Taping twarzy - kinesiotaping estetyczny twarzy sposobem na młodszy wygląd

Kolorowe plastry, które znamy z zabiegów rehabilitacyjnych, wykorzystywane są już nie tylko do regeneracji mięśni i leczenia naderwanych ścięgien, ale także do modelowania i odprężania mięśni twarzy. Czy kinesiotaping to nowy sposób na młodszy wygląd? Zapytałyśmy o to ekspertkę. 

kinesiotaping fot. Shutterstock.com

Taping twarzy - spis treści

  1. Taping twarzy – na czym polega?
  2. Taping twarzy – dla kogo jest przeznaczony? 
  3. Taping twarzy – zalety
  4. Taping twarzy – przeciwwskazania
  5. Taping twarzy – technika
  6. Taping twarzy w domu
  7. Czy po tapingu twarzy mogą pojawić się niepożądane efekty? 

 

Taping twarzy – na czym polega?

Od pewnego czasu obserwujemy wzrost zainteresowania naturalnymi metodami odmładzania. Z pomocą kosmetologom i masażystom przyszedł kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne z wykorzystaniem taśm kinezjologicznych, które jeszcze do niedawna wykorzystywane były wyłącznie przez fizjoterapeutów w celach rehabilitacyjnych. „Metoda ta została stworzona pod koniec lat siedemdziesiątych przez doktora Kenzo Kase, który jako chiropraktyk nie stosował leków i poszukiwał metody, która zmniejszy ból, aby mógł  ulżyć swoim pacjentom. Po wielu latach badań stworzył i opatentował swoją własną metodę, którą nazwał Kinesio-Taping” – przybliża nam historię ekspertka Magdalena Konieczny. Dzisiaj specjalistyczne taśmy wykorzystywane są w celach kosmetycznych – przywracanie sprężystości skóry, uelastycznienie jej oraz poprawa owalu twarzy. „Skuteczność działania taśm gwarantuje prawidłowa ich aplikacja, dzięki którym możemy rozluźnić napięte mięśnie, wspomóc pracę mięśni przywracając im prawidłowy tonus, usprawnić działanie układu limfatycznego, uwolnić tkanki od obrzęków, pomagając zniwelować drugi podbródek, poprawić krążenie i wpłynąć na lepsze odżywienie tkanek czy wygładzić blizny” – mówi kosmetolog Konieczny. 

Taping twarzy – dla kogo jest przeznaczony? 

Z kinesiotapingu może skorzystać każdy zarówno kobiety, jak i mężczyźni, oczywiście jeśli nie mają co do tego żadnych przeciwwskazań. „Taping twarzy przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, u których zaczynają pojawiać się pierwsze oznaki upływającego czasu i dla tych, którzy chcą poprawić swój wygląd – zmarszczki, utrata jędrności skóry, napięcia mięśni, problemy z obrzękami na twarzy, w okolicach oczu czy formujący się  drugi podbródek, napięcie mięśni żwaczy. Z tapingu twarzy mogą skorzystać również osoby, które chcą działać profilaktycznie” – wyjaśnia specjalistka naturalnego anti-agingu. 

Taping twarzy – zalety

Zadaniem kinesiotapingu wykorzystywanego przez fizjoterapeutów jest niwelowanie bólu pourazowego, reumatycznego i pooperacyjnego. Kinesiotaping estetyczny natomiast ma spełniać zupełnie inne zadania. Przede wszystkim ma poprawiać wygląd twarzy, szyi, dekoltu czy biustu. Odpowiednia aplikacja taśm wpływa na: 

• modelowanie linii twarzy

• regenerację najgłębiej położonych tkanek

• rozluźnienie napięć mięśniowych

• wygładzenie skóry i zmniejszenie widoczności zmarszczek 

• poprawę elastyczności i jędrności skóry 

• zrelaksowanie i pozbycie się napięć mięśni żwaczy, które napinają się przez stres i negatywne emocje, co może prowadzić do bruksizmu i problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym

