Skóra po wakacjach: jak o nią zadbać w 5 krokach

Wakacje na słońcu, w wodzie i na piasku to cudowny czas dla Ciebie. Ale dla Twojej skóry to niezły poligon. Skóra staje się przesuszona, ściągnięta, pojawiają się przebarwienia i popękane naczyńka. Jednym słowem woła o litość. Jak przywrócić jej blask i sprężystość po letnich miesiącach?

pielęgnacja skóry, pielęgnacja twarzy fot.shutterstock.com
fot.shutterstock.com

Na początek trochę postraszymy, ale nie bagatelizuj tej wskazówki. Po pierwsze obejrzyj dokładnie wszystkie pieprzyki, znamiona i inne zmiany skórne, zwłaszcza te obecne na odsłoniętych częściach ciała.

Skóra pod lupą dermatologa

- "Słońce jest bardzo częstym czynnikiem wyzwalającym transformację nowotworową zmian barwnikowych" - mówi dr nauk. med. Danuta Nowicka. - "Wszystkie cechy podrażnienia zmian: świąd, pieczenie, zmiana koloru, gwałtowne powiększenie jej rozmiarów, jak również zatarcie granicy ze skórą otaczającą, są wskazaniami do chirurgicznego usunięcia znamienia i poddania go badaniu histopatologicznemu" - dodaje.

Chociaż większość znamion nie jest niebezpieczna, to jednak jedno wśród nich może okazać się zmianą chorobową. Dobrze, by ocenił to lekarz.  - "Specjalista pomoże nam wytypować znamiona, które bezwzględnie należałoby usunąć" - tłumaczy dermatolog. 

Więcej na temat zmian na skórze po lecie przeczytasz w najnowszym numerze Women`s Health, który już 22 września ukaże się w kioskach.

skóra, krem, pielęgnacja twarzy fot.shutterstock.com
fot.shutterstock.com

Kolejny krok to przywrócenie skórze odpowiedniego nawilżenia i jej regeneracja. Weź pod uwagę takie zabiegi pielęgnacyjne jak: peelingowanie, systematyczne nawilżanie i odżywianie skóry oraz wizytę u kosmetyczki. Pomocna będzie też zmiana Twojej diety.

Doktor Danuta Nowicka podpowiada, aby w pielęgnacji skóry zmęczonej latem, uwzględnić codzienne stosowanie preparatów zawierających:

  • składniki naturalnego czynnika nawilżającego, a więc mocznik, glukozę, aminokwasy hydrofilowe
  • składniki uzupełniające struktury lipidowe skóry: ceramidy, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, cholesterol, skwalen
  • składniki wiążące i utrzymujące wodę w naskórku: gliceryna, glikole, sorbitol
  • białka o budowie włókienkowej, będące najskuteczniejszymi nośnikami wody do głębszych warstw naskórka: kolagen, elastyna
  • glikoaminoglikany w tym kwas hialuronowy, będące składnikiem substancji międzykomórkowej
  • witaminy regulujące gospodarkę wodną i tłuszczową naskórka: witaminę A, E, H, prowitamina B5
  • substancje o charakterze łagodzącym, przyspieszającym regenerację naskórka: alantoina

Oczywiście wybieraj kosmetyki odpowiednie do Twojego rodzaju skóry i problemów, które spowodowało zbyt długie przebywanie na słońcu. Przykładowo przy problemach z naczyniami krwionośnymi zwróć uwagę na zabiegi i produkty z witaminą C. Gdy największym problemem są zmarszczki – retinol, czyli pochodna witaminy A.

Z kolei jeśli chcesz na dłużej zatrzymać słoneczny odcień skóry godne polecenia są doustne preparaty zawierające beta-karoten, nadający lekko opalony koloryt naszej skórze. - "Przyjmując te preparaty należy trzymać się ściśle określonych dawek, równocześnie ograniczając produkty spożywcze zawierające witaminę A i jej pochodne (jaja, wątróbka, masło, marchew, papryka czerwona) "– dodaje dermatolog.

