Tatuaż na bliźnie nie zawsze ma ją zakrywać

Tatuaż od wieków stanowił ozdobę ciała, ale w coverach robionych na bliznach chodzi o coś więcej. Tatuaż na bliźnie wcale nie musi jej całkowicie zakrywać. Raczej ma z nią współgrać, by podkreślić drogę, jaką przeszła jej posiadaczka.

tatuaż na bliźnie fot. INK Search/Ula Mierzwa

Tatuaż na bliźnie – dla kogo

Wielu osobom nie chodzi o to, by  blizny były całkowicie niewidoczne, ale by za pomocą wzoru na ciele stały się ładniejsze.

Cover tatoo czy cover up, to technika polegająca na zakrywaniu starego tatuażu nowym. Najczęściej po cover up zgłaszają się osoby, które chciałyby "pozbyć się" w ten sposób nieudanego tatuażu lub wzoru, którego nie chcą dłużej nosić na ciele, ale technikę tę można wykorzystywać także do zakrywania blizn tatuażem.

Na takie zabiegi decydują się przedstawiciele obu płci. "Zarówno mężczyźni, jak i kobiety przykrywają swoje blizny. Z mojego doświadczenia i z doświadczenia znajomych wynika jednak, że nieco większy odsetek można przypisać kobietom. Nie wolno nam jednak zapominać, że żyjemy w czasach, gdy każdy chce wyglądać pięknie i nie pokazywać swoich słabości, wad i błędów młodości" – mówi Ilya Monzalevskiy, tatuator oraz biznes menadżer INKsearch.co.

"Przykrywanie" to nie do końca dobre sformułowanie, gdyż wiele osób nie chce tatuażem sprawić, by blizny były całkowicie niewidoczne, a za pomocą wzoru na ciele sprawić, by były ładniejsze lub wręcz – zaznaczając je tatuażem – wyeksponować je, by były bardziej widoczne. Tak też tłumaczy to Milena, która zdecydowała się zakryć tatuażem bliznę na swoim ciele. "Po wykonaniu tatuażu zostałam zapytana o to, czy chcę dodać do niego wzorki, które pomogą lepiej zakryć blizny, aby były mniej widoczne. Odmówiłam, ponieważ cieszyłam się, że część ciała, której do tej pory bałam się dotknąć, poczuć, podziwiać, stała się czymś normalnym. Tatuaż na bliźnie pozwolił mi na swobodne przeglądanie się w lustrze, bez wstydu i wyrzutów sumienia" – mówi.

Tatuaż może więc być elementem terapii, akceptacji własnego ciała, ale i drogi oraz trudności, jakie przeszło. Taka motywacja towarzyszyła brazylijskiej tatuażystce Flávi Carvalho, która w 2013 roku rozpoczęła akcję "A Pele da Flow", w ramach której za darmo wykonywała tatuaże w kwiatowe wzory na bliznach kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej, domowej lub przeszły mastektomię. W Polsce z kolei działa inicjatywa – "Take Care Ink Project", która zrzesza artystów oferujących za symboliczną kwotę usługę cover up dla osób borykających się z problemami samookaleczania, nerwicy czy depresji.

"Zdarza mi się tatuować na bliznach – najczęściej są to ślady po samookaleczeniach, ale bywają też przypadki blizn pooperacyjnych. Na pewno jest to dobry sposób, żeby oswoić się i polubić z konkretnymi miejscami na ciele –  mówi Ula Mierzwa, tatuatorka z Nanuszka Art Studio w Warszawie. –  Nie zawsze jednak klienci oczekują ode mnie całkowitego zakrycia blizn. Czasem chodzi o «odczarowanie» i odwrócenie negatywnych, bolesnych skojarzeń. Często tatuaże na bliznach są też symbolem zakończenia pewnego okresu w życiu. Tatuować można tylko na zmianach całkowicie zagojonych, więc w przypadku samookaleczeń jest to też symbol pewnego zwycięstwa nad psychicznymi zaburzeniami".

ZOBACZ TEŻ: Tatuaże dla kobiet: najpopularniejsze wzory i motywy

Tatuaż na bliźniefot. INK Search/Ars Manica

Tatuaż na bliźnie – czy to bezpieczne?

Wizyta u lekarza

Wykonanie tatuażu techniką cover up nie jest łatwe, ale nie jest też niemożliwe. Aby mieć pewność, że zrobienie tatuażu na konkretnej bliźnie jest bezpieczne, udaj się na wizytę do lekarza dermatologa. Dzięki temu będziesz pewna, że blizna jest już zagojona i nie ma przeciwwskazań do jej tatuowania.

