Słabe włosy - jak je wzmocnić?

Słabe, rzadkie, wypadające włosy to nie kwestia estetyki, ale zdrowia. Trycholog radzi, jakie nawyki trzeba zmienić, by włosy stały się mocne i witalne.

Słabe włosy fot. shutterstock.com

Jasne, że nie każda z nas musi mieć długie, lśniące włosy, by czuć się kobieco. Fryzurę dopasowujemy do swojej urody, preferencji i trybu życia. Bądźmy jednak szczere: słabe, wypadające włosy nie są w stylu żadnej z nas. Dlatego warto przyjrzeć się problemowi, biorąc pod uwagę swój tryb życia, nawyki, a nawet dietę. Wszystko to może mieć wpływ na kondycję włosów. A przecież zdrowe włosy to piękne włosy – niezależnie od tego, jak są ostrzyżone.

Spis treści 

Dlaczego mam słabe włosy?

„Na kondycję włosów ma wpływ wiele różnych czynników zarówno wewnętrznych, związanych ze stanem naszego organizmu, predyspozycjami genetycznymi, jak i zewnętrznych, jak na przykład dieta, metody pielęgnacji włosów, zabiegi fryzjerskie, stylizacyjne czy warunki atmosferyczne” – mówi Anna Mackojć, trycholog. Nie bez znaczenia są także nasze nawyki czy nałogi (jak choćby negatywnie oddziałujące na włosy palenie papierosów). W przypadku kobiet istotnym elementem są wahania hormonalne, charakterystyczne dla okresu ciąży i menopauzy. Powodów osłabienia włosów może być mnóstwo. Ważne, aby je zdefiniować i skutecznie zwalczać.

Dieta na słabe włosy

Jeżeli zamiast zrównoważonych posiłków wybierasz przetworzone przekąski, winowajcy słabej kondycji włosów powinnaś szukać w diecie. „Należy pamiętać, że głównym budulcem włosa jest białko, zwane keratyną, która składa się z aminokwasów takich jak arginina, cytrulina i ornityna – wyjaśnia trycholog. – Do zdrowego porostu włosów niezbędna jest obecność każdego z nich: jeśli zabraknie jakiegoś elementu budulca, nastąpi zatrzymanie porostu. Aby wydobyć z jadłospisu jak najlepszy potencjał odżywczy dla włosów, ważne jest odpowiednie rozłożenie produktów na posiłki, tak aby łączyć produkty wzajemnie się uzupełniające pod kątem składu aminokwasowego. Warto na przykład łączyć produkty mleczne ze zbożowymi czy zwiększające wchłanianie wybranych pierwiastków, które pozytywnie wpływają na włosy. W diecie nie powinno zabraknąć świeżych warzyw i owoców, ponieważ są one źródłem cennych witamin i minerałów oraz substancji o charakterze antyoksydacyjnym”. Dieta dobra dla kondycji włosów powinna być oparta na jak najmniej przetworzonych produktach, zawierających jak najwięcej fitozwiązków i witamin. Restrykcyjne, eliminacyjne diety mogą jedynie pogorszyć ich stan.

Słabe włosy a hormony

Wahania hormonalne wpływają na stan całego organizmu, w tym naturalnie i włosów. Dojrzewanie, ciąża czy perimenopauza (która może zacząć się nawet przed 40. rokiem życia) mogą mocno odbić się na ich wyglądzie. Przykład? „Podczas perimenopauzy następuje fizjologiczny spadek żeńskich hormonów, estrogenów – wyjaśnia Anna Mackojć. – Na skutek tego gruczoły łojowe na skórze głowy pracują wolniej. Tym samym staje się ona sucha, tak samo jak porastające ją włosy, które dodatkowo matowieją”. Dlatego podczas perimenopauzy należy skupić się na nawilżaniu skóry głowy oraz włosów. „Za nawilżanie skóry głowy odpowiada szampon nawilżający, zaś za nawilżanie włosa – maska. Dlatego należy obowiązkowo stosować te dwa produkty” – instruuje trycholog. A co z wypadaniem włosów wskutek obniżenia poziomu estrogenu? Możesz zapytać swojego ginekologa, czy już pora na hormonalną terapię zastępczą, która uzupełni poziom hormonów.

