wzrostu odgrywa ważną rolę w tworzeniu naczyń krwionośnych i w syntezie kolagenu oraz składników macierzy zewnątrzkomórkowej. Obserwuje się wzrost proliferacji fibroblastów, zwiększenie ilości peptydu prokolagenu I oraz regulatorów fazy G1 cyklu komórkowego. Efektem jest zwiększenie napięcia i nawodnienia, co wywołuje efekt promiennej, rozjaśnionej skóry – dodaje lekarz medycyny estetycznej Katarzyna Baltaziak. Wampirzy lifting to także profilaktyka przedwczesnego starzenia się skóry i sposób na spłycenie blizn.

SPRAWDŹ: Co zamiast botoksu? Naturalne zabiegi odmładzające

Wampirzy lifting – przeciwwskazania

  • Ciąża i karmienie piersią
  • Choroby układu krążenia
  • Cukrzyca
  • Stany zapalne
  • Infekcje skórne
  • Zaburzenia pracy wątroby
  • Aktywny wirus opryszczki
  • Czynne choroby nowotworowe
  • Choroby autoimmunologiczne
  • Stosowanie leków przeciwzapalnych i antykoagulantów

Przed zabiegiem porozmawiaj także z lekarzem o przyjmowanych lekach – niektóre mogą zaburzać krzepnięcie krwi, co będzie bezpośrednim przeciwwskazaniem do wykonania wampirzego liftingu. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest stosowanie antykoagulantów i niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), takich jak na przykład: Ibuprofen, Ketoprofen, kwas acetylosalicylowy, Diklofenak, Indometacyna, Acenokumarol, Warfaryna, Heparyna, Dabigatran, Apiksaban” – wymienia dr Baltaziak.

Wampirzy lifting – przed zabiegiem

Wszystko zaczyna się, a w zasadzie powinno zacząć się, od konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej i szczegółowego wywiadu, z którego wynikną możliwe przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu. Do wykonania zabiegu potrzebna jest większa niż przy zwykłym pobraniu do badania objętość krwi pacjenta, dlatego warto zadbać o odpowiednie nawodnienie przed zabiegiem. Należy również zwrócić uwagę, aby już na trzy dni przed planowanym zabiegiem nie stosować przeciwskazanych leków” – mówi lekarz medycyny estetycznej z Kliniki Ambroziak.

Po wykluczeniu przeciwwskazań można przejść do zabiegu. Skóra twarzy znieczulana jest specjalnym kremem znieczulającym – niestety nie niweluje w pełni dyskomfortu odczuwanego przez pacjenta podczas zabiegu (pacjentki opisują towarzyszące podczas zabiegu uczucie jako szczypanie, co wynika z kwaśnego pH osocza). Na twarz nakładana jest również folia, która sprawia, że krem lepiej wchłania się w skórę.

Zabieg jest mało inwazyjny, dlatego przeprowadza się go w warunkach ambulatoryjnych, więc po zabiegu pacjent udaje się do domu.

Wampirzy lifting – rekonwalescencja

Przez kilka dni po zabiegu możesz czuć lekki dyskomfort, spowodowany wielokrotnymi nakłuciami, ale sam okres rekonwalescencji zwykle nie trwa długo – najczęściej maksymalnie do dwóch tygodni po zabiegu.

Pierwsza doba po zabiegu jest najważniejsza, aby mikro rany po nakłuciach szybko się zagoiły. Zadbaj więc szczególnie o higienę skóry twarzy (stosuj delikatną pielęgnację) i unikaj aktywności, które mogłyby spowodować zanieczyszczenie skóry. „Należy unikać nadmiernych temperatur przez co najmniej tydzień od wykonania zabiegu, dlatego zaleca się rezygnację z sauny, solarium czy gorących kąpieli. Natomiast przez okres dwóch tygodni od wampirzego liftingu należy unikać ekspozycji słonecznej oraz stosować ochronę przeciwsłoneczną w postaci kremu z filtrem SPF 50” – tłumaczy ekspertka.

  • Zrezygnuj z treningu, sauny i relaksu w basenie
  • Postaraj się nie bawić ze zwierzętami 
  • Nie opalaj się (ani naturalnie ani w solarium)
  • Nie stosuj peelingów ani preparatów złuszczających
  • Unikaj dotykania obszarów, na których wykonywany był zabieg
  • Nie nakładaj podkładu, ani innych kosmetyków bezpośrednio na skórę twarzy
  • Stosuj delikatną pielęgnację

Wampirzy lifting – skutki uboczne

„Zwykle objawy uboczne po zabiegu są podobne do mezoterapii. Mogą wystąpić zasinienia, zaczerwienienie, bolesność w miejscu ukłucia, a także obrzęk. Są one związane z samą iniekcją i mają charakter przejściowy- ustępują samoistnie w ciągu kilku dni” – wyjaśnia dr Katarzyna Baltaziak.

