Pewnie pamiętasz, jak Harry Potter próbował zrozumieć coś z pokrętnych wizji, jakich doświadczał na zajęciach wróżbiarstwa. Ciekawe, jak poradziłby sobie z przewidzeniem pielęgnacyjnych trendów na kolejny rok. Trzeba sporo doświadczenia, żeby z zalewu reklam, marketingowych artykułów i płatnych pochwał wyłuskać prawdziwe perełki. To dlatego, zanim zarekomendujemy Wam jakieś urodowe nowinki, o ich skuteczność pytamy prawdziwe ekspertki: dermatolożki, chemiczki, kosmetolożki. Po sesji wróżenia nie z kuli, a z badań naukowych możemy z czystym sumieniem rozstrzygnąć, w co warto zainwestować.
1. Różowa królowa
Co sezon na szczyty kosmetycznych list przebojów wchodzi nowy antyoksydant. Wydaje się, że w 2019 r. głośno będzie szczególnie o ciemnoczerwonym barwniku, produkowanym przez pewien gatunek alg – astaksantynie. Ma być 54 razy silniejszy niż ß-karoten, 65 razy silniejszy niż witamina C, 500 razy bardziej aktywny niż witamina E i koenzym Q10.
WERDYKT EKSPERTEK: HIT
„Badania naukowe dowiodły, że astaksantyna wykazuje lepsze właściwości przeciwdziałania fotostarzeniu niż luteina i ß-karoten – potwierdza Joanna Cabaj. – Dlatego wykorzystywana jest powszechnie do produkcji kremów chroniących skórę przed promieniowaniem słonecznym”. Oprócz tego, że zapobiega powstawaniu piegów i przebarwień, astaksantyna przyspiesza też odnowę naskórka i pozytywnie wpływa na funkcje regulacyjne skóry. „Astaksantyna działa w warstwie rogowej naskórka, dobrze się więc sprawdzi jako składnik kremu, serum czy preparatu przeciwsłonecznego – kontynuuje chemiczka. – W warstwach skóry właściwej powoduje zwiększone wytwarzanie kolagenu i elastyny, sprawdzi się więc również jako składnik koktajli do mezoterapii”. A suplementacja? Możesz łykać pigułki z antyoksydantem, ale najlepiej przyswoisz go z zabarwionych na różowo glonów i owoców morza: krewetek, łososia czy homara.
2. Domowy chemik
Ucieranie kremów we własnym domu jest coraz prostsze i bardziej popularne. Ale czy takie kosmetyki są skuteczne?
WERDYKT EKSPERTEK: KIT
„Bardzo trudno zrobić skuteczny krem – wyjaśnia dr Ewa Chlebus, dermatolożka. – Znamy mechanizmy działań poszczególnych substancji, a mimo to tylko część kremów wykazuje działanie kliniczne”. Możliwe więc, że mimo godzin spędzonych w domowym laboratorium i pieniędzy wydanych na półprodukty uzyskamy nic niewarte mazidło. „Jeśli chcemy pobawić się w chemika, to krzywdy sobie nie zrobimy, robiąc sole do kąpieli, delikatne peelingi czy olejki do ciała, ale w żadnym wypadku nie kremy” - mówi skin coach.
Zobacz: Zrób to sama - kosmetyki do makijażu, pielęgnacji włosów i cery
3. Praca u podstaw
Serum czy peeling do skóry głowy to dziś must-have. Podobno odżywianie samych włosów wcale nie poprawi ich kondycji.
WERDYKT EKSPERTEK: HIT
Kwas salicylowy, niacynamid, hialuronian sodu – składniki kosmetyków do twarzy świetnie działają też na skórę głowy. Wszystkie one sprawiają, że skalp i mieszki włosowe są lepiej odżywione, a włosy piękniejsze.
4. Skóra na haju
Kosmetyki na bazie tłoczonego na zimno oleju z konopi polecane są szczególnie jako remedium dla skóry wrażliwej i alergicznej. Czy faktycznie działają?