Dieta dla skóry

Zwróć też uwagę na to, co jesz. Dieta jesienna powinna zawierać duże ilości wody, witaminy A i E oraz olei zawierających NNKT - olej kokosowy, lniany, awokado. Witamina A przyspiesza cykl odnowy naskórka. Znajduje się w wątróbce, marchewce, jajkach, dyni, pietruszce. Z kolei źródłem witaminy E są oleje, także orzechy, pełne ziarna zbóż oraz sałata, szpinak i kapusta. Pamiętaj też o witaminie C, która pobudza produkcję kolagenu w skórze, a tym samym poprawia jej elastyczność i sprężystość. Znajdziesz ją nie tylko w owocach cytrusowych, ale także w kiszonej kapuście, żurawinie i papryce.

Z wizytą u kosmetyczki

By uzyskać lepsze efekty wskazana jest wizyta u kosmetyczki. Preparaty stosowane przez kosmetyczkę mają wyższe stężenie, działają silniej i na głębsze warstwy skóry. Przygotuj się też na to, że z reguły nie kończy się na jednej wizycie, tylko kilku.

Jakie zabiegi warto wziąć pod uwagę? - „Najlepiej skorzystać z zabiegów z wykorzystaniem retinolu - dla skór dojrzałych, z objawami fotoagingu i przebarwieniami. Po zabieg eksfoliacji chemicznej (red. zabieg złuszczania i usuwania zrogowaciałej warstwy naskórka za pomocą kwasów owocowych) sięgnij przy skórze przesuszonej, zmęczonej wiatrem, ze zmianami trądzikowymi. Tutaj najlepiej sprawdzi się kwas azelainowy, kwas ferulowy czy mlekowy. Warto skorzystać z serii 4-6 zabiegów, co 10-14 dni” - tłumaczy Nowicka.

plaża, kobieta, fot. pixabay.com
fot. pixabay.com 

Dermatolog dr n. med. Danuta Nowicka radzi:

"Medycyna estetyczna posiada coraz doskonalsze metody walki z uszkodzeniami posłonecznymi skóry, przywracające jędrność i elastyczność nawet bardzo wysuszonej skórze.

Godna polecenia, wskazana nawet dla osób bardzo młodych jest mezoterapia z zastosowaniem preparatów kwasu hialuronowego. Substancja ta wprowadzana bezpośrednio za pomocą licznych zastrzyków na głębokość paru milimetrów gwarantuje głębokie nawilżenie naskórka i utrzymanie turgoru naskórka przez dłuższy czas. Najlepsze efekty uzyskuje się po serii zabiegów (minimum 4 zabiegi w odstępach 20-30 dniowych). Nowoczesne preparaty zawierają oprócz kwasu hialuronowego również glicerynę potęgującą zdolności wiązania wody.

Dla osób u których podczas ekspozycji na słońce pojawiły się zmarszczki mimiczne wokół oczu czy na czole przeznaczony jest zabieg wykorzystujący działanie toksyny botulinowej. Popularny BOTOX blokuje przewodzenie bodźców z nerwów do drobnych, odpowiedzialnych za mimikę twarzy, mięśni. To zapobiega skurczowi tych mięśni, a jednocześnie marszczeniu i fałdowaniu się skóry, a więc utrwalaniu i pogłębianiu się zmarszczek. BOTOX działa jedynie w obrębie mięśni, do których został wstrzyknięty, podczas gdy pozostałe mięśnie funkcjonują jak dotychczas. W efekcie wyraz twarzy nie zmienia się, natomiast zanikają zmarszczki. Zabieg ten przeznaczony jest zarówno dla kobiet jak i mężczyzn, równie dobrze sprawdza się u osób młodych a także dojrzałych.

Nowością w niektórych gabinetach dermatologii estetycznej jest zabieg wykorzystujący równocześnie działanie kwasu hialuronowego i toksyny botulinowej tzw. Botoxlift czy Mezobotulina. Zabieg ten przeznaczony jest dla osób o skórze suchej pokrytej siecią drobnych mimicznych zmarszczek. Wprowadzając wzdłuż linii bruzd mieszaninę toksyny i kwasu hialuronowego uzyskujemy równoczesne wygładzenie i wypełnienie zmarszczek. Skóra nabiera jędrności, blasku, staje się elastyczna i „wypoczęta”.

Podsumowując pielęgnacja skóry po lecie powinna obejmować dobrą diagnostykę uszkodzeń posłonecznych, właściwie dobraną pielęgnację codzienną oraz zabiegi dermatologii estetycznej oparte na działaniu nawilżającego kwasu hialuronowego i toksyny botulinowej, wygładzającej zmarszczki mimiczne oraz właściwą dietę."

REKLAMA