Trądzik torbielowaty - skąd się bierze i jak się go pozbyć

Trądzik torbielowaty to jedna z najbardziej złożonych i dokuczliwych odmian tej przypadłości. Objawia się występowaniem ropnych cyst na skórze, które wymagają specjalistycznego leczenia dermatologicznego, a także odpowiedniej pielęgnacji domowej. Jak się go pozbyć?

Trądzik torbielowaty fot. shutterstock.com

Trądzik torbielowaty – spis treści 

Konsultacja ekspercka

dr hab. n. med. Danuta Nowicka

specjalista dermatolog

Adiunkt Kliniki Dermatologii we Wrocławiu, wykładowca Akademii Wychowania Fizycznego, szkoleniowiec. 

 

Jak wygląda trądzik torbielowaty?

Trądzik torbielowaty, czyli inaczej guzkowo-cystowy, to ciężka postać trądziku zwykłego. Oprócz zaskórników pojawiają się w nim bolesne wykwity zapalne, wypełnione dużą ilością treści ropnej i krwi” – mówi dr Danuta Nowicka, dermatolożka. Na początku zmiany są niewielkie, ale z czasem zaczynają rosnąć (mogą osiągać nawet kilka centymetrów). Torbiele, czyli twarde podskórne guzki lub cysty, mogą występować pojedynczo lub w grupie i łatwo je rozpoznać, ponieważ wypełnione są ropą, a skóra wokół nich jest najczęściej zaczerwieniona.

Trądzik torbielowaty – przyczyny powstawania

Za powstawanie zmian guzkowo-cystowych odpowiedzialne są androgeny, czyli męskie hormony płciowe, dlatego też trądzik torbielowaty najczęściej występuje u mężczyzn. Nie oznacza to jednak, że problem nas nie dotyczy. Trądzik torbielowaty pojawia się również u kobiet w okresie dojrzewania lub z zaburzoną gospodarką hormonalną” – podkreśla specjalistka. Tego typu zmiany pojawiają się najczęściej na twarzy, dekolcie, pośladkach, a także na plecach i pod pachami.

Główną przyczyną rozwoju trądziku torbielowatego jest jednak zbyt duża aktywność gruczołów łojowych, a więc nadmierne wydzielanie sebum i rogowacenie naskórka, co w efekcie prowadzi do zatkania kanałów łojowych. W ten sposób może dojść do powstania stanu zapalnego, który w połączeniu z bakteriami będzie skutkował pojawieniem się zaskórników, a w niektórych przypadkach także trądziku torbielowatego. 

Trądzik torbielowaty może mieć więc podłoże hormonalne lub genetyczne, ale także być wynikiem przyjmowania niektórych leków albo nieodpowiedniej pielęgnacji – np. poprzez stosowane zbyt tłustych kosmetyków.

SPRAWDŹ: Darsonwalizacja - na czym polega?

Jak wyleczyć trądzik torbielowaty?

Jeśli zauważysz u siebie torbielowe zmiany w postaci trądziku, koniecznie udaj się do dermatologa, który dobierze dla Ciebie odpowiednie etapy leczenia. Każdy przypadek jest inny, dlatego tak ważna jest indywidualna konsultacja. Tym bardziej że często konieczne jest zastosowanie dość silnej terapii antybiotykowej, hormonalnej lub retinoidalnej. „Najskuteczniejszą bronią na ten typ trądziku jest izotretynoina, czyli pochodna witaminy A, którą przyjmuje się doustnie. Leczenie jest długie, wymaga kontroli badań krwi, skutecznej antykoncepcji i regularnych wizyt u dermatologa – mówi wrocławska dermatolożka, dr Danuta Nowicka. – Leczenie doustne oczywiście uzupełnia się właściwym leczeniem zewnętrznym, najczęściej wybieramy antybiotyk, preparat nadtlenku benzoilu, kwasu salicylowego lub azelainowego”. W niektórych przypadkach może być konieczna także ingerencja chirurgiczna – w celu usunięcia zakażonego materiału z cysty.

Leczenie trądziku torbielowatego może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy, dlatego należy zachować cierpliwość i stosować się do wszystkich zaleceń specjalisty. „Dobrze prowadzone gwarantuje wyleczenie i brak nawrotów” – zapewnia lekarka. 

Co na trądzik torbielowaty?

W przypadku zmian torbielowato-guzkowych, bardzo łatwo o pojawienie się blizn, dlatego przede wszystkim nie wolno wyciskać nawet najdrobniejszych zmian. W ogóle nie należy dotykać wyprysków, ponieważ w ten sposób można szybko doprowadzić do rozprzestrzeniania się trądziku.

Leczenie farmakologiczne jest oczywiście bardzo istotne, ale należy pamiętać, że odpowiednia pielęgnacja skóry trądzikowej to podstawa. Nasza ekspertka poleca stosowanie kosmetyków o właściwościach przeciwzapalnych, czyli takich, w których składach znajdują się m.in. niacydamid, pantenol czy witamina C. Skórę trądzikową trzeba też dobrze oczyszczać przy użyciu delikatnych preparatów. Warto na jakiś czas zrezygnować także z ciężkich kosmetyków, które zapychają pory (np. mocno kryjące podkłady). Poza tym nie „odkażaj” skóry alkoholem ani nie stosuj preparatów wysuszających.  „Nie należy także robić peelingów ziarnistych ani w żadnym wypadku oczyszczać cyst samemu” – radzi dr Danuta Nowicka.

Skutecznym preparatem w walce z trądzikiem może okazać się maść ichtiolowa, którą można kupić w aptece bez recepty. Przyspiesza ona proces „wypływania” ropy z torbieli na zewnątrz, ale jej stosowanie również należy najpierw skonsultować z dermatologiem.

Jak dbać o cerę trądzikową?

Oto kilka tipów.

  1. Stosuj delikatną pielęgnację – kosmetyki, które nie zawierają alkoholu, ponieważ podrażnia i wysusza naskórek.
  2. Oczyszczaj twarz, rano i wieczorem, delikatnym preparatem, przeznaczonym do cery trądzikowej – żel, pianka, płyn micelarny czy emulsja.
  3. Przed nałożeniem kremu tonizuj skórę, czyli przywróć jej naturalne pH. Normalizujący tonik może zmniejszać także wydzielanie sebum.
  4. Regularnie nawilżaj skórę. Wybieraj kremy o lekkiej konsystencji, które szybko się wchłaniają.
  5. Złuszczaj naskórek delikatnymi peelingami enzymatycznymi (regularnie, ale nie zbyt często – np. raz w tygodniu). Peelingi mechaniczne można wykonywać, kiedy na skórze nie ma zmian ropnych.
  6. Unikaj kosmetyków, które w swoim składzie zawierają oleje roślinne, wazelinę, silikony, parafinę, izopropanol, etanol, SLS i jego pochodne.
  7. Nie zapomnij o odpowiednim nawodnieniu i diecie (Dieta na trądzik: co jeść, czego unikać).  

ZOBACZ TEŻ: Blizny po trądziku - jak się ich pozbyć?

REKLAMA