Trądzik na dekolcie
Problem
Koniec wymówek – dekolt i plecy obsypane małymi krostkami to nie objaw uczulenia na wysiłek. „Sól i kwaśny odczyn potu zmienia pH skóry i ułatwia wnikanie bakterii, szczególnie w miejscach, gdzie gruczołów jest więcej” – mówi Aneta Szulska-Schoepp, lekarz medycyny estetycznej, kosmetolog. Organizm nie nadąża z usuwaniem serum, pory się zatykają, a bakterie rozwijają się w najlepsze.
Twój ruch
Nie smaruj się balsamem przed treningiem. „Skóra podczas wysiłku musi być dobrze dotleniona. Balsam tylko utrudni pracę gruczołów łojowych i spowoduje zaostrzenie objawów trądziku” – dodaje dr Szulska. „Bezpośrednio po treningu bierz prysznic z użyciem żelu o fizjologicznym pH” – radzi. Po ćwiczeniach starannie oczyszczaj skórę, np. żelem IwostinPurritin (ok. 25 zł).
Tłuste włosy
Problem
Zlepione pasma i oklapnięta fryzura to jedyna pewna rzecz na każdym treningu. „Podczas ćwiczeń następuje zwiększona produkcja potu i łoju” – mówi Edyta Pawluś, trycholog. To wymusza częstsze mycie włosów. „Osoby ćwiczące na siłowni z reguły bardzo często myją głowę, nawet kilka razy dziennie” – dodaje specjalistka od włosów.
Twój ruch
„Wybieraj delikatne szampony, tzw. do częstego stosowania” – radzi ekspertka. Na siłownię możesz zabrać np. szampon Physiogel do skóry wrażliwej (ok. 25 zł). „Zwiększona produkcja łoju może zatykać mieszki włosowe, a tym samym osłabiać cebulki włosów” – mówi trycholog. Jeśli masz duży problem z przetłuszczaniem, raz w tygodniu stosuj na skórę głowy peeling, który kupisz w specjalistycznym gabinecie trychologicznym.
Przeczytaj także nasz artykuł i dowiedz się, jakie fryzury są najlepsze na trening oraz jak dbać o włosy, gdy trenujesz.
Czarne paznokcie
Problem
Stopy po bieganiu lub spinningu czasem wyglądają jak po stylizacji na halloween: czarne paznokcie, otarcia, pęcherze. „Płytka paznokciowa w bucie biegowym intensywniej pracuje i bywa przez niego ugniatana – mówi podolog Magdalena Brand-Zawadziło. – Nasączony potem paznokieć jest podatny na urazy i odkształcenia, co powoduje powstawanie pod nim krwiaka”.
Twój ruch
Do sportów, w których stopa przemieszcza się do przodu, noś buty o rozmiar większe. Przed długim biegiem używaj ochronnego kremu, np. Gehwol Fusskrem (ok. 30 zł). Jeżeli zmiana na paznokciu wygląda podejrzanie, użyj środka przeciwko grzybicy, np. Scholl Fungnal Nail Treatment (ok. 50 zł). „Aby lek się lepiej wchłonął, możesz lekko zmatowić pilniczkiem paznokieć” – radzi podolog.
Jeśli jesteś aktywna fizycznie, to czarne paznokcie nie są Twoim jedynym problemem. Zajrzyj do naszego artykułu i dowiedz się, jak mieć stopy bez skazy przez cały rok.
Komentarze