Trądzik torbielowaty – spis treści
- Jak wygląda trądzik torbielowaty?
- Trądzik torbielowaty – przyczyny powstawania
- Jak wyleczyć trądzik torbielowaty?
- Co na trądzik torbielowaty?
- Jak dbać o cerę trądzikową?
Konsultacja ekspercka
![]() |
dr hab. n. med. Danuta Nowicka specjalista dermatolog Adiunkt Kliniki Dermatologii we Wrocławiu, wykładowca Akademii Wychowania Fizycznego, szkoleniowiec. |
Jak wygląda trądzik torbielowaty?
„Trądzik torbielowaty, czyli inaczej guzkowo-cystowy, to ciężka postać trądziku zwykłego. Oprócz zaskórników pojawiają się w nim bolesne wykwity zapalne, wypełnione dużą ilością treści ropnej i krwi” – mówi dr Danuta Nowicka, dermatolożka. Na początku zmiany są niewielkie, ale z czasem zaczynają rosnąć (mogą osiągać nawet kilka centymetrów). Torbiele, czyli twarde podskórne guzki lub cysty, mogą występować pojedynczo lub w grupie i łatwo je rozpoznać, ponieważ wypełnione są ropą, a skóra wokół nich jest najczęściej zaczerwieniona.
Trądzik torbielowaty – przyczyny powstawania
Za powstawanie zmian guzkowo-cystowych odpowiedzialne są androgeny, czyli męskie hormony płciowe, dlatego też trądzik torbielowaty najczęściej występuje u mężczyzn. Nie oznacza to jednak, że problem nas nie dotyczy. „Trądzik torbielowaty pojawia się również u kobiet w okresie dojrzewania lub z zaburzoną gospodarką hormonalną” – podkreśla specjalistka. Tego typu zmiany pojawiają się najczęściej na twarzy, dekolcie, pośladkach, a także na plecach i pod pachami.
Główną przyczyną rozwoju trądziku torbielowatego jest jednak zbyt duża aktywność gruczołów łojowych, a więc nadmierne wydzielanie sebum i rogowacenie naskórka, co w efekcie prowadzi do zatkania kanałów łojowych. W ten sposób może dojść do powstania stanu zapalnego, który w połączeniu z bakteriami będzie skutkował pojawieniem się zaskórników, a w niektórych przypadkach także trądziku torbielowatego.
Trądzik torbielowaty może mieć więc podłoże hormonalne lub genetyczne, ale także być wynikiem przyjmowania niektórych leków albo nieodpowiedniej pielęgnacji – np. poprzez stosowane zbyt tłustych kosmetyków.
SPRAWDŹ: Darsonwalizacja - na czym polega?
Jak wyleczyć trądzik torbielowaty?
Jeśli zauważysz u siebie torbielowe zmiany w postaci trądziku, koniecznie udaj się do dermatologa, który dobierze dla Ciebie odpowiednie etapy leczenia. Każdy przypadek jest inny, dlatego tak ważna jest indywidualna konsultacja. Tym bardziej że często konieczne jest zastosowanie dość silnej terapii antybiotykowej, hormonalnej lub retinoidalnej. „Najskuteczniejszą bronią na ten typ trądziku jest izotretynoina, czyli pochodna witaminy A, którą przyjmuje się doustnie. Leczenie jest długie, wymaga kontroli badań krwi, skutecznej antykoncepcji i regularnych wizyt u dermatologa – mówi wrocławska dermatolożka, dr Danuta Nowicka. – Leczenie doustne oczywiście uzupełnia się właściwym leczeniem zewnętrznym, najczęściej wybieramy antybiotyk, preparat nadtlenku benzoilu, kwasu salicylowego lub azelainowego”. W niektórych przypadkach może być konieczna także ingerencja chirurgiczna – w celu usunięcia zakażonego materiału z cysty.
Leczenie trądziku torbielowatego może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy, dlatego należy zachować cierpliwość i stosować się do wszystkich zaleceń specjalisty. „Dobrze prowadzone gwarantuje wyleczenie i brak nawrotów” – zapewnia lekarka.