Wampirzy lifting – opinie

Czy ostrzykiwanie skóry osoczem bogatopłytkowym jest bezpieczne? 

Ekspertka: Zofia Owczarek – kosmetolog, towaroznawca i ekspert marki Venome, producenta preparatów z zakresu medycyny estetycznej.

Osocze bogatopłytkowe jest podawane podskórnie za pomocą iniekcji w trakcie zabiegu mezoterapii. Preparat do niego pozyskuje się z krwi obwodowej pacjenta – jest zatem autologiczny i biokompatybilny, co minimalizuje ryzyko wystąpienia reakcji immunologicznych, alergii czy nietolerancji. Nie jest to jednak usługa, z której może skorzystać każdy, dlatego warto wykonać wcześniej morfologię, w celu wykluczenia przeszkód i wzrostu bezpieczeństwa zabiegowego. Naturalną reakcją skóry na mezoterapię jakimkolwiek produktem, jak również osoczem bogatopłytkowym, jest zaczerwienienie, delikatny obrzęk czy ewentualne niewielkie zasinienie, które powinny minąć w ciągu kilku dni. Bezpieczeństwo zabiegu i jego efektywność zależy jednak nie tylko od samego preparatu, w tym wypadku zastosowanych probówek do osocza, ale też umiejętności specjalisty i pielęgnacji domowej w wykonaniu pacjenta. Każda ingerencja w warstwy skóry wiąże się z pewnym zagrożeniem, dlatego lepiej powierzyć ją osobie o odpowiednich kompetencjach, a po wizycie w gabinecie stosować się do zaleceń pozabiegowych, które są kluczowe w zakresie uniknięcia ewentualnych komplikacji. 

Czy mezoterapia osoczem bogatopłytkowym powinna być wykonywana razem z dodatkowymi zabiegami? 

Ekspertka: drKatarzyna Baltaziak – lekarz medycyny estetycznej z Kliniki Ambroziak.

Sam zabieg osoczem bogatopłytkowym działa korzystnie. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak terapia łączona, ponieważ zabiegi wzajemnie wzmacniają swoje działanie. Wampirzy lifting może być łączony z takimi zabiegami jak laser frakcyjny, mezoterapia igłowa, dermapen czy karboksyterapia. Obserwacje medyczne na temat łączenia osocza bogatopłytkowego z resurfacingiem laserem CO2 udowadniają skrócenie czasu rekonwalescencji po zabiegu laserowym oraz zwiększenie efektywności samego zabiegu. Zastosowanie łączne obu zabiegów prowadzi również do zmniejszenia ryzyka powikłań, zwiększenia zagęszczenia skóry i jej napięcia, szybszego gojenia, a także zwiększonej redukcji zmarszczek, przebarwień, blizn i porów.

PRZCZYTAJ KONIECZNIE: Przebarwienia – sposoby na ujednolicenie barwy skóry

Wampirzy lifting – cena 

Pojedynczy zabieg wampirzego liftingu na całą twarz to koszt od 600 do nawet 2000 zł – w zależności od gabinetu, w którym przeprowadza się zabieg osoczem bogatopłytkowym. Najdroższy jest wampirzy lifting wykonywany na skórze głowy i w tym przypadku ceny mogą nawet przekraczać 2000 zł.

Wampirzy lifting  a botoks

To dwa zupełnie inne zabiegi o różnym działaniu. Toksyna botulinowa wpływa na mięśnie mimiczne, spowalniając powstawanie i pogłębianie się już istniejących zmarszczek, natomiast osocze bogatopłytkowe odżywia głębokie warstwy skory, nawilża ją i pobudza skórę do regeneracji. 

Ekspertki

”” dr KATARZYNA BALTAZIAK
lekarz medycyny estetycznej z Kliniki Ambroziak
Specjalizuje się w redukcji zmarszczek, wolumetrii, powiększaniu ust oraz laseroterapii. Absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, a także Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej w Katowicach. Należy do Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.
”” ZOFIA OWCZAREK

kosmetolog, towaroznawca i ekspert marki Venome, producenta preparatów z zakresu medycyny estetycznej. 

ZOBACZ TEŻ: 5 zabiegów, które mogą zastąpić makijaż

REKLAMA