Sportowa garderoba - co warto mieć w szafie, gdy kończysz 20, 30, 40 lat

Dostępność dla amatorów sportowych możliwości na profesjonalnym poziomie może wywoływać zawrót głowy. Podpowiadamy, co naprawdę warto mieć w sportowej garderobie, aby pozostać aktywną w każdym wieku.

Ciuchy sportowe FOT. CARLA GULE

Zawsze możesz biegać i myśleć szybciej niż Twoi rówieśnicy. Aktywność fizyczna odmładza ciało i umysł. Stereotypy próbują nam wmówić, że „w pewnym wieku” nie wszystko przystoi, ale na szczęście na buty sportowe nie ma limitu wiekowego. Optymalnie dopasowany strój na trening będzie wsparciem i dla młodych, i dla doświadczonych zawodniczek.

Sportowa garderoba

20+ szybciej, wyżej, dalej

Przedstawicielki generacji Z są w okresie szczytowej formy, a przynajmniej właśnie teraz mają okazję, by życiową formę zbudować. Z jednej strony nic nie ogranicza Twojej aktywności i jesteś gotowa do działania od razu po wstaniu z łóżka, nawet w piżamie, ale już w biciu rekordów, nawet jeśli tylko personalnych, liczy się każdy szczegół. Masz prawo wymagać od ciuchów czegoś więcej niż obowiązkowa kieszeń na smartfon. Stawiaj na ubrania techniczne, które zapewnią Ci optymalne warunki do uprawiania Twojej aktywności i regeneracji. Jeżeli kiedykolwiek przy zakupie masz brać pod uwagę każdy gram buta, obecność w podeszwie karbonowej wkładki czy strefową kompresję w ubraniach, to właśnie teraz. Takie detale mogą zrobić różnicę na mecie czy macie, kiedy urwiesz sekundę z życiówki albo dołożysz jedno powtórzenie więcej podczas sesji AMRAP, nawet jeśli ta przewaga będzie tylko psychologiczna. Dobry sprzęt to +10 do motywacji.

Ciuchy sportoweFOT. CARLA GULE

Biustonosz

Zakup dobrze dopasowanego biustonosza sportowego to nie tylko komfort tu i teraz, ale też inwestycja w przyszłość – ochrona przed przedwczesną utratą jędrności, bo uszkodzenia struktur biustu są już nieodwracalne.

Ciuchy sportoweProducent

BIUSTONOSZ

 • Under Armour; Rush High
 • cena: 289 zł

Legginsy

O jakości legginsów świadczy nie tylko to, że nie prześwitują przy przysiadach, ale że nie zsuwają się podczas ruchu i pozwalają na mobilność w pełnym zakresie, by móc skupić się wyłącznie na wysiłku.

Ciuchy sportoweProducent

LEGGINSY

 • Puma; Stardust
 • cena: 249 zł

Zegarek

Jest cienka granica między intensywnym trenowaniem a przetrenowaniem. Zegarek monitorujący nie tylko postępy, ale też regenerację, pomoże Ci znaleźć w tym balans.

Ciuchy sportoweProducent

ZEGAREK

 • Suunto 7
 • cena: 1749 zł

Buty

Jasne, że możesz trenować w zwykłych trampkach, ale w butach do zadań specjalnych zwiększysz swój komfort i pewność podczas ostrych treningów na siłowni czy crossfitowym boxie.

Ciuchy sportoweProducent

BUTY

 • Reebok; Nano X1
 • cena: 499 zł

30+ strefa komfortu

Godzenie obowiązków w pracy i w domu powinno być dyscypliną olimpijską. To wysiłek sam w sobie, a Ty jeszcze próbujesz w tym wszystkim znaleźć czas i siły na dającą wytchnienie aktywność. Zasługujesz na medal i dobre wsparcie ze strony sportowych ubrań. Stawiaj na komfort, żeby ograniczyć do minimum czynniki, które mogą Cię do treningu zniechęcić (otarcia i odciski są w tym skuteczne). Niedawno zostałaś mamą? Zainwestuj w biustonosz z mocnym wsparciem. Nie wciskaj się w legginsy sprzed ciąży ani z kompresyjnym pasem, bo to utrudni odbudowę prawidłowego napięcia mięśni i zwiększy nacisk na dno miednicy.

Ciuchy sportoweFOT. CARLA GULE

Biustonosz

Po ciąży rozmiar biustu może się wciąż zmieniać, więc dobierz stanik, który daje możliwość wygodnej regulacji i dopasowania do aktualnych potrzeb sylwetki.

