Jak dbać o stopy? Pielęgnacja przez cały rok

Ostatnie badania wykazały, że co drugi facet zwraca na pierwszej randce uwagę na kobiece stopy. Lepiej nie straszyć wrastającymi paznokciami i odciskami. Zobacz, jak dbać o stopy, by wyglądały idealnie. W końcu sezon jesienno-zimowy nie oznacza, że powinnaś je zaniedbać.

fot. Lol Keegan fot. Lol Keegan
fot. Lol Keegan

Problem – wrastający paznokieć

„Ciasne szpilki często uciskają duży palec, powodując wrastanie paznokcia w otaczające go tkanki” – mówi podolog (specjalista od stóp) Magdalena Brand-Zawadziło.

Szybka pomoc

W podrażnionym miejscu raz dziennie podłóż pod paznokieć kawałek gazika, aby oddzielić go od otaczającej skóry, i całość spryskaj płynem antyseptycznym. Jeśli po 48 godzinach nadal boli, umów się z podologiem, który skoryguje wrastającą część.

 

Problem – nagniotki

Chodzenie w klapkach lub szpilkach skutkuje powstaniem zrogowaceń i zgrubień. Niezbyt sexy.

Szybka pomoc

1-2 razy w tygodniu używaj na sucho pilerki do stóp, trąc ze średnią siłą. „Agresywne ścieranie może uczynić nagniotki jeszcze większymi i twardszymi” – mówi podolog. Smaruj też stopy (szczególnie pięty) kremem nawilżającym z kwasem hialuronowym albo z kwasem salicylowym i mocznikiem, żeby usunąć martwy naskórek.

Problem – włoski

„To często genetyczny problem” – mówi specjalistka od depilacji woskiem Ewelina Lewandowska. Dzięki, mamo...

Szybka pomoc

Jeśli włosków jest niewiele, spróbuj usunąć je delikatnymi plastrami do domowej depilacji. Ale jeśli nie masz wprawnej ręki, lepiej pójdź do profesjonalistów. Uporają się tam z włoskami w 15 minut, a problem zniknie na minimum 2 tygodnie. „Nie wolno tylko depilować skóry, która do 3 dni wcześniej była opalana” – ostrzega Lewandowska. Po zabiegu też poczekaj 3-5 dni, zanim wyjdziesz na plażę.

Problem – żółta płytka

„Jeśli Twoje paznokcie są żółte, powodem może być lakier. Jeśli do tego mają przebarwienia, są pogrubione i się kruszą, możesz mieć grzybicę” – mówi podolog.

Szybka pomoc

Po pierwsze, pozwól się zdiagnozować specjaliście. Jeśli to grzybica, wypróbuj miejscowo olejek z drzewa herbacianego – kupisz go bez recepty w każdej aptece, a działa świetnie. To nie grzybica? Lakiery z drażniącą chemią też mogą przebarwiać, więc pamiętaj o zabezpieczeniu paznokci bazą.

Problem – stłuczenie

Intensywna aktywność, jak bieganie albo fitness, może wywołać krwiaki pod płytką paznokcia. Auć!

Szybka pomoc

Mały siniak zakamufluj ciemnym lakierem. „Jeśli duża część paznokcia odkleiła się od skóry, raczej cały odpadnie” – mówi podolog. Użyj środka odkażającego, doklej luźną część plastrem bez opatrunku i idź do specjalisty, który zrekonstruuje płytkę.

Z naszym poradnikiem Twoje stopy będą zawsze w idealnym stanie – teraz czas na perfekcyjną pielęgnację Twoich włosów.

WH 04/2014

REKLAMA