Sonoforeza: co to jest, przeciwskazania, efekty

Nadszedł czas na dostarczenie substancji odżywczych głębokim partiom naszej skóry. Brzmi jak poważny, inwazyjny zabieg, a jest zupełnie odwrotnie. Sonoforeza to bardzo popularny, a przede wszystkim bezpieczny ultradźwiękowy mikromasaż, który pomoże Ci w m.in. w walce ze zmarszczkami i starzejąca się, zmęczoną skórą. 

Shutterstock

Czym jest sonoforeza? 

Sonoforeza, nazywana także mikromasażem tkankowym, to nic innego jak prosty zabieg kosmetyczny wykonywany przy użyciu ultradźwięków. Jest to przyjemny masaż, który ma na celu rozluźnienie mięśni oraz dostarczenie substancji odżywczych do głębszych partii skóry. Dzięki temu skóra jest regenerowana i uelastyczniana, a co za tym idzie, niwelowane są zmarszczki czy cellulit.  

ZOBACZ TEŻ: Plastry na pryszcze - jak działają?

Sonoforeza – efekty 

„Sonoforeza relaksuje mięśnie mimiczne, wprowadza w lekki ruch chłonkę (limfę), dzięki czemu łatwiej odprowadzane są zastoje limfatyczne w obrębie zabiegowym do węzłów chłonnych. Ponadto pobudza i stymuluje procesy zachodzące na poziomie komórkowym przez wtłaczanie substancji aktywnych głębiej” – tłumaczy kosmetolożka Aleksandra Nadler. 

Skóra po zabiegu jest odżywiona i nawilżona, dlatego od razu widoczny jest naturalny blask. Ponadto niwelowane są wszelkiego rodzaju cienie i przebarwienia. Cera jest ujędrniona i odmłodzona. Kolejną zaletą sonoforezy jest fakt, że dobrze przygotowuje skórę do następnych etapów pielęgnacji. Po takim zabiegu skóra dużo lepiej chłonie różnego rodzaju kremy i produkty do pielęgnacji, co wspomaga ich działanie. 

Ile razy powinna powtórzyć zabieg, aby osiągnąć widoczne efekty? 

„Najlepszy efekt osiągniesz po 4 do 6 zabiegach, ale sonoforeza jest naprawdę nieinwazyjnym zabiegiem, dlatego jeśli nie ma przeciwwskazań, można go wykonywać nawet raz w tygoniu” – odpowiada ekspertka. 

Sonoforeza – dla kogo? 

Tak naprawdę prawie każdy może poddać się zabiegowi sonoforezy. Każdy, ponieważ można go stosować przy wszystkich typach skóry. Ponadto, polecany jest zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Istnieje jednak kilka wskazań i przeciwwskazań do stosowania tego zabiegu. 

Zabiegowi sonoforezy powinny się poddać przede wszystkim osoby, które zmagają się problemami typu: 

 • łojotok 
 • trądzik 
 • przebarwienia
 • zmarszczki i mało elastyczna skóra 
 • cellulit 
 • złogi tłuszczowe
 • rozszerzone naczynia włosowate 

Sonoforeza – przeciwwskazania 

Sonoforeza jest uważana za zabieg mało inwazyjny i stosunkowo bezpieczny. Jednak należy pamiętać, że każdy zabieg kosmetyczny będzie miał więcej lub mniej przeciwwskazań do jego wykonania. W przypadku sonoforezy do przeciwwskazań zaliczają się: 

 • ciąża i okres karmienia piersią
 • choroby nowotworowe 
 • choroby tarczycy 
 • choroby krążenia 
 • choroby wieńcowe
 • rozrusznik serca lub inne metalowe części znajdujące się w miejscu zabiegowym
 • epilepsja 
 • stwardnienie rozsiane 
 • przerwana ciągłość skóry w miejscu zabiegowym
 • ostre stany zapalne
 • gorączka

Ile kosztuje sonoforeza? 

Sonoforeza jest bardzo popularnym zabiegiem, dlatego znajdziesz go w ofercie większości salonów kosmetycznych i dermatologicznych. Ceny wahają się zwykle od 50 do 150 zł w zależności od salonu oraz pakietu, jaki wybierze klient. Eksperci polecają wykonywanie zabiegu w serii np. w połączeniu z peelingiem kawitacyjnym lub mikrodermabrazją diamentową. Jeśli zdecydujesz się na wykonywanie zabiegu w domowym zaciszu, przygotuj się na wydatek do 400zł za sprzęt oraz odpowiednie kosmetyki. 

Sonoforeza w domu 

Wiele kobiet zdecydowało się już na samodzielne wykonywanie zabiegu w domu. Przede wszystkim musisz wybrać dobry sprzęt i poznać odpowiednią technikę robienia zabiegu. Postępuj zgodnie ze wskazówkami zawartymi w instrukcji. Zwykle wygląda do bardzo podobnie: zanim przejdziesz do samego zabiegu, musisz dobrze oczyścić twarz. W salonach kosmetycznych przeważnie wykonuje się najpierw peeling kawitacyjny, który odpowiednio przygotowuje skórę do sonoforezy. Ty też możesz go wykonać, jeśli Twoje urządzenie posiada taką funkcję. Pamiętaj, że podczas robienia peelingu kawitacyjnego Twoja skóra powinna być dobrze nawilżona.

Po oczyszczeniu skóry wybieramy właściwy kosmetyk (na rynku jest wiele produktów przeznaczonych do zabiegów z wykorzystaniem ultradźwięków). Zawartość ampułki nałóż na twarz dłonią lub pędzelkiem, zaaplikuj żel do sonoforezy i zacznij zabieg. Musisz pamiętać o tym, aby podczas wykonywania zabiegu omijać okolice oczu oraz wykonywać go ciągłym ruchem bez zatrzymania. Zabieg nie powinien trwać dłużej niż 25 minut. 

„Zabieg sonoforezy nie należy do zabiegów skomplikowanych i trudnych, jednak należy uważać i kontrolować poślizg (ampułkę), po której prowadzimy głowicę. Jest to zabieg gabinetowy, dlatego najlepiej wykonywać go pod okiem profesjonalisty, który odpowiednio dobierze intensywność, rodzaj ampułki oraz czas wykonywania zabiegu” – mówi ekspertka Nadler. 

ZOBACZ TEŻ: Kremy na cellulit - przegląd najlepszych kosmetyków

REKLAMA