Tatuaże dla kobiet: najpopularniejsze wzory i motywy

Z najnowszych danych wynika, że to kobiety częściej niż mężczyźni decydują się na tatuaże. 2 na 3 klientów salonów tatuażu w Polsce to właśnie dziewczyny. Jakie motywy i miejsca na ciele są najpopularniejsze? Sprawdź.

tatuaże dla kobiet fot. shutterstock.com

W Polsce rocznie wykonuje się około 900 tysięcy tatuaży. Wcześniej na tę formę ozdabiania ciała częściej decydowali się mężczyźni, ale przez ostatnich kilka lat wzrosło zainteresowanie tatuażami dla kobiet. 70% zabukowanych terminów na platformie INKsearch stanowią tatuaże damskie – różne wzory i rozmiary.

Tatuaże damskie – w jakim wieku?

Większość klientek w salonach tatuażu to kobiety w wieku 25-45 lat, ale coraz częściej zdarzają się też klientki w starszym wieku, które w końcu zdecydowały się zrobić swój pierwszy tatuaż. „Najczęściej przychodzą do mnie panie w przedziale 25-50 lat, jak moja mama, którą również miałam przyjemność tatuować. Zdarza mi się jednak ozdabiać ciała osób nawet po 70. roku życia, które od zawsze marzyły o tym, żeby wykonać swój pierwszy tatuaż! Tutaj nie ma reguły i bardzo mnie to cieszy. Wchodzimy w temat łamania konwenansów, a nic nas tak nie wyzwala, jak właśnie wychodzenie poza utarte ścieżki” – mówi Azja Legoda ze studia tatuażu Art Force.

ZOBACZ TEŻ: Jak wybrać tatuaż, na co uważać?

Najpopularniejsze wzory tatuaży damskich

Tatuaże dla wielu kobiet (ale i mężczyzn) to coś więcej niż forma zabiegu estetycznego. Ten obrazek na ciele często odzwierciedla początek nowo obranej drogi. Tatuaże pozwalają na zawsze uwiecznić ważne wydarzenia, ludzi, zwierzęta lub zamknąć trudny etap w życiu. Są też wyrazem siły. Mają w przyszłości dodawać siły.

tatuaż damskiwykonanie: Inez Janiak-Molęcka

Skrzydła, ptaki, pióra – wzory symbolizujące wznoszenie

„Tatuaże damskie przedstawiające skrzydła, ptaki, motyle, ważki, pióra czy strzały skierowane ku górze – wszystkie elementy, które symbolizują wznoszenie się to częsty motyw, na który decydują się panie. W ten sposób chcą pokazać swoją pozycję względem swoich doświadczeń, to że są ponad tym, co je spotkało i zawsze spoglądają do góry, w przyszłość. To subtelny, ale bardzo pozytywny akcent. Artyści dokładają starań, aby każdy z takich projektów, mimo powtarzających się motywów, tworzony był w sposób indywidualny, tak jak i historie, które się pod nim kryją są osobiste, inne od wszystkich – mówi Marta Wierzba z Tattoofest Magazine.

tatuaż damskiwykonanie: Animal tattooer

Runa Ingwaz, Okrąg Zen, niekompletna delta – delikatne i małe tatuaże damskie

Co łączy te motywy? Z pewnością ogromny ładunek znaczeniowy i emocjonalny, jaki niosą za sobą. To symbole odradzania się na nowo, życia, siły i odwagi. Tak naprawdę to jak będziemy interpretować dany znak, zależy również od jego właściciela. Fazy księżyca i słońce symbolizują życie, gwiazdy – marzenia, nadzieję i odwagę, z kolei symbole jak Runa Ingwaz, Okrąg Zen czy nieskończona delta można odczytywać jako otwartość na zmiany i siłę do wprowadzania tych zmian. To zdecydowanie jedne z najpopularniejszych motywów, na które decydują się kobiety.

tatuaż damskiwykonanie: Azja Legoda

Motywy kwiatowe

Jakie jeszcze wzory są bardzo popularne? „Kobiety stawiają na delikatne tatuaże, małe wzory. Oprócz już wspomnianych pojawiają się motywy florystyczne, mandale, ornamenty lub drobne napisy. Tatuuję równie często kompozycje ze zwierzętami, a zdecydowana większość prac to tatuaże czarno-białe” – komentuje Inez Janiak.

Tatuaż damski na przedramieniu czy na nadgarstku?

Dane z platformy bookingowej INKsearch pokazują, że w przypadku lokalizacji tatuaży zarówno kobiety, jak i mężczyźni najczęściej wybierają przedramię lub ramię. W dalszej kolejności mamy plecy, później znów wracamy w okolice dłoni. TOP 5 najpopularniejszych miejsc na tatuaż zamykają nam żebra – które mimo że niesamowicie modne, są wybierane rzadziej ze względu na ból, który towarzyszy tatuowaniu tamtych okolic.

ZOBACZ TEŻ: Jak mężczyźni postrzegają tatuaże u kobiet

TOP 5 najpopularniejszych miejsc na tatuaż u kobiet

  1. ramię
  2. przedramię
  3. plecy
  4. nadgarstek/dłoń
  5. żebra

tatuaż damskiwykonanie: Animal tattooer

"Jeśli chodzi o lokalizacje, to bez względu na płeć dominuje przedramię. Panie często wybierają również żebra i uda w przeciwieństwie do mężczyzn, którzy preferują klatkę piersiową, łydki czy ramiona. Nie można jednak generalizować. Każdy indywidualnie powinien wybrać odpowiednie miejsce, najlepiej przy wsparciu tatuatora, który podpowie, na których częściach ciała, dany wzór i styl wykonania sprawdzi się najlepiej" – komentuje Inez.

tatuaż damskiwykonanie: Inez Janiak-Molęcka

"Odkąd chętnie podejmuję się tworzenia tatuaży w trudniejszych miejscach, przestałam zauważać czy moi klienci wybierają częściej jakąś konkretną lokalizację. Chociaż są miesiące, kiedy robię głównie ręce, a czasem nawet 5 razy z rzędu tatuaże na żebrach" – dodaje Azja.

SPRAWDŹ TEŻ: 6 najczęstszych powikłań po tatuażu

REKLAMA