Slow fashion, czyli moda ekologiczna [jak być świadomym konsumentem]

Czym się różni recykling od upcyklingu i co to ma w ogóle wspólnego z modą? Jak kupować ubrania odpowiedzialnie i być świadomym konsumentem? Sprawdzamy, jak zasady slow life przełożyć na modę. Czas na zakupy w stylu slow.

moda slow fashion fot. shutterstock.com
Filozofię slow life powinnaś przenieść na każdą dziedzinę życia, także na modę.

Twoja koszulka odbyła podróż, o jakiej Ty możesz tylko pomarzyć. Niestety, gdy Ty cieszysz się, że kupiłaś coś za grosze, cenę Twojej oszczędności płaci ktoś inny. Kupuj odpowiedzialnie. My podpowiemy Ci, jak to robić.

1. Metki

Sprawdź, w jakim kraju oraz z jakich materiałów wykonano daną rzecz. Jak donosi serwis labourbehindthelabel.org, pracownicy przemysłu odzieżowego w Tajlandii i w Bangladeszu są opłacani poniżej płacy wystarczającej na życie. Szukaj też logo FairTrade – ten certyfikat oznacza, że pracownik otrzymał godziwe wynagrodzenie, a środowisko naturalne nie ucierpiało.

fair trade, slow fashion

2. Biobawełna

Od zwykłej różni się tym, że jej uprawa spełnia zasady rolnictwa ekologicznego. Jest też bezpieczniejsza zarówno dla ludzi pracujących przy jej produkcji, jak i dla tych, którzy ją noszą. Sprawdź przy okazji 4 materiały, które szkodzą skórze.

3. Targi mody

W wielu miastach coraz częściej organizowane są kiermasze młodych projektantów mody. To okazja nie tylko na zdobycie oryginalnych, designerskich ubrań i akcesoriów, ale i szansa na osobisty kontakt z twórcą. Najbliższa duża impreza to Targi Slow Fashion w Warszawie (1-2 X), o pochodzenie materiałów zapytasz więc u źródła. 

4. Recykling

Nienoszone już ubrania i buty zbieraj do kartonu. Co jakiś czas sklepy organizują zbiórki, podczas których wymienisz swoje stare rzeczy na kupony. Taką akcję organizuje m.in. H&M. W zamian za jednorazową paczkę ubrań otrzymasz voucher o wartości 5 zł, który później możesz wymienić na nowe rzeczy. Oczywiście stare ubrania możesz też oddać potrzebującym. Znajdź w internecie najbliższy dom dziecka lub dom samotnej matki. Pamiętaj tylko, by oddawane ubrania były wyprane.

torby z recyklingu, upcyklin, ho-lo.pl, ijoijo.pl Producenci
Torba ze zużytych węży strażackich (ijoijo.pl) i torba ze starych banerów reklamowych (ho-lo.pl).

5. Upcykling

Na początku był recykling... Teraz przyszedł czas na jego młodszego brata. W upcyklingu nie chodzi tylko o ponowne użycie surowca, ale zamienienie go w małe dzieło sztuki. W Polsce działają firmy, które produkują np. stylowe torby, nerki czy notatniki ze starych banerów reklamowych lub paski ze zużytych węży strażackich.

Torba ze zużytych węży strażackich

  • model: Czarna Mamba
  • cena: 270 zł
  • dostępne na: ijoijo.pl

Torba miejska ze starego baneru reklamowego

  • model: Ladyzer Klein
  • cena: 135 zł (w tym koszty przesyłki)
  • dostępne na: ho-lo.pl

WH 10/2016

REKLAMA