Większość z nas bagatelizuje suchą skórę, traktując ją jako naturalną przypadłość, z którą poradzi sobie byle krem. Tymczasem źle nawilżona skóra nie tylko szybciej się starzeje, ale może wywoływać poważniejsze dolegliwości: czerwone, swędzące plamy, stany zapalne czy mikroskopijne pęknięcia, które są zaproszeniem wirusów, bakterii i alergenów do wnętrza organizmu. Nie chcemy tego! Co zrobić, by twarz jak najdłużej była jędrna i pełna blasku?
Nawilżanie ciała
Co wysusza skórę
Suchej skóry nie musi zdiagnozować kosmetyczka czy dermatolog. Jeśli czujesz napięcie na twarzy, swędzenie, dostrzegasz na naskórku coś, co wygląda jak małe, białe „poletka”, a gdy zdejmujesz obcisłe spodnie, ze skóry na łydkach sypie się biały pył, to znaczy, że skóra jest odwodniona.
Może stać za tym pogoda (zbyt gorąco lub mroźnie), ogrzewanie w pomieszczeniach, które wysusza powietrze, używanie zapachowych mydeł, chodzenie na basen czy w końcu używanie niewłaściwych kosmetyków. Jednym z paradoksów dotyczących wody i nawilżenia skóry jest fakt, że kontakt zewnętrzny z wodą wysusza skórę, a dostarczanie jej do wnętrza organizmu – nawilża.
Picie dużej ilości niegazowanej wody, minimum 1,5 l dziennie sprawia, że skóra staje się sprężysta i gładka. Z kolei długie siedzenie w wannie pełnej gorącej wody wysusza ją, przyspieszając jednocześnie proces starzenia. „Prysznic powinien być letni i trwać nie dłużej niż 10 minut” – podkreśla dermatolog dr Joanna Suseł. A jeśli już zdecydujesz się na wannę, zamiast płynu do kąpieli o pięknym zapachu użyj oleju ze słodkich migdałów (np. Etja, ok. 8 zł). Nie ma zapachu, idealnie się wchłania, zawiera witaminy A i B, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz proteiny.
„Delikatne natłuszczanie skóry zapobiega parowaniu naskórka, uszczelnia komórki warstwy rogowej i zmniejsza wysuszanie” – podkreśla dermatolog. Dlatego tak ważne jest, by w pielęgnacji skóry dbać nie tylko o odpowiednie nawilżenie, ale również natłuszczenie.
Młoda skóra w dobrej kondycji wydziela przez gruczoły łojowe lipidy, które chronią ją przed wysychaniem i zanieczyszczeniami z zewnątrz. To tzw. płaszcz lipidowy, który sprawia, że skóra długo jest jędrna.
Wypróbuj także nasze przepisy na domowe peelingi i sprawdź, jak dbać o inne rodzaje cery.