WERDYKT EKSPERTEK: HIT
„Jeśli chodzi o oleje roślinne, olej konopny jest w bezwzględnej czołówce pod względem właściwości pielęgnacyjnych – stwierdza entuzjastycznie Joanna Cabaj. – W oleju konopnym oprócz omega-6 i omega-3 są obecne także proteiny, aminokwasy, karoten, minerały i witaminy (A, B1, B2, B3, B6, C, D i E), fitosterole, fosfolipidy, minerały (w tym Ca, Mg, S, K, Fe, Zn i P). Jest bogaty w antyoksydan- ty”. Bogactwo cennych składników w połączeniu z nietłustą formułą czyni ten olejek bardzo przyjemnym w użyciu.
Dlaczego jednak polecany jest szczególnie do wrażliwej skóry? Z odpowiedzią przychodzi dr Danuta Nowicka: „Kannabinoidy, czyli substancje zawarte w konopiach, są tzw. neuromediatorami. Działają w miejscu przekazywania sygnału z komórki nerwowej do komórek skóry. Na tym odcinku mają możliwość hamowania kaskady stanu zapalnego, zatem nadają się do łagodzenia podrażnień skóry wrażliwej i alergicznej. Pod tym względem konopie są unikatowym surowcem dla kosmetyki”. Linie kosmetyków z olejkiem konopnym znajdziesz w ofercie Joanny (seria do pielęgnacji ciała), Efektimy (kremy do twarzy i olejek do ciała i włosów), BodyBoom (peeling do ciała) czy Hagi (peeling do ciała).
5. Wzmocnienie od środka
Zabieg naprawczy na paznokcie IBX ma przenikać do wnętrza płytki, wzmacniając ją od środka. Preparat ogrzewa się i utwardza pod lampą UV.
WERDYKT EKSPERTEK: KIT
„Lampa UV stosowana do pielęgna- cji brzmi jak kompletne oszustwo. Jestem przeciwna temu urządzeniu, ponieważ niszczy zarówno skórę, jak i paznokcie – mówi Bożena Społowicz. „Poza tym zabiegi działające bezpośrednio na płytkę działają tylko miejscowo, bez trwałej regeneracji” – dodaje dr Nowicka.
6. J-Beauty
Japońskie kosmetyki nie są niczym nowym, jednak często używa się ich wg koreańskich 10 kroków. Rytuał j-beauty jest prostszy: ważniejsza niż ilość jest jakość kosmetyków oraz wmasowanie ich w skórę.
WERDYKT EKSPERTEK: HIT
„Masaż twarzy to fantastyczny rytuał. Poprawia krążenie krwi w skórze i jednocześnie lepiej ją odżywia oraz uelastycznia” – mówi Joanna Cabaj. Lepiej wybrać więc rytuał obejmujący mniej kroków, a zaoszczędzony czas przeznaczyć właśnie na wymasowanie twarzy.
7. Przyjazne środowisko
Do niedawna mówiono o usuwaniu bakterii z powierzchni skóry, aby zapobiegać niedoskonałościom. Dziś dbanie o jej naturalny mikrobiom (bakterie, grzyby, roztocza i wirusy) ma być podstawą pielęgnacji.
WERDYKT EKSPERTEK: HIT
„Mikrobiom o prawidłowym składzie ilościowym i jakościo- wym to podstawa dobrego funkcjonowania skóry” – zapewnia dr Nowicka. „Szczególnie cenny jest w pielęgnacji skóry suchej, atopowej” – dodaje dr Chlebus. Zbyt agresywne oczyszczanie, opalanie czy zaburzanie pH skóry niszczy jej mikrobiom. Jak go odbudować? Przez zakwaszanie odczynu naskórka (np. przemywając go octem jabłkowym lub kwaśnym mlekiem) i stosowanie kosmetyków z probiotykami. Wypróbuj serię kosmetyków Bandi ecofriendly care z kompleksem mikrobiomowym w składzie.
Sprawdź także, które zabiegi na twarz polecają, a które odradzają nasze zaprzyjaźnione dermatolożki.
ZOBACZ TEŻ: Obudź się piękniejsza - jak pielęgnować twarz w nocy [najlepsze kosmetyki]
Komentarze