Skóra podrażniona od retinolu - jak załagodzić

Błądzić jest rzeczą ludzką. Jeśli jednak zrobiłaś swojej skórze krzywdę, naucz się, jak szybko załagodzić podrażnienie.

pielęgnacja twarzy fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Wbrew temu, co zalecają producenci wszystkich kosmetyków, najczęściej korzystamy z nich bez zrobienia wcześniejszych testów. W końcu komu chciałoby się testować krem zanim go kupimy? To spory błąd, bo nigdy nie wiesz, jak Twoja skóra zareaguje na konkretny produkt. Nawet jeśli przeczytałaś skład i wydaje Ci się, że powinno być ok, lepiej nie ryzykuj. Ale jeśli już to zrobiłaś...

REKLAMA

Okay – nałożyłaś wieczorem na twarz łyżkę retinolu i obudziłaś się ze skórą koloru poparzonego Indianina. Co teraz? Nie wklepuj w skórę żadnych „łagodzących” maseczek. Twoja skóra jest teraz w takim stanie, że nie zniesie kolejnej porcji jakiegokolwiek kosmetyku.

Zamiast tego zrób zimny kompres, mocząc ręczniczek w roztworze dwóch szklanek wody i 1/4 łyżeczki octu jabłkowego (to nada skórze lekko kwaśny odczyn, który pomoże jej zredukować podrażnienie). Zostaw okład na twarzy na 10 minut.

Następnie nanieś na skórę tonik przyrządzony w równych proporcjach z organicznej gliceryny roślinnej i wody – poprawi to nawilżenie, łagodząc rumień. Na koniec zasklep wszystkie składniki warstwą organicznego oleju kokosowego. Upewnij się tylko, że masz taki tłoczony na zimno – proces rafinacji pozbawia go wielu cennych składników. Powtarzaj cały proces dwa-trzy razy dziennie, aż obrzęk ustąpi.

Jeżeli jednak ból i podrażnienie są silne, dotyczą większych obszarów ciała, trwają dłużej niż dwa tygodnie lub są powiązane z innymi niepokojącymi objawami (silne zmęczenie, utrata wagi, zmiany w częstotliwości korzystania z toalety czy gorączka) – natychmiast idź do lekarza, bo sprawa może być poważniejsza.

Zobacz również:
Samsung Galaxy Watch3 to więcej niż zegarek sportowy. Urządzenie nie tylko oferuje ogrom funkcji przydatnych dla aktywnych dziewczyn, dzięki którym możesz zadbać o swoje zdrowie i poprawić swoją kondycję, ale dodatkowo wyposażono go w wiele udogodnień typowych dla nowoczesnego smartwatcha. A najlepsze, że dzięki swojemu klasycznemu designowi pasuje i do legginsów, i do sukienki. Jak sprawdził się u mnie podczas dwutygodniowego testu?
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA