Skuteczna depilacja - skóra gładka jak jedwab

Trendy w modzie i urodzie zmieniają się niemal każdego sezonu. Gładka skóra to jednak absolutny standard. Zobacz, jakimi metodami - skutecznymi i delikatnymi -  możesz usunąć z niej zbędne owłosienie. 

fot. Kzenon 2015/shutterstock.com fot. Kzenon 2015/shutterstock.com
fot. Kzenon 2015/shutterstock.com

Krostki, podrażniona i zaczerwieniona skóra, ból, nieprzyjemny zapach podczas zabiegu – to dobrze nam znane uboczne skutki depilacji. Na szczęście to już przeszłość. Kosmetyka estetyczna to bowiem jeden z najbardziej innowacyjnych działów kosmetologii. Teraz mamy do wyboru wiele nowych metod usuwania zbędnego owłosienia – nie tylko skutecznych, ale też przyjaznych dla delikatnej, wrażliwej skóry.

Spróbujemy pomóc Ci wybrać najlepszą z nich. „Nie poddawaj się rutynie. Odkryj na przykład epilację, która otwiera nowy rozdział w usuwaniu zbędnego owłosienia” – mówi dr Magdalena Rogóż, specjalistka kosmetolog.

Technika: maszynka do golenia

O metodzie

Ten sposób usuwania owłosienia jest łatwym, szybkim, tanim i najstarszym sposobem depilacji mechanicznej. Z drugiej jednak strony każda z Was, która systematycznie goli nogi, wie, że odrastają grubsze, ciemniejsze i twardsze.

A co gorsza – odrastają bardzo szybko. Zabieg ten należy powtarzać często i regularnie, co świadczy o małej skuteczności tej metody. Może również dojść do podrażnienia skóry, zwłaszcza jeśli maszynką golisz miejsca intymne.

 • Jak często?
  Co 2-3 dni.
 • Najlepsze na:
  Nogi.

Zrób to dobrze

Można golić na sucho lub mokro (z użyciem maszynki elektrycznej) albo z wykorzystaniem pianek i żeli (przy pomocy zwykłej maszynki). Nie polecamy tej metody, choć można ją potraktować jako wyjście awaryjne. Po zabiegu użyj kremu nawilżającego.

Technika: woda i cukier

O metodzie

To szybki sposób depilacji, koszt niewysoki, a włosy stają się słabsze i nie odrastają równomiernie. W wyniku zabiegu dochodzi na ogół do przerzedzenia owłosienia. Woskowanie może jednak podrażniać skórę – w przeciwieństwie do innej, aczkolwiek podobnej metody cukrowania.

Pastę (np. Ella Soft Cold, 48 zł) po rozgrzaniu nakładasz pod włos, po czym zrywasz ją wraz z włosem. To mniej boli niż w przypadku woskowania. Pasta nigdy nie wysycha, dzięki czemu możesz wydepilować nią całe ciało bez konieczności dokładania nowej masy.

 • Jak często?
  Średnio co 2-3 tygodnie.
 • Najlepsze na:
  Woskowanie najlepiej stosować na nogach, w okolicach bikini i pod pachami. Cukrowanie jest bardzo delikatne i pozwala usunąć nawet najkrótsze włosy.

Zrób to dobrze

Woskowanie zwiększa ryzyko wrastania włosków, co może łączyć się z bolesnymi obrzękami skóry. Pamiętaj, żeby przed rozpoczęciem zabiegu wykonać próbę uczuleniową.

Pastę cukrową rozgrzej w dłoniach, a następnie ruchem rozciągania nałóż na obszar skóry, z którego usuwane będzie owłosienie. Pastę nakładaj pod włos, po czym zerwij ją wraz z włosem. Pierwszy raz lepiej wykonuj ten zabieg w salonie.

fot. shutterstock.com

Technika: depilatory lub kremy

O metodzie

Dla wielu osób depilatory są nie do przyjęcia, bo zabieg bardzo boli. Warto jednak zauważyć, że przy konsekwencji w działaniu po kilku zabiegach ból jest dużo mniej dokuczliwy. Zupełnie bezbolesna jest depilacja chemiczna. Włosy nie odrastają mocniejsze i ciemniejