Niewątpliwie rok 2020 przyniósł ze sobą wiele zmian, a jedną z nich jest sposób, w jaki dzisiaj postrzegamy modę, a dokładnie modowe zakupy. W zeszłym roku rynek mody musiał nieco zwolnić, a my (konsumenci) na nowo odkrywaliśmy zapomniane skarby schowane głęboko w szafie, chętniej kupowałyśmy ubrania przez internet, ale także takie, które miały już wcześniej swoich właścicieli. Dlaczego tak chętnie wracamy do fasonów i wzorów z dawnych lat? W co warto zainwestować i gdzie szukać perełek vintage? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule.
ZOBACZ: Rodzaje dekoltów a typ figury
Vintage – co to jest?
Termin vintage pojawił się najpierw w branży winiarskiej, ponieważ z języka francuskiego „vendage” oznaczał „winobranie”. Właśnie to słowo zostało zapożyczone i wprowadzone do języka angielskiego. Określenie „vintage” w odniesieniu do mody, sztuki, kina, czy architektury wnętrz funkcjonuje już od XIX. Ma ono oznaczać coś wyselekcjonowanego ze względu na unikatowy styl, co zostało wyprodukowane kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu. Z reguły uważa się, że ubrania, które mają ponad 20 lat, mogą być określane mianem vintage. Mówi się też o nich „odzież z drugiej ręki”, ponieważ na przestrzeni lat miały one już jednego właściciela, a może nawet kilku.
Vintage a retro
Wiesz już, że określenie vintage odnosi się do rzeczy wyprodukowanych przed wielu laty, ale warto pamiętać o tym, że często błędnie mylone jest z modą retro. Moda retro to nie ubrania, które nosiły nasz prababcie, a takie, które powstały we współczesnych czasach, ale są inspirowane dawnymi trendami. Producenci wykorzystują różnego rodzaju techniki postarzania rzeczy tak, aby jeszcze bardziej przypominały ubrania, w których chodziły nasze babcie. Czasem wystarczy odpowiednia tkanina lub nawet niewielki dodatek w postaci guzika czy paska, aby nowo powstała rzecz od razu kojarzyła się z dawnymi czasami. Moda lubi powroty, dlatego coraz częściej możemy spotkać nawiązania w ubraniach z najnowszych kolekcji do danych trendów. Wróćmy jednak do mody vintage, która przede wszystkim charakteryzuje się wykorzystaniem „starych” rzeczy we współczesnych stylizacjach. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, że ubrania vintage mają swoją historię (w końcu miały też wcześniej kilku innych właścicieli), bo powstały co najmniej dwadzieścia lat temu – to jest główna różnica między retro a vintage. Te pierwsze powstają dzisiaj i są inspirowane dawnymi trendami, a ubrania vintage były wyprodukowane kilkadziesiąt lat temu i są z nami do dziś – najczęściej czekają na swoich nowych właścicieli w second-handach, ale o tym za moment.
Jak kupować ubrania z drugiej ręki?
Przygotowałyśmy dla Ciebie krótką listę rad, dotyczących robienia zakupów w butikach vintage.
Rada 1: Znajdź trochę czasu. Jeśli naprawdę zależy Ci na znalezieniu perełek, musisz poświęcić trochę czasu na szperanie między wieszakami.
Rada 2: Nie rób takich zakupów w pośpiechu, bo prawdopodobnie skończysz z kilkoma rzeczami, których tak naprawdę nie potrzebujesz.
Rada 3: Nie szukaj konkretnych rzeczy, bo i tak pewnie ich nie znajdziesz. Do sklepu z odzieżą vintage lepiej wejść z nastawieniem „kupię coś, co naprawdę przyciągnie moją uwagę”, zamiast „chcę kupić jeansy z przetarciami na kolanach i naszywkami na tylnych kieszeniach”.
Rada 4: Zawsze sprawdzaj stan ubrań. Ubrania z drugiej ręki mogą być uszkodzone lub zabrudzone, dlatego lepiej dokładnie je obejrzeć przed zakupem. Zastanów się, czy taki stan danej rzeczy Ci odpowiada – niewielką dziurkę zawsze możesz zaszyć, a z długich dżinsów zrobić szorty.