• oczyszczenie tkanek z toksyn 

• zmniejszenie widoczności blizn

• odżywienie i dotlenienie tkanek

Kinesiotaping estetyczny niweluje również obrzęki i zastoje limfatyczne w okolicach twarzy, szczególnie w okolicy podbródka, oczu i środkowej części twarzy, które dodatkowo sprawiają wrażenie opadania twarzy, powiększenia tak nielubianych na twarzy chomików czy buldożków” – mówi kosmetolog. Nasza ekspertka zapytana o efekty, które daje kinesiotaping estetyczny mówiła także o przyspieszeniu regeneracji tkanek po podrażnieniu nerwu twarzowego. „Należy też zwrócić uwagę, że aplikacja taśm nie tylko na twarzy ma wpływ na poprawę jej wyglądu. Pracując manualnie z twarzą, zawsze oklejam swoim klientkom brzuch, co pośrednio wpływa na rozluźnienie mięśni twarzy, poprawia krążenie i przepływ limfy, zapewnia lepsze dotlenienie naszej twarzy, szczególnie że często nasza postawa jest nieprawidłowa – sylwetka zgarbiona, klatka piersiowa zamknięta, ściśnięte narządy wewnętrzne, nieprawidłowy oddech” – podkreślała terapeutka odnowy biologicznej. 

Taping twarzy – przeciwwskazania 

Przeciwwskazań do kinesiotapingu jest niewiele, ale nie należy ich ignorować. Przede wszystkim powinny z niego zrezygnować osoby, u których występują reakcje alergiczne na składniki plastra. Aby sprawdzić czy nie pojawi się reakcja alergiczna należy przykleić kawałek plastra na nadgarstek i obserwować skórę po minimum godzinie. Warto zwrócić uwagę na to, że nie zbadano jeszcze odziaływania tapingu twarzy na osoby z chorobami nowotworowymi.  

Do innych przeciwwskazań zaliczamy: 

• stany zapalne, podrażnienia i infekcje skórne 

• zakrzepica żył 

• przerwana ciągłość naskórka w miejscu przyklejenia plastra

• świeże rany i blizny 

ZOBACZ TEŻ: Lifting brwi i powiek: na czym polega zabieg foxy eyes?

kinesiotaping fot. Shutterstock.com

Taping twarzy – technika 

Przygotowanie

Bezpośrednio przed kinesiotapingiem nie należy stosować kosmetyków z silnymi substancjami aktywnymi jak np. retinol, kremy z kwasami, ponieważ może wystąpić silna reakcja alergiczna w połączeniu z klejem. Skóra twarzy powinna być umyta i czysta. „W mojej praktyce sprawdza się także nałożenie lekkiego kremu i odczekanie kilku minut, żeby się wchłonął” – mówi Pani Magdalena. Ponadto wskazane jest przygotowanie twarzy do tapingu masażem, aby pobudzić tkanki. 

Naklejanie taśm

Taśmy można przyklejać na czoło, okolicę oczu, policzki, na nos, podbródek i szyję. Naklejone na twarz tejpy pozostawia się na około 6 do 8 godzin. „Aplikacje na brzuch, plecach czy w okolicy biustu można zostawić na 3- 5 dni. W taśmach naklejonych na ciało można się kąpać, ale bezwzględnie nie można korzystać z sauny, solarium czy oklejoną twarz wystawiać na promienie słoneczne” – dodaje ekspertka. 

Pielęgnacja po tapingu

Aby zdjąć taśmy, najlepiej jest je namoczyć letnią wodą i delikatnie rolować, nie należy ich zrywać czy mocno szarpać. Po zdjęciu taśm należy umyć twarz i nałożyć kosmetyki pielęgnacyjne.  

Jak działają taśmy? 

