Skóra zimą – jak ją chronić

Sezon na przegrzane pomieszczenia, zimne spacery i zadymione powietrze oficjalnie uznajemy za otwarty. Jak chronić skórę przed czynnikami, które szkodzą jej jesienią i zimą? Przy pomocy odpowiednich kosmetyków.

skóra zimą fot. Shutterstock

Lato być może nie jest łaskawe dla skóry. O ile jednak zadbasz o jej nawilżenie i ochronę przed słońcem, jakoś da sobie radę. Jednak sezon jesienno-zimowy to już prawdziwa szkoła przetrwania. Nie dość, że powietrze jest ostre i zimne, to jeszcze zanieczyszczone toksycznymi wyziewami z kominów. A że nie ma dymu bez ognia, mocno ogrzewane pomieszczenia są suche i zbyt ciepłe. Skóra woła: pomocy!

1. Smog

Słowo „smog” to mieszanka angielskich słów: „smoke”, czyli dym, oraz „fog”, czyli mgła. To zawiesina zanieczyszczeń w powietrzu, których średnica nie przekracza 2,5 mikrometra (PM2,5) i 10 mikrometrów (PM10) – niewidzialnych gołym okiem, jednak dla skóry i układu oddechowego bardzo niebezpieczna. Cząsteczki te są nierozpuszczalne i niewchłanialne przez organizm; osadzając się, uszkadzają naturalne mechanizmy obronne skóry i śluzówek.

W jaki sposób smog wpływa na skórę?

„Obciąża ją, zanieczyszcza, podraż- nia. W dłuższym działaniu przyspiesza objawy starzenia się skóry, powodując, że traci ona jędrność i elastyczność – wyjaśnia dr Danuta Nowicka, dermatolożka. – Skóra ma szary, ziemisty koloryt, traci świeżość i zdrowy blask, staje się matowa i zmęczona, traci również zdolność do samoregeneracji i naprawy uszkodzeń”. Jakie typy skóry najbardziej mogą odczuć wzmożony poziom smogu? Wszystkie „uwrażliwione”, czyli sucha, podrażniona, naczyniowa. Skóra tłusta zareaguje na smog raczej wzmożonym wydzieleniem łoju i powstaniem zaskórników, a nawet zmian trądzikowych.

Jak chronić skórę przed smogiem?

„Najlepiej w momencie największego nasilenia nie przebywać na dworze dłużej niż to konieczne. Odpuścić spacery czy bieganie – radzi dermatolożka. – Po powrocie do domu umyj twarz kosmetykiem bez zawartości alkoholu i mydła, o pH 5,5 i dobrze ją nawilż”. Wychodź z domu „uzbrojona” w preparaty uszczelniające barierę lipidową naskórka i filtry przeciwsłoneczne (zwłaszcza fizyczne). Skóra będzie mogła nieco dłużej chronić się przed drażniącym działaniem zanieczyszczeń.

Składniki tarczy:

 • Witamina C
 • Witamina E
 • Resweratrol
 • Pochodne flawonoidów
 • Filtry UV

2. Suche powietrze

Niskie temperatury powietrza sprawiają, że w pomieszczeniach zaczynamy stosować wszelkiego rodzaju grzejniki, a to z kolei wysusza powietrze. Im jest mniejsza wilgotność powietrza, tym gorzej dla naszej skóry i śluzówek. Przebywanie w zbyt suchym pomieszczeniu może objawiać się drapaniem w gardle oraz trudnościami w oddychaniu. Dodatkowo, możemy zauważyć nasilenie objawów alergii, takich jak kichanie czy swędzenie skóry.

Jak chronić skórę przed suchym powietrzem?

Nie jest to łatwe. „Nie przegrzewajmy pomieszczeń – radzi dr Nowicka. – Dbajmy o nasze rośliny: one również nawilżą i oczyszczą nam powietrze! Zamiast mokrych ręczników na kaloryferze zainwestujmy w dobry nawilżacz i, jeśli trzeba, filtr powietrza. Dbajmy o nawilżenie skóry: w razie potrzeby aplikujmy preparaty głęboko nawilżające na bazie emolientów”. No i pijmy dużo wody.

Składniki tarczy:

 • Lipidy
 • Ceramidy
 • Składniki NMF
 • Kwas hialuronowy

3. Wiatr i mróz

Zima to czas próby dla naszej skóry, szczególnie tej wrażliwej, z tendencją do pękających naczyń krwionośnych. Przebywanie w ogrzewanych, klimatyzowanych pomieszczeniach, ogrzewanie samochodowe, gwałtowne zmiany temperatur czy wyjazd na narty lub deskę przy trzaskającym mrozie – to wszystko może odbić się niekorzystnie na kondycji naszej skóry i naskórka. Jakie typy skóry najgorzej znoszą wiatr i mróz? Skóry cienkie, wrażliwe i suche. Nieco lepiej poradzi sobie w takich warunkach skóra tłusta, ale o nią dbajmy również!

Jak chronić skórę przed zimowymi żywiołami?

Wybierając preparat do codziennej pielęgnacji zimowej, zwracaj uwagę na zawartość składników odżywczych, łagodzących podrażnienia oraz zabezpieczających przed nadmiernym wyparowywaniem wody. „W przypadku skóry problematycznej zawsze warto »ubrać skórę« na cebulkę: po dokładnym porannym umyciu twarzy i tonizacji można zastosować najpierw krem pielęgnacyjno-leczniczy ze składnikami uszczelniającymi naczynia krwionośne, regulującymi wydzielenie sebum, czy też z zawartością składników opóźniających starzenie się skóry, a dopiero po dokładnym wchłonięciu się składników preparat półtłusty – właściwą ochronę przed niskimi temperaturami. Dopiero na tak przygotowaną skórę nakładamy podkład, najlepiej kremowy, i warstewkę pudru sypkiego” – wyjaśnia dr Nowicka.

Jeśli mamy w planach szusowanie po górskich stokach, stosujmy preparaty zawierające filtry przeciwsłoneczne z faktorem minimum 30 (SPF 30), a w przypadku skóry skłonnej do przebarwień i skóry dzieci nawet blokery oznaczane faktorem SPF 50+. „Pamiętajmy również, iż preparaty przeznaczone na zimę nie powinny zawierać wysokich stężeń gliceryny, ponieważ substancja ta, mając silne zdolności higroskopijne, chłonie wodę, może powodować podrażnienia naskórka i paradoksalnie odwodnić skórę” – przestrzega dermatolożka. Kremy stosowane na dzień powinny mieć formę emulsji woda w oleju, czyli konsystencję półtłustą. Czytajmy więc składy kosmetyków, a najlepiej skorzystajmy z testera, zanim zdecydujemy się na zakup zimowego kremu ochronnego.

Składniki tarczy:

 • Witamina A
 • Witamina E
 • Nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT
 • Oleje roślinne
 • Wyciąg z owsa
 • Wyciąg z zielonej herbaty
 • Kwas hialuronowy i jego sole
 • Alantoina
 • Mocznik
 • D-panthenol
Zobacz również:
REKLAMA