Tatuaż na wardze: czy jest bezpieczny?

Kiedy kilka lat temu Miley Cyrus pokazała zdjęcie wewnętrznej strony swojej wargi, na której wytatuowany był smutny kot, a Kesha chwaliła się napisem „suck it” w tym samym miejscu, internet aż grzmiał od kontrowersyjnych zdjęć i lawiny komentarzy. Dzisiaj coraz więcej osób decyduje się na, ukryty po wewnętrznej stronie wargi, tatuaż. Ale czy taki zabieg w ogóle jest bezpieczny? Zapytałyśmy o to Kamilę Wilczyńską, tatuatorkę z wrocławskiego salonu tatuażu i piercingu Nautilus Tattoo Studio oraz dermatologa i lekarza medycyny estetycznej, Katarzynę Zakrzewską, w internecie znaną także jako @dermatolog_bez_pudru.

tatuaż na wardze fot. Shutterstock.com

Tatuaż na wardze – wzory 

Warga jest dość problematycznym miejscem do tatuowania, dlatego eksperci w tej dziedzinie nie mają zbyt dużego pola do popisu. „Najczęściej w tym miejscu tatuuje się napisy drukowanymi literami, nie dłuższe niż jeden wyraz”– mówi doświadczona tatuatorka, Kamila Wilczyńska.

Kilka popularnych haseł tatuowanych na wardze:

 • „Bite me”
 • „Kiss me”
 • „Fuck off”
 • „Love”
 • „Sorry"

Oprócz krótkich zwrotów lub pojedynczych wyrazów popularne są też proste symbole takie jak: krzyż, litery z chińskiego alfabetu, nuty, czy konturowe serce. „Na samej wardze nie ma zbyt dużo miejsca, dlatego najlepiej jest dobrać coś prostego i czytelnego”– dodaje ekspertka z wrocławskiego salonu tatuażu i piercingu.

Tatuaż na wardze – cena

Koszt wykonania tatuażu na wardze może różnić się w zależności od salonu. „Myślę, że w granicach 200-300 zł udałoby się wykonać coś na wardze. Tak spory przedział cenowy uzależniony jest od wielu czynników: miasta, doświadczenia tatuatora oraz indywidualnej wyceny konkretnego studio”– wyjaśnia wrocławska artystka.

Przeczytaj koniecznie: Tatuaż na bliźnie nie zawsze ma ją zakrywać

Czy tatuaż na wardze jest bezpieczny?

Zanim zdecydujesz się na taki tatuaż, pomyśl o możliwych powikłaniach. 

Sam proces wykonywania tatuażu jest bezpieczny, jeśli dziara wykonywana jest w higienicznych warunkach studyjnych”– mówi tatuatorka, Kamila Wilczyńska. Niebezpieczeństwo może natomiast pojawić się po zabiegu. Decydując się na taki tatuaż warto pamiętać o możliwych powikłaniach tj. alergia, infekcja w miejscu iniekcji, bliznowacenie, powstawanie ziarniniaków”– podkreśla Katarzyna Zakrzewska, dermatolog i lekarz medycyny estetycznej. Oto kilka hipotetycznych powikłań.

Alergia

Według badań przeprowadzonych przez Serup i wsp. (przeprowadzonych na 405 osobach),  najczęściej spotykanym powikłaniem po wykonaniu tatuażu jest alergia na składniki zawarte w tuszu (czarny pigment uczula najrzadziej, czerwony i żółty znacznie częściej). „Osoby ze stwierdzonym alergicznym kontaktowym zapaleniem skóry, powinny szczegółowo zapoznać się ze składem tuszu (który nie zawsze jest znany, dlatego przed wykonaniem takiego zabiegu warto zapytać o dokładny skład i/lub producenta barwników używanych do tatuaży)”– mówi dermatolog, Katarzyna Zakrzewska. Alergia na barwniki tatuatorskie może objawiać się obrzękiem tatuowanego miejsca, rumieniem, wysypką itp. – w takiej sytuacji należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. 

Infekcje wirusowe i bakteryjne

Podczas tatuowania wargi przerywana jest bariera błony śluzowej, oznacza to, że zabieg jest pewnego rodzaju ingerencją w ciągłość tkanek, a niestety czasami nawet lekkie naruszenie może skutkować powikłaniami i infekcjami okolic jamy ustnej i nie tylko. Tatuatorka podkreśla, że takie sytuacje zdarzają się w momencie, gdy tatuażu nie wykonuje profesjonalista, a warunki nie są odpowiednie do przeprowadzenia zabiegu. „Warto też pamiętać, że tatuaż jest jak rana i z taką samą ostrożnością należy go traktować” – dodaje.

Udając się do niesprawdzonego studia czy, co gorsza, do osoby podającej się za profesjonalnego tatuatora, która wykonuje zabiegi w domu lub niesterylnym miejscu narażasz się na niebezpieczeństwo przenoszenia zakaźnych chorób wirusowych, tj. zapalenie wątroby typu B (HBV), typu C (HCV), a także HIV. Skutkiem niehigienicznie przeprowadzonego zabiegu mogą być także infekcje bakteryjne tj. liszajec zakaźny, ropień, ropowica, oraz zakażenia grzybicze. Takie sytuacje należą do bardzo rzadkich, ale pamiętaj, żeby zawsze wybierać sprawdzone studio tatuażu, gdzie higiena jest najważniejsza. „Ważne jest, aby przy wyborze salonu tatuażu upewnić się że igła używana do iniekcji jest jednorazowa (co powinno być normą, ale niestety nie jest), skóra jest odpowiednio dezynfekowana, a tusz używany do tatuowania jest przechowywany w odpowiednich warunkach. Przy tatuowaniu błon śluzowych należy szczególnie dbać o higienę tatuowanego miejsca”– jeszcze raz podkreśla Katarzyna Zakrzewska, lekarz medycyny estetycznej.

