Spirulina: skąd brać algi morskie? [superfoods pod lupą]

Słyszałaś już o zdrowotnych właściwościach alg morskich? Koleżanka z pracy mówiła, że spirulina pomoże Ci schudnąć? Postanowiliśmy przyjrzeć się temu tematowi bliżej i sprawdzić, czy algi morskie są warte swojej ceny i gdzie je kupować.

spirulina, algi morskie, suplementy fot. shutterstock.com
Spirulina made in China?

Czytałam, że algi morskie, na przykład spirulina, mają jakieś niezliczone zalety zdrowotne, ale trzeba uważać na ich pochodzenie, ponieważ bardzo chłoną toksyny i zanieczyszczenia z wody. Na rynku znalazłam algi chińskiej produkcji – bać się, czy nie?

Spirulina - właściwości

Faktycznie, spirulina jest jedną z bardziej wartościowych roślin, ale jej zalety są całkowicie policzalne (przynajmniej przez dzisiejszą naukę). Uznaje się ją za silny przeciwutleniacz, wspomaga nasz metabolizm i trawienie, dostarcza pełnowartościowego białka, witamin – zwłaszcza z grupy B – oraz minerałów: żelaza, cynku, selenu.

Badania przeprowadzane na zwierzętach pokazują obiecująco, że spirulina może zwiększać produkcję przeciwciał, co może mieć znaczenie w chorobach nowotworowych, a panie mogą być dodatkowo zainteresowane obecnością w spirulinie kwasu linolowego CLA, który wspomaga odchudzanie.

Oczywiście, że miejsce, z którego algi pochodzą, ma ogromne znaczenie – istotne jest natężenie promieniowania słonecznego, głębokość akwenów (naturalnych lub sztucznych), skład mineralny wody, jej zanieczyszczenie, zmiany środowiskowe – wszystko to może mieć wpływ na poziom toksyn.

Na rynku działają jednak firmy, które posiadają wszystkie niezbędne międzynarodowe certyfikaty jakości i bezpieczeństwa (trzeba przeszukać internet, bo firmy z certyfikatami zawsze się tym chwalą), więc kupowanie niepełnowartościowych produktów przygotowanych przez nieznanych wytwórców w nieznanych okolicznościach jest niepotrzebnym ryzykiem.

A czy chcesz wiedzieć, na które cudowne specyfiki nie warto wydawać kasy? W takim razie sprawdź listę 20 najgorszych suplementów diety oraz poczytaj o zielonej kawie.

REKLAMA