Kolejny krok to przywrócenie skórze odpowiedniego nawilżenia i jej regeneracja. Weź pod uwagę takie zabiegi pielęgnacyjne jak: peelingowanie, systematyczne nawilżanie i odżywianie skóry oraz wizytę u kosmetyczki. Pomocna będzie też zmiana Twojej diety.
Doktor Danuta Nowicka podpowiada, aby w pielęgnacji skóry zmęczonej latem, uwzględnić codzienne stosowanie preparatów zawierających:
- składniki naturalnego czynnika nawilżającego, a więc mocznik, glukozę, aminokwasy hydrofilowe
- składniki uzupełniające struktury lipidowe skóry: ceramidy, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, cholesterol, skwalen
- składniki wiążące i utrzymujące wodę w naskórku: gliceryna, glikole, sorbitol
- białka o budowie włókienkowej, będące najskuteczniejszymi nośnikami wody do głębszych warstw naskórka: kolagen, elastyna
- glikoaminoglikany w tym kwas hialuronowy, będące składnikiem substancji międzykomórkowej
- witaminy regulujące gospodarkę wodną i tłuszczową naskórka: witaminę A, E, H, prowitamina B5
- substancje o charakterze łagodzącym, przyspieszającym regenerację naskórka: alantoina
Oczywiście wybieraj kosmetyki odpowiednie do Twojego rodzaju skóry i problemów, które spowodowało zbyt długie przebywanie na słońcu. Przykładowo przy problemach z naczyniami krwionośnymi zwróć uwagę na zabiegi i produkty z witaminą C. Gdy największym problemem są zmarszczki – retinol, czyli pochodna witaminy A.
Z kolei jeśli chcesz na dłużej zatrzymać słoneczny odcień skóry godne polecenia są doustne preparaty zawierające beta-karoten, nadający lekko opalony koloryt naszej skórze. - "Przyjmując te preparaty należy trzymać się ściśle określonych dawek, równocześnie ograniczając produkty spożywcze zawierające witaminę A i jej pochodne (jaja, wątróbka, masło, marchew, papryka czerwona) "– dodaje dermatolog.
Dieta dla skóry
Zwróć też uwagę na to, co jesz. Dieta jesienna powinna zawierać duże ilości wody, witaminy A i E oraz olei zawierających NNKT - olej kokosowy, lniany, awokado. Witamina A przyspiesza cykl odnowy naskórka. Znajduje się w wątróbce, marchewce, jajkach, dyni, pietruszce. Z kolei źródłem witaminy E są oleje, także orzechy, pełne ziarna zbóż oraz sałata, szpinak i kapusta. Pamiętaj też o witaminie C, która pobudza produkcję kolagenu w skórze, a tym samym poprawia jej elastyczność i sprężystość. Znajdziesz ją nie tylko w owocach cytrusowych, ale także w kiszonej kapuście, żurawinie i papryce.
Z wizytą u kosmetyczki
By uzyskać lepsze efekty wskazana jest wizyta u kosmetyczki. Preparaty stosowane przez kosmetyczkę mają wyższe stężenie, działają silniej i na głębsze warstwy skóry. Przygotuj się też na to, że z reguły nie kończy się na jednej wizycie, tylko kilku.
Jakie zabiegi warto wziąć pod uwagę? - „Najlepiej skorzystać z zabiegów z wykorzystaniem retinolu - dla skór dojrzałych, z objawami fotoagingu i przebarwieniami. Po zabieg eksfoliacji chemicznej (red. zabieg złuszczania i usuwania zrogowaciałej warstwy naskórka za pomocą kwasów owocowych) sięgnij przy skórze przesuszonej, zmęczonej wiatrem, ze zmianami trądzikowymi. Tutaj najlepiej sprawdzi się kwas azelainowy, kwas ferulowy czy mlekowy. Warto skorzystać z serii 4-6 zabiegów, co 10-14 dni” - tłumaczy Nowicka.