Uwaga na choroby dermatologiczne

„Z tatuaży na pewno powinny zrezygnować osoby które mają tendencje do występowania bliznowców. Pacjenci dermatologiczni (np. chorujący na liszaja płaskiego, czy łuszczycę) również powinni zastanowić się nad zrezygnowaniem z tatuażu. Zaleca się, aby skonsultowali ten pomysł ze swoim lekarzem prowadzącym (w wielu przypadkach aktywna choroba dermatologiczna będzie przeciwwskazaniem do takiego zabiegu). Również pacjenci chorujący w przeszłości na czerniaka powinni zrezygnować z tatuaży. W ich przypadku bardzo istotne jest regularne i dokładne oglądanie skóry i błon śluzowych w badaniu dermoskopowym. Tatuaż mógłby znacznie utrudnić wykonanie takiego badania"– tłumaczy @dermatolog_bez_pudru.

Tatuaż na wardze – jak się przygotować?

Do każdego tatuatorskiego zabiegu trzeba się odpowiednio przygotować. Do tego na wardze również. Należy pamiętać o kilku najważniejszych elementach:

 • Zjedz wcześniej porządny posiłek, żeby wzmocnić organizm.
 • Wyśpij się, nie przychodź na zabieg zmęczona.
 • Nawodnij dobrze organizm, ale nie pij alkoholu (dzień przed zabiegiem również z niego zrezygnuj).
 • Nie zażywajsubstancji odurzających oraz leków, które mogłyby rozrzedzać krew.
 • Zadbaj o to, żeby tatuowane miejsce (w tym przypadku warga) nie było podrażnione.

SPRAWDŹ: Pierwszy tatuaż i piercing - porady, zagrożenia

Tatuaż na wardze – jak wygląda zabieg?

„Najczęściej klient siedzi z wywiniętą wargą, jedną ręką tatuator naciąga skórę, a drugą tatuuje. Generalnie jest to całkiem skomplikowane miejsce do dziarania, niewygodne dla tatuatora. W dodatku zdecydowanie mocniej krwawi niż inne części ciała, a poza tym sam zabieg jest dość bolesny”– opowiada Nava, tatuatorka z Nautilus Tattoo Studiowe Wrocławiu. Odpowiednie przygotowanie może go zminimalizować – zdarza się, że osoby źle się przygotują lub po prostu nie są odporne na ból i stres, w skutek czego mdleją podczas tatuowania.

Po wizycie w studio tatuażu…  

„Niestety tatuaże w tym miejscu najczęściej nie są trwałe, więc w zdecydowanej większości przypadków taki tatuaż będzie wymagał poprawki lub nawet ponownego wykonania”– wyjaśnia Kamila Wilczyńska, znana także jako Nava. Tatuaż na wardze może się rozlewać, zanikać i niepoprawnie goić, dlatego jeżeli po zabiegu zauważysz  jakiekolwiek niepokojące objawy typu gorączka, rumień, czy wysypka skontaktuj się z dermatologiem lub lekarzem pierwszego kontaktu.

Niezwykle istotne jest to, aby obserwować skórę i błony śluzowe przez kilka dni po zabiegu. Obrzęk po wykonaniu tatuażu na wardze będzie zapewne większy niż ten po tatuowaniu skóry np. na plecach, ale na wczesnym etapie są większe możliwości leczenia rozmaitych powikłań, dlatego tak ważne jest to, aby w przypadku występowania niepokojących objawów, nie leczyć się na własną rękę, ale zgłosić się do lekarza” – mówi dermatolog Zakrzewska.

Każdy tatuaż można usunąć specjalnie do tego przeznaczonym laserem – ten na wardze również, ale czasami jest tak, że po pewnym czasie sam zaniknie pod wpływem wilgoci w jamie ustnej.

Na kilka dni po zabiegu...

 • Zrezygnuj ze stosowania płynów do płukania jamy ustnej.
 • Nie jedz ostrych i gorących potraw.
 • Nie pij alkoholu.
 • Zrezygnuj z palenia papierosów.
 • Nie zażywaj aspiryny.

Tatuaż na wardze – przeciwwskazania

Główne przeciwwskazania do tatuażu na wardze:

 • Alergia na tusz
 • Aktywna opryszczka
 • Zaburzenie krzepnięcia i choroby układu krwionośnego
 • Przeziębienie i stany podgorączkowe
 • Stany zapalne w obrębie miejsca tatuowanego
 • Nosicielstwo wirusa HIV i Hepatitis
 • Ciąża i okres karmienia piersią
 • Tendencja do występowania bliznowców
 • Aktywna choroba dermatologiczna (w niektórych przypadkach)
 • Osłabiona odporność

„Odradza się też tatuowanie cukrzykom, ze względu na spowolnione gojenie się ran. Ale jest to bardziej złożona kwestia i lepiej indywidualnie ustalić to z lekarzem”– mówi doświadczona tatuatorka, Kamila/Nava Wilczyńska.

ZOBACZ TEŻ: Septum, czyli wszystko o modnym kolczyku w nosie

REKLAMA