[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.5

To mit, że SPF chroni przed słońcem

Chroni Cię jedynie częściowo. Okazuje się, że aby zapewnić swojej skórze pełne bezpieczeństwo podczas opalania, należy zwrócić uwagę na coś jeszcze.

ochrona przed słońcem fot. shutterstock

Filtr przeciwsłoneczny powinien chronić skórę zarówno przed promieniowaniem UVB jak i UVA. UVB daje ci opaleniznę, ale także oparzenia skóry, UVA z kolei odpowiada za przyspieszone starzenie. Przy tym należy stanowczo powiedzieć, że oba typy promieniowania słonecznego przyczyniają się potężnie do wzrostu ryzyka nowotworów skóry, w tym niezwykle groźnego czerniaka.
Faktor SPF dotyczy wyłącznie ochrony przed UVB, czyli przed tym promieniowaniem wywołującym oparzenia. Im większy wskaźnik SPF tym skuteczniejsza ochrona. Na przykład SPF 30 mówi nam, że 30 razy później dojdzie do oparzenia słonecznego niż bez użycia filtru.

Ochronę przed UVA określa jednak inny współczynnik - PPD (Peristent Pigment Darkening). I znów, im wyższa liczba, tym większa ochrona. Jeśli PPD wynosi 10, oznacza to, że do skóry dotrze 10 razy mniejsza dawka UVA niż bez jego użycia. Niestety producenci filtrów nie korzystają z tej samej skali PPD. Wielu w ogóle nie podaje w opisie tego faktora, zaznaczając że filtr ma ochronę przed UVA, a na jakim poziomie – nie wiadomo. Jeszcze inni stosują faktor IPD, jest on jednak rzadziej stosowany.

Nowością są filtry przeciwsłoneczne, które chronią skórę nawet przed światłem widzialnym i promieniowaniem IR – to szczególnie istotne dla posiadaczy skór nadwrażliwych, uczulonych na słońce czy przebarwionych.
Pamiętaj więc, żeby przy wyborze kremu z filtrem przyjrzeć się trzem oznaczeniom: SPF, PPD (ewentualnie IPD) oraz IR. Dzięki temu nie tylko unikniesz poparzeń, ale również ochronisz skórę przed objawami fotostarzenia oraz ryzykiem nowotworów.

Więcej cennych informacji na temat bezpiecznego opalania znajdziesz w czerwcowym numerze Women’s Health.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij