Moda na styl vintage. Jak kupować ubrania z drugiej ręki?

Vintage, retro i ubrania z drugiej ręki to hasła, które coraz częściej obijają się nam o uszy. Czy to oznacza chęć dbania o środowisko? A może zwyczajnie tęsknimy za stylem z dawnych lat? Przyjrzyjmy się bliżej modzie vintage.

vintage fot. Shutterstock.com

Niewątpliwie rok 2020 przyniósł ze sobą wiele zmian, a jedną z nich jest sposób, w jaki dzisiaj postrzegamy modę, a dokładnie modowe zakupy. W zeszłym roku rynek mody musiał nieco zwolnić, a my (konsumenci) na nowo odkrywaliśmy zapomniane skarby schowane głęboko w szafie, chętniej kupowałyśmy ubrania przez internet, ale także takie, które miały już wcześniej swoich właścicieli. Dlaczego tak chętnie wracamy do fasonów i wzorów z dawnych lat? W co warto zainwestować i gdzie szukać perełek vintage? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule. 

ZOBACZ: Rodzaje dekoltów a typ figury

Vintage – co to jest? 

Termin vintage pojawił się najpierw w branży winiarskiej, ponieważ z języka francuskiego „vendage” oznaczał „winobranie”. Właśnie to słowo zostało zapożyczone i wprowadzone do języka angielskiego. Określenie „vintage” w odniesieniu do mody, sztuki, kina, czy architektury wnętrz funkcjonuje już od XIX. Ma ono oznaczać coś wyselekcjonowanego ze względu na unikatowy styl, co zostało wyprodukowane kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu. Z reguły uważa się, że ubrania, które mają ponad 20 lat, mogą być określane mianem vintage. Mówi się też o nich „odzież z drugiej ręki”, ponieważ na przestrzeni lat miały one już jednego właściciela, a może nawet kilku. 

Vintage a retro

Wiesz już, że określenie vintage odnosi się do rzeczy wyprodukowanych przed wielu laty, ale warto pamiętać o tym, że często błędnie mylone jest z modą retro. Moda retro to nie ubrania, które nosiły nasz prababcie, a takie, które powstały we współczesnych czasach, ale są inspirowane dawnymi trendami. Producenci wykorzystują różnego rodzaju techniki postarzania rzeczy tak, aby jeszcze bardziej przypominały ubrania, w których chodziły nasze babcie. Czasem wystarczy odpowiednia tkanina lub nawet niewielki dodatek w postaci guzika czy paska, aby nowo powstała rzecz od razu kojarzyła się z dawnymi czasami. Moda lubi powroty, dlatego coraz częściej możemy spotkać nawiązania w ubraniach z najnowszych kolekcji do danych trendów. Wróćmy jednak do mody vintage, która przede wszystkim charakteryzuje się wykorzystaniem „starych” rzeczy we współczesnych stylizacjach. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, że ubrania vintage mają swoją historię (w końcu miały też wcześniej kilku innych właścicieli), bo powstały co najmniej dwadzieścia lat temu – to jest główna różnica między retro a vintage. Te pierwsze powstają dzisiaj i są inspirowane dawnymi trendami, a ubrania vintage były wyprodukowane kilkadziesiąt lat temu i są z nami do dziś – najczęściej czekają na swoich nowych właścicieli w second-handach, ale o tym za moment. 

Jak kupować ubrania z drugiej ręki?

Przygotowałyśmy dla Ciebie krótką listę rad, dotyczących robienia zakupów w butikach vintage. 

Rada 1: Znajdź trochę czasu. Jeśli naprawdę zależy Ci na znalezieniu perełek, musisz poświęcić trochę czasu na szperanie między wieszakami. 

Rada 2: Nie rób takich zakupów w pośpiechu, bo prawdopodobnie skończysz z kilkoma rzeczami, których tak naprawdę nie potrzebujesz. 

Rada 3: Nie szukaj konkretnych rzeczy, bo i tak pewnie ich nie znajdziesz. Do sklepu z odzieżą vintage lepiej wejść z nastawieniem „kupię coś, co naprawdę przyciągnie moją uwagę”, zamiast „chcę kupić jeansy z przetarciami na kolanach i naszywkami na tylnych kieszeniach”. 

Rada 4: Zawsze sprawdzaj stan ubrań. Ubrania z drugiej ręki mogą być uszkodzone lub zabrudzone, dlatego lepiej dokładnie je obejrzeć przed zakupem. Zastanów się, czy taki stan danej rzeczy Ci odpowiada – niewielką dziurkę zawsze możesz zaszyć, a z długich dżinsów zrobić szorty.

SPRAWDŹ: Wszystko, co powinnaś wiedzieć o dżinsach

Moda vintage – w co warto zainwestować? 

Trencz 

Dlaczego warto szukać trenczy vintage? Odpowiedź jest bardzo prosta. Tego typu płaszcze to przecież absolutne klasyki. Nie kupuj byle jakich trenczy. Jeśli chcesz zdobyć prawdziwy vintage brylant, szukaj trenczy Burberry z charakterystyczną kratką. 

Torebka

Torebki to jeden z najchętniej wybieranych elementów garderoby w sklepach vintage. Możesz obrać dwie drogi zakupu: albo znajdziesz torebkę o zachwycającym kształcie lub wzorze, która od razu przyciągnie Twoją uwagę albo będziesz szukała tej markowej – w sklepach vintage znajdziesz Chanel, Prada, Louis Vuitton i wiele innych. 

Jedwabna bluzka

Ubrania uszyte z wysokiej jakości tkanin, jakim jest między innymi jedwab, to kolejna inwestycja na lata (pod warunkiem, że będziesz o nie odpowiednio dbała). Szykownych, jedwabnych kreacji na wieczór i na co dzień szukaj w sklepach vintage. 

Kaszmirowy sweter

Jeśli lubisz swetry, postaw na ten miękki, z naturalnej tkaniny, o dobrej izolacji cieplnej. Swetry wykonane z kaszmiru są zwykle dość drogie, ze względu na liczne zalety, które ze sobą niosą, dlatego warto szukać ich także w sklepach vintage. Jakość prawdopodobnie będzie podobna, a cena znacznie niższa. 

Marynarka 

Dobrze skrojona, z ciekawym wzorem, a może ta o dwa rozmiary za duża? Nieważne, który typ marynarki wybierzesz, bo i tak posłuży Ci latami. Taki element garderoby możesz wystylizować na bardzo wiele sposobów. Wystarczy, że dorzucisz pasek w tali, podwiniesz rękawy lub zestawisz z kapeluszem. Tutaj nie ma ograniczeń.

Kowbojki 

Skórzane kozaki rodem z westernu to świetna inwestycja na kolejne lata. Po pierwsze, nie wychodzą z mody, a po drugie są elementem, który uzupełni prawie każdą stylizację niezależnie od pory roku. Kowbojki fantastycznie wyglądają zarówno z szortami, elegancką lub sukienką na co dzień, jak i z klasycznymi dżinsami.

Zakupy vintage – gdzie szukać ubrań z drugiej ręki?

Second-handy – sklepy stacjonarne z odzieżą z drugiej ręki. To właśnie tam kryją się perełki z dawnych lat, ale nie tylko. W takim miejscu musisz spędzić trochę czasu i poszperać, żeby znaleźć tę wyjątkową rzecz, która prawdopodobnie na Ciebie czeka albo i nie, bo przecież nie zawsze się uda.

Butiki vintage – cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. To właśnie tam znajdziesz starannie wyselekcjonowane ubrania z historią. Niektóre z nich ograniczają nawet swoją ofertę do konkretnego typu ubrań, np. wyłącznie z okryciami wierzchnimi. Przygotowałyśmy poniżej kilku butików vintage w Polsce, które warto odwiedzić. 

  • Vintage For Ever (Gdańsk)
  • Koty Vintage Store (Warszawa)
  • New Lady in Town Vintage (Warszawa)
  • SAINT WARSAW Vintage Store (Warszawa)
  • Ventimiglia (Warszawa)
  • Egoist-a-porter (Wrocław)
  • Cindy Vintage (Wrocław)
  • ZŁO.TO (Poznań)
  • Flaming Vintage  (Kraków)
  • Obcy w mojej szafie (Kraków)
  • Cukier Puder Vintage Store (Łódź)

Rynki staroci (pchle targi) – tutaj podobnie jak w przypadku sklepów z odzieżą z drugiej ręki, będziesz musiała poświęcić trochę czasu na to, żeby znaleźć coś, co naprawdę Cię zachwyci. Niektórzy sprzedawcy na tego typu targach często nie zdają sobie nawet sprawy z tego, co oferują klientom, a często są to prawdziwe modowe (i nie tylko) skarby. 

Wymiana – w wielu miastach w Polsce (nie tylko w tych dużych) organizowane są mniejsze lub większe spotkania, których celem jest wymiana ubrań. Każdy przychodzi z tym, co ma i wtedy dopiero zaczyna się prawdziwa zabawa w łowców mody vintage. 

Sklepy internetowe – skoro coraz chętniej robimy zakupy online, dlaczego by nie zacząć kupować również ubrań vintage przez internet? Powstało już naprawdę wiele sklepów internetowych z odzieżą vintage i rzeczami używanymi. Tutaj nie musisz szperać, wystarczy skrolowanie i szybki przegląd zdjęć. Kilka kliknięć i Twoja perełka vintage niedługo pojawi się u Ciebie. Sklepy internetowe z odzieżą vintage w Polsce godne uwagi to między innymi: 

  • Soma vintage
  • Crush 
  • Bazar Concept Store
  • Mishmash
  • Njuromantik
  • Hopla Store
  • Image House
  • Keep the Label

Podrzucamy Wam jeszcze kilka zagranicznych sklepów internetowych, których oferty są bardzo bogate:

  • Atijo Store
  • Vestiaire Collective
  • Depop
  • Thrifted
  • Mary’s Vintage
  • Rokit Vintage
  • Beyond Retro Vintage Clothing 
  • Another Matinee
  • Open for Vinatge
  • Resellfridges

ZOBACZ TEŻ: Spodnie z szerokimi nogawkami - z czym je nosić?

REKLAMA