Ciuchy sportoweProducent

BIUSTONOSZ

 • Adidas; FastImpact Luxe Run
 • cena: 349 zł

Legginsy

Po „30” zwykle mamy już wyrobione zdanie na temat idealnej wysokości legginsów albo szukamy nowej opcji po zmianach, które zaszły po ciąży. Kolekcja Oysho Comfortlux pozwala wybrać odpowiednią wysokość stanu w pasie (z 4 opcji).

Ciuchy sportoweProducent

LEGGINSY

 • Oysho; Comfortlux
 • cena: 129 zł

Koszulka treningowa

Nawet jeśli musisz teraz dzielić budżet na większą liczbę domowników, nie musisz rezygnować z komfortowych, funkcjonalnych ubrań. W sieciówkach znajdziesz fitnessowe kolekcje w przystępnych cenach.

Ciuchy sportoweProducent

KOSZULKA TRENINGOWA

 • H&M
 • cena: 79,90 zł (2-pak)

Klocek do jogi

Joga pozwoli Ci zatrzymać się na chwilę w biegu, przywróci balans mięśniom przyzwyczajonym do jednostajnych treningów i przyniesie ulgę plecom, które cierpią przez godziny za biurkiem czy z dzieckiem na ręku.

Ciuchy sportoweProducent

KLOCEK DO JOGI

 • Oysho
 • cena: 49,90 zł 

SPRAWDŹ: Joga z Aleksandrą Popławską: 11 asan na 11-minutową sesję

40+ gra na własnych zasadach

Nie musisz już nic sobie udowadniać, na treningach również. Doskonale wiesz, co Ci służy. Nie dasz się wciągnąć w wyścig za chwilowymi trendami, bo wiesz, że ćwiczyć można we wszystkim, chociaż nie warto w byle czym. Dobra jakość jest ponadczasowa i pozwala czuć się w swojej skórze jeszcze lepiej. Ubrania sportowe z każdym sezonem zyskują coraz więcej funkcji, ale w końcu mają być przede wszystkim wygodne. To szczególnie ważne teraz, kiedy musisz uważniej słuchać potrzeb swojego ciała, które coraz donośniej dopomina się o uwagę i troskę.

Ciuchy sportoweFOT. CARLA GULE

Kurtka biegowa

Po kilku dekadach życia zwykle spada potrzeba eksponowania ciała i pewności siebie przez odkryte brzuchy i dekolty. Ale to nie oznacza chowania się w luźnych dresach. Sportowe ubrania też mogą być stylowe, ale wciąż maksymalnie funkcjonalne.

Ciuchy sportoweProducent

KURTKA BIEGOWA

 • Sweaty Betty; Fast Lane/Zalando
 • cena: 509 zł

Long sleeve

W okresie okołomenopauzalnych zmian hormonalnych docenisz ubrania, które mają najlepsze właściwości oddychające, sprawnie odprowadzając pot i szybko schnąc.

Ciuchy sportoweProducent

LONG SLEEVE

 • Sweaty Betty; Breath Easy/Zalando
 • cena: 369 zł

Spodnie

Jeżeli wolisz inne formy treningu siłowego niż naciąganie ciasnych legginsów, postaw na ultralekkie spodnie i elastyczne tkaniny dające pełną swobodę ruchów. Twoje stawy mają dość wyzwań.

Ciuchy sportoweProducent

SPODNIE

 • On Running/S’portofino
 • cena: 1000 zł

Buty do biegania

Związany z wiekiem spadek masy mięśniowej, „naoliwienia” stawów i elastyczności więzadeł sprawia, że „zawiasy” są bardziej narażone na przeciążenia. Najlepszym zabezpieczeniem dla nich będzie trening siłowy, ale wsparciem będą też buty, które łączą lekkość i wysoki poziom amortyzacji.

Ciuchy sportoweProducent

BUTY DO BIEGANIA

 • On Running; Cloudflyer/S’portofino
 • cena: 750 zł

Mata

Więzadła tracą z wiekiem nawilżenie i elastyczność, a Ty gibkość. Regularne sesje na macie (z dobrą przyczepnością – dla bezpieczeństwa kości) spowolnią spadek sprawności.

Ciuchy sportoweProducent

MATA

 • Joy In Me; Flow
 • cena: 299 zł

ZOBACZ TEŻ: Legginsy do ćwiczeń w trakcie menstruacji [gadżet miesiąca]

REKLAMA