Uczulenie na kosmetyki: powody i zapobieganie [porady eksperta]

Czasem dobrze znany od lat używany krem do twarzy powoduje wysypkę. Czy skóra przyzwyczaja się do danego kosmetyku i po pewnym czasie przestaje go tolerować? Skąd się bierze nagłe uczulenie na dany produkt kosmetyczny? Zobacz, co odpowiedział nasz ekspert.

kosmetyk, krem, twarz, zmarszczki, niedoskonałości cery Shutterstock.com
Kosmetyki też mogą uczulać.

Czy może się zdarzyć, że używam przez jakiś czas konkretnego kosmetyku, aż tu nagle dostaję uczulenia?

REKLAMA

Tak, i to z kilku przyczyn. „Pierwsza z nich to data przydatności kosmetyku – mówi Ewa Gwiazda, kosmetolog z Centrum Medycznego Angelius w Katowicach. – Druga, równie ważna, to termin użycia. Z tyłu opakowania producent umieszcza informację, jak długo możesz korzystać z danego produktu po jego otworzeniu (symbol pudełka z uniesionym wieczkiem)”.

ZOBACZ TEŻ: 4 materiały, które niszczą skórę.

Kolejny powód to sposób nabierania produktu. Bakterie, które dostają się do pudełka z opuszków palców, mogą przyspieszyć rozkład kosmetyku. Dlatego korzystaj z niego czystymi rękoma albo przy użyciu dozownika lub szpatułki.

„Przyczyną nagłej wysypki może być również przedawkowanie konkretnej substancji, np. witamin C, A, czy zmiana składu w nowej partii danego środka – mówi Ewa Gwiazda. – Przy pojedynczym incydencie warto się jednak zastanowić, czy to na pewno wina kosmetyku. Może to alergia pokarmowa?”.

ZOBACZ TEŻ: Jak się odczulić po pozbyć alergii na dobre.

Dlatego odstaw kosmetyk i pij wapno przez 3 dni. Jeśli po powrocie do produktu sytuacja się powtórzy, znalazłaś winnego.

Powyższe pytanie wysłała nam jedna z naszych Czytelniczek. Jeśli Ty również masz do nas jakąś sprawę czy pytanie lub chcesz się z nami czymś podzielić, koniecznie zajrzyj na oficjalny profil Women's Health na Facebooku. Nigdy nie zostawiamy wiadomości bez odpowiedzi!

Zobacz również:
Sięgnięcie małpy okaże się wyzwaniem dla całego Twojego ciała, a zwłaszcza dla poczucia równowagi. To ćwiczenie, które świetnie nadaje się na rozgrzewkę przed przysiadami z naprawdę ciężką sztangą albo sprintem, ale też jest doskonałe samo w sobie – bo pozytywnie wpływa na koordynację ruchową, propriocepcję oraz zakresy ruchu w całym niemal ciele.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA