Usuwanie makijażu permanentnego brwi - porady ekspertki

Nieudany zabieg makijażu permanentnego? Niestety czasami zdarza się, że kształt brwi zostanie źle dobrany, a zbyt głęboko wprowadzony pigment, podkreśli je zbyt mocno. Na szczęście każdy makijaż permanentny brwi można usunąć – chociaż nie zawsze udaje się wyeliminować barwnik w stu procentach. Sprawdź, na czym polega usuwanie makijażu permanentnego brwi.

Usuwanie makijażu permanentnego fot. shutterstock.com

Usuwanie makijażu permanentnego – spis treści

 1. Usuwanie makijażu permanentnego brwi – kiedy
 2. Usuwanie makijażu permanentnego brwi – metody
 3. Najczęstsze powody usuwania makijażu permanentnego brwi
 4. Laserowe usuwanie makijażu permanentnego brwi – zabieg
 5. Usuwanie makijażu permanentnego – przeciwskazania
 6. Jak rozjaśnić makijaż permanentny brwi domowym sposobem

Usuwanie makijażu permanentnego brwi – kiedy

Jeśli nie jesteś zadowolona z efektu wykonanego makijażu permanentnego, możesz go usunąć i po pewnym czasie powtórzyć zabieg. Będziesz musiała jednak poczekać do momentu całkowitego zagojenia. „Makijaż permanentny najwcześniej można zacząć usuwać po około 6-10 tygodniach od jego wykonania. Jest to bardzo indywidualna kwestia - miejsce zabiegu musi być wygojone, bez strupków i zaczerwienień” – wyjaśnia Ewelina Gładki, właścicielka kliniki Z Potrzeby Piękna.

Usuwanie makijażu permanentnego brwi - metody 

W teorii makijaż permanentny usuwa się bardzo łatwo, ale w praktyce może być różnie, ponieważ każda skóra reaguje inaczej – zarówno na pigmentację podczas wykonywania makijażu permanentnego, jak również na jego usuwanie. „Mimo że w naszej klinice Z Potrzeby Piękna pracujemy na najnowszym i najbardziej efektywnym laserze na rynku pamiętajmy, że każdy makijaż permanentny został wykonany innymi preparatami i na innej głębokości skóry, zatem ilość wykonanych zabiegów do całkowitego usunięcia makijażu jest bardzo indywidualna” – mówi właścicelka i główna kosmetolożka salonu Z Potrzeby Piękna.

Poza laserowym usuwaniem makijażu permanentnego, o którym wspomniała pani Ewelina, istnieje jeszcze jedna metoda, dzięki której można pozbyć się niezadowalającego efektu zabiegu na brwiach czy ustach. Zamiast lasera do usunięcia pigmentu stosuje się specjalnie do tego przeznaczony preparat, tzw. remover, którego zadaniem jest lekkie podrażnienie skóry (skutkujące przekrwieniem), które ma prowadzić do wypchnięcia barwnika na zewnątrz. „W niewielu przypadkach, a właściwie w żadnym, makijaż będzie dało się usunąć samym removerem” – mówi ekspertka. Z tego względu stosuje się również metodę mieszaną (naprzemiennie z laserem), ale o tym, jaka metoda będzie najlepsza, powinien zdecydować specjalista. „U nas w klinice decyduje o tym kosmetolog we współpracy z linergistką” – dodaje właścicielka salonu Z Potrzeby Piękna.

Mimo że taki sposób usuwania makijażu permanentnego wydaje się bardzo prosty, pod żadnym pozorem nie próbuj robić tego samodzielnie w domu, czy z pomocą przyjaciółki. Tego typu zabiegi powinny być zawsze wykonywane przez profesjonalistów. Pamiętaj – zdrowie i bezpieczeństwo przede wszystkim!

Najczęstrze powody usuwania makijażu permanentnego brwi

Zapytałyśmy także naszą ekspertkę o powody, dla których klientki najczęściej decydują się na zabieg usuwania makijażu permanentnego brwi. Oto kilka z nich.

 • Niekorzystna zmiana koloru makijażu (zwykle na czerwony lub niebieski).
 • Źle dobrany kształt brwi.
 • Zbyt mocno i głęboko wprowadzony pigment, przez co brwi są za bardzo intensywne.

„Moim zdaniem jest to dużą sztuką, aby brwi permanentne wyglądały idealnie zarówno tuż po zabiegu, jak i kilka lat po. Dlatego zawsze wybierajmy najlepszych specjalistów w danej dziedzinie” – mówi kosmetolożka Ewelina Gładki.

ZOBACZ TEŻ: Makijaż permanentny oczu i ust - wady i zalety

Laserowe usuwanie makijażu permanentnego - zabieg  

Czas trwania: około 50 minut (w tym 20 minut znieczulenia)

Koszt: od 300 do około 500 zł.

„Najskuteczniejszą metodą usuwania makijażu permanentnego jest zabieg laserem typu Q-Switch. Emituje ultrakrótki impuls, który selektywnie pochłaniany jest przez barwnik tatuażu, podobnie jak przez melaninę. Rozbity pigment zostaje pochłonięty przez makrofagi, a to, co pozostanie, migruje do powierzchni naskórka. Aby uzyskać zadowalający efekt tą metodą, potrzebujemy wykonać kilku zabiegów w odpowiednich seriach” – mówi Ewelina Gładki, doświadczona kosmetolożka. Zabieg laserowego usuwania makijażu robiony jest w seriach - zwykle od 2 do 8 sesji. „Już po pierwszym zabiegu jesteśmy w stanie oszacować ilość potrzebnych serii” – dodaje ekspertka.