Słabe włosy a stres

W stanie permanentnego stresu Twój organizm uwalnia kortyzol, który z kolei uruchamia reakcję „uciekaj lub walcz”. W tym trybie włosy, jako nieistotne dla przetrwania, spadają na liście rzeczy istotnych dla organizmu, przez który są po prostu zaniedbywane. „Przeżywanie silnego i przewlekłego stresu może spowodować na przykład przedwczesne przejście włosów w fazę spoczynku, przyczyniać się również do zapalenia mieszków włosowych i osłabienia struktury włosa. Stres może także nasilać łysienie spowodowane przez inne czynniki, związane z genetyką czy problemami immunologicznymi” – dodaje Anna Mackojć. Świetnym sposobem na rozładowanie stresu jest aktywnośc fizyczna, która poprawia także jakość snu i krążenie krwi – wszystko to wpływa pozytywnie na kondycję włosów. Jeżeli jednak nadal nie radzisz sobie ze stresem, szukaj pomocy w gabinecie psychologa.

Jak stylizować słabe włosy?

Zastanów się, na co narażasz swoje włosy każdego poranka, by ułożyć fryzurę: prostowanie, szarpanie, kręcenie, suszenie... „Włosy nie lubią zabiegów stylizacyjnych na gorąco, a ich nadużywanie skutkuje pogarszającą się kondycją włosów – mówi trycholog. – Wysoka temperatura emitowana przy używaniu prostownicy czy innych urządzeń do stylizacji niszczy keratynę, czyli białko budulcowe włosa. W efekcie spalony włos nie odzyskuje już odpowiedniego stopnia nawilżenia, a zniszczona struktura białkowa wpływa na zwiększoną łamliwość i kruszenie się”. Przede wszystkim postaraj się zatem stylizować włosy na zimno – wygładzająca odżywka zamiast prostownicy, sprej do plażowych fal zamiast lokówki. Postaraj się też nie ściągać kosmyków w zbyt ciasne kucyki, które mogą uszkodzić mieszki włosowe. Luźne upięcia mogą być równie ładne i wygodne, a o wiele zdrowsze dla Twojej fryzury. Zadbaj także o regularną pielęgnację kosmetykami przeznaczonymi do wzmacniania osłabionych włosów – obok znajdziesz nasze ulubione.

SPRAWDŹ: Trend: włosy na luzie

Kosmetyki do słabych włosów

Jeden problem – różne formuły kosmetyków. Sprawdź, jakie produkty pomogą Ci wzmocnić cienkie włosy.

Maska na słabe włosy

Formuła oparta na wysoce skoncentrowanych ekstraktach pochodzenia roślinnego, proteinach, witaminach i minerałach, które energizują skórę głowy oraz wzmacniają zniszczone włosy od cebulek.

Wpróbuj

Kosmetyki do słabych włosówfot. producent

Hair rituel by Sisley regenerating Hair Care Mask With botanical Oils

Wcierka na słabe włosy

Połączenie ekstraktów z aloesu, nasion owsa, palmy sabałowej i awokado odbudowuje strukturę włosa, wzmacnia cebulki włosowe, poprawia mikrokrążenie podskórne oraz zmniejsza stany zapalne. Włosy stają się gęstsze, mocniejsze i odporne na uszkodzenia

Wpróbuj

Kosmetyki do słabych włosówfot. producent

Trust My sister, Wcierka do skóry głowy i włosów

Kuracja na słabe włosy

Kosmetyk głęboko nawilża pasma, sprawiając, że ich struktura staje się idealnie gładka i dłużej utrzymuje wilgoć. Kuracja w formie maski pomaga kontrolować puszenie, dodaje pasmom elastyczności i witalności. 

Wpróbuj

Kosmetyki do słabych włosówfot. producent

Joico K-PAK Hydrator, Intensywna kuracja nawilżająca

Serum na słabe włosy

Dzięki zawartości składników, które wspierają mikrobiom skóry głowy, serum stanowi tarczę chronią- cą przed zewnętrznymi czynnikami agresywny- mi, naruszającymi jej równowagę.

Wpróbuj

Kosmetyki do słabych włosówfot. producent

Kerastase, Specifique potentialiste, Ochronne serum

Szampon na słabe włosy

Formuła szamponu odbudowuje warstwę ochronną kosmyków. Polecany do włosów suchych, łamliwych i osłabionych zabiegami mechanicznymi i termicznymi.

Wpróbuj

Kosmetyki do słabych włosówfot. producent

Radical med, Szampon odbudowujący

Ekspertka

ANNA MACKOJĆ
trycholożka i biotechnolożka
Diagnosta obrazowy. Adjunct w World Trichology Society USA. Założyciel Instytutu Trychologii® w Warszawie. Wykładowca akademicki Diagnostyki Trychologicznej w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

ZOBACZ TEŻ: Mity na temat pielęgnacji włosów

REKLAMA