„Po aplikacji taśmy następuje delikatne uniesienie skóry, zwiększenie przestrzeni między skórą a tkanką podskórną, co skutkuje zmniejszeniem napięcia, poprawą krążenia, zmniejszeniem ucisku na naczynia limfatyczne, poprawą przepływu chłonki, dzięki czemu nasze tkanki są lepiej odżywione i dotlenione, obrzęki zmniejszone, a zmarszczki wygładzone” – odpowiada specjalistka. 

Taping twarzy w domu 

Kinesiotaping estetyczny możesz również wykonywać samodzielnie w domu, pod warunkiem, że wcześniej przejdziesz odpowiednie szkolenie pod okiem specjalisty. Ten element jest bardzo ważny, ponieważ nieodpowiednie zastosowanie taśm do tapingu może skutkować podrażnieniami i efektami odwrotnymi do oczekiwanych. „Prostsze aplikacje kinesiotapingu połączonego z odpowiednimi technikami automasażu mogą być świetnym sposobem zadbania o siebie w zaciszu domowym, pod warunkiem, że wiemy jak to dobrze robić” – tłumaczy ekspertka. 

Czy po tapingu twarzy mogą pojawić się niepożądane efekty? 

„Działaniem niepożądanym, które może wystąpić po aplikacji taśm kinezjologicznych to odczyn alergiczny, podrażnienie występujące w miejscu ich przyklejenia, mimo tego, że klej jest hipoalergiczny, to nigdy nie wiemy jak nasza skóra na niego zareaguje. W momencie wystąpienia pieczenia, zaczerwienienia, swędzenia należy natychmiast usunąć tejpy. Na podrażnioną skórę można zastosować Bepanthen, a w przypadku silniejszej reakcji alergicznej wypić wapno. Jeśli nasza skóra jest bardzo wrażliwa, to obecnie na rynku są tepjy przeznaczone specjalnie dla niej. Warto przed pierwszym zastosowaniem tapingu przykleić niewielki kawałek taśmy na nadgarstek i sprawdzić reakcję skóry. Ja w swojej pracy i oklejeniu setek twarzy spotkałam się z kilkoma reakcjami niepożądanymi,  objawiającymi się jedynie jako podrażnienie, które po kilku godzinach samoistnie ustępowało. Efekt niepożądany może dać także nieprawidłowa aplikacja taśm, co może skutkować efektem odwrotnym od pożądanego. Może to być napięcie mięśni, które chcemy rozluźnić, pogłębienie zmarszczek i bruzd, spowodowanie obrzęków. Dlatego tak ważne jest udanie się do właściwego specjalisty lub odpowiednie przeszkolenie, jeśli chcemy wykorzystywać taping w domu” – odpowiada kosmetolog Magdalena Konieczny. 

 

Ekspertka

Magdalena Konieczny – kosmetolog, specjalistka naturalnego anti – agingu, masażu i terapii manualnej twarzy kinesiotapingu estetycznego twarzy, terapeutka odnowy biologicznej, certyfikowana instruktorka jogi twarzy. Zabiegi, masaże, akupunkturę i terapie przeprowadza w swoim gabinecie, który mieści się w Warszawie przy al. Niepodległości 153/155. 

ekspertkaarchiwum prywatne / MPP

Prowadząc liczne zajęcia i warsztaty jogi twarzy, zarażam klientki swoją 
pasją, uczę jak w naturalny sposób wydobyć swoje piękno i zatrzymać 
czas. Interesuję się wszystkim, co wiąże się z holistycznym podejściem 
do urody i życia. Kocham swoją pracę i wkładam w nią całe swoje serce. 
Stale się rozwijam, bo dla mnie najważniejsze to być specjalistą w tym, 
co robię. Kieruję się zasadą, że warto dbać nie tylko o to, co na 
zewnątrz, ale przede wszystkim w środku.

 

 

 

 

Zobacz również:
REKLAMA