Liczba powtórnych zabiegów zależna jest od kilku czynników: 

 • typu oraz gęstości barwnika w makijażu
 • koloru makijażu permanentnego
 • indywidualnych reakcji organizmu na laser

Laserowe usuwanie makijażu permanentnego powtarza się w odstępach 4-6 tygodni, ponieważ podrażniona laserem skóra potrzebuje czasu na regenerację. 

Jak powinien wyglądać zabieg laserowego usuwania makijażu permanentnego – krok po kroku

Przede wszystkim osoba, która będzie wykonywała zabieg, powinna już na samym początku przeprowadzić z Tobą szczegółowy wywiad i/lub wręczyć Ci do wypełnienia ankietę zdrowotną, z której będą wynikały możliwe przeciwwskazania (choroby, alergie, czy tendencję do powstawania blizn), które mogłyby prowadzić do powikłań po laserowym usuwaniu makijażu permanentnego. „Następnie ustawiamy odpowiednie parametry na urządzeniu (u nas Alma Harmony XL PRO), pacjent zakłada okulary ochronne i przystępujemy do zabiegu. Zawsze przy pierwszych wizytach stosujemy też znieczulenie miejscowe, aby klientka miała większy komfort podczas wykonywanego zabiegu. Gdy światło emitowane przez laser przechodzi w głąb skóry i dosięga do barwnika, pigment zostaje rozbity na drobne cząsteczki, które są usuwane z organizmu przez komórki układu immunologicznego. Zaraz po zabiegu obserwujemy tzw. FROST, czyli zbielenie skóry” – wyjaśnia kosmetolożka i właścicielka salonu, Ewelina Gładki.

Po usunięciu makijażu permanentnego brwi przez 24 godziny nie należy moczyć miejsca zabiegu, a w kolejnych dniach można stosować wyłącznie delikatne kosmetyki myjące, które nie będą dodatkowo podrażniały okolic brwi. Warto także zrezygnować na jakiś czas z sauny, pływania oraz wszelkich aktywności, które mogłyby dodatkowo podrażniać okolice oczu po zabiegu. Przypominamy też, że nie wolno zdrapywać strupów!

Uwaga! 

Nie zgadzaj się na nałożenie tzw. kamuflażu, którego używają niektóre linergistki do wykonania drobnych poprawek, ponieważ jasny barwnik może pozostawiać w tym miejscu odbarwienia. 

„Ważną kwestią jest, aby przed wykonaniem zabiegu usuwania makijażu permanentnego wykonać miejscową próbę, ponieważ mogą wystąpić nieprzewidywalne zmiany koloru makijażu, skutkujące bardzo niesatysfakcjonującymi rezultatami. Jest to związane z metodą wykonywanego wcześniej makijażu, użytym pigmentem, rodzajem skóry oraz czasem, jaki minął od wykonania zabiegu” – dodaje doświadczona kosmetolożka, Ewelina Gładki.

SPRAWDŹ: Tatuaż na wardze - czy jest bezpieczny?

Usuwanie makijażu permanentnego - przeciwwskazania 

Nie każdy zabieg kosmetyczny będzie bezpieczny dla wszystkich – szczególnie jeżeli używa się do tego lasera. „Przeciwskazań jest sporo, dlatego bardzo ważną kwestią jest odpowiedni wywiad z pacjentem oraz wypełnienie przez niego karty zabiegowej” – podkreśla ekspertka z kliniki Z Potrzeby Piękna.

Główne przeciwwskazania do usunięcia makijażu permanentnego laserem Q Switch:

 • mocna opalenizna(naturalna lub sztuczna)
 • bielactwo
 • nowotwory
 • aktywna infekcja
 • skłonność do pojawiania się bliznowców
 • bakteryjne lub wirusowe zmiany skórne
 • przyjmowanie izotretinoiny - izotek (tutaj należy poczekać 6 miesięcy od końca kuracji), antybiotyki/leki/ suplementy fotouczulające.
 • Epilepsja
 • Przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych (antykoagulanty)
 • ciąża i okres karmienia piersią
 • hemofilia
 • cukrzyca
 • choroby wirusowe

„Panie korzystające z medycyny estetycznej powinny odczekać 2 tygodnie po toksynie botulinowej (botoks). Przy niciach należy poczekać do ich wchłonięcia” – dodaje certyfikowana kosmetolożka, Ewelina Gładki.

Jak rozjaśnić makijaż permanentny brwi domowym sposobem?

Z pewnością znasz wiele domowych sposobów, których efekt w pewnym stopniu przypomina ten z salonu, np. domowa laminacja włosów, czy antycellulitowe peelingi. Niestety w przypadku usuwania makijażu permanentnego tak nie jest. Tutaj pozostają Ci tylko metody, o których wspomniałyśmy powyżej, czyli laser lub remover i przykrycie brwi nowym makijażem.

Nasza ekspertka podkreśla, że w domu warto odpowiednio przygotować się do zabiegu usuwania makijażu permanentnego, tj. zadbać o okolicę, która będzie poddana zabiegowi. „Ważne jest odpowiednie nawilżenie skóry, niedopuszczenie do żadnych ran, zadrapań. Powinno się również unikać stylizacji brwi (usuwania włosków czy nakładania henny/farbki)”.

Ekspertka

””

EWELINA GŁADKI
właścicielka, główny kosmetolog kliniki Z Potrzeby Piękna

Dobro pacjentów stawia na pierwszym miejscu, a jej klinikę wyróżnia dbałość o każdy szczegół, najwyższej jakości sprzęty, a goście czują się jak w drugim domu. Ewelina Gładki działa z Potrzeby Piękna i uszczęśliwiania. 

ZOBACZ TEŻ: Chcesz mieć młodą skórę? Wsuwaj witaminę C.

REKLAMA