Jakich blizn nie można tatuować?

Aby mieć pewność, że blizna jest już zagojona i nie ma przeciwwskazań do jej tatuowania, udaj się na konsultację do dermatologa.

Istnieje wiele rodzajów blizn: dojrzałe (już zagojone) blizny, te powstałe w wyniku zabiegu operacyjnego czy te, będące patologicznym wynikiem gojenia się urazu. Nie na każdej z nich można wykonać tatuaż. Najbardziej problematyczne mogą okazać się bliznowce i keloidy, czyli blizny włókniste, twarde, mające kolor od różowego do sinoczerwonego i nieregularny kształt.

"Powszechną wskazówką jest wiek blizny. Blizna musi mieć więcej niż dwa lata i musi być biała, wtedy w większości przypadków można tatuować (dotyczy to małych, płytkich blizn). Istnieją też typy skóry, które są podatne na powstawanie blizn keloidowych, na przykład ciemniejszy kolor skóry, dlatego na sesję należy się umawiać zawsze po konsultacji z lekarzem specjalistą"– mówi tatuator Ilya Monzalevskiy.

Takie blizny zmieniają strukturę naskórka, czyniąc ją bardziej wrażliwą lub przeciwnie, zupełnie zaburzając czucie w tym miejscu. Artyści często nie podejmują się również tatuowania bardzo dużych obszarów zabliźnionej skóry, będącej efektem poważnego poparzenia. Na zmienionej strukturze skóry tusz może się rozlać lub po prostu nie przyjąć.

PRZECZYTAJ TEŻ: Septum, czyli wszystko o modnym kolczyku w nosie

Tylko z profesjonalistą

Gdy specjalista zezwoli na tego typu zabieg, koniecznie wybierz doświadczonego tatuatora i profesjonalne studio tatuażu. Nie ma co oddawać się w ręce poczatkującego artysty – to zadanie wyłącznie dla profesjonalistów. Artysta oceni, czy może wykonać projekt, dobierze odpowiedni wzór, styl i technikę do blizny. Tatuowanie zabliźnionej skóry nie boli bardziej niż praca na zdrowym naskórku. Wszystko zależy więc od miejsca, które zdecydujemy się zakryć tatuażem i od naszego progu bólu.

Tatuaż na bliźnie – wzory dla kobiet

Sposobów na zakrycie niechcianej blizny jest wiele: od subtelnych i kobiecych kwiatów poprzez abstrakcyjne kompozycje aż zabawne wzory, np. igłę i nici symbolicznie zaszywające niechcianą zmianę. Nie zawsze jednak chodzi o to, by bliznę zasłonić. Można wkomponować ją we wzór, aby nadać jej nowego charakteru. W przypadku niektórych coverów doskonale sprawdzi się styl dotwork, pod którym z łatwością będzie można ukryć blizny. 

"Jeśli blizna jest biała i nie ma przeciwwskazań lekarskich, to można zastosować dowolny motyw i technikę. Wyjątkiem są, rzadkie same w sobie, poważne blizny z poważnymi deformacjami skóry i tkanek pod skórą. W takim przypadku, w zależności od ciężkości urazu i głębokości deformacji tkanki, motyw i projekt przyszłego tatuażu dobierany jest indywidualnie. Ważną rolę odgrywa tu cecha blizny, a następnie fantazja klienta i tatuatora. W internecie można znaleźć szeroką gamę pomysłów, które przyszły do umysłów mistrzom i nosicielom skomplikowanych blizn. Rezultat może być bardzo różny, w zależności od fantazji obojga. W tak skomplikowanych przypadkach nie ma jednolitych zaleceń" – tłumaczy tatuator Ilya Monzalevskiy.

Eksperci

ILYA MONZALEVSKY
tatuator, Business Manager w INKsearch.co
Jego miłość do branży tatuatorskiej daje mu niesamowity zastrzyk motywacji by rozwijać tę dziedzinę artystyczną.
ULA MIERZWA
tatuatorka w Nanuszka Art Studio w Warszawie
Studentka dyplomowego roku Grafiki Akademii Sztuk Pięknych, ilustratorka freelancerka. Jej prace można znaleźć na instagramowym profilu @ula.mierzwa.tattoo. Lubi abstrakcyjne i ilustracyjne wzory, które wpasowują się w ciało, oplatając je, jakby tam zawsze były.
Zobacz również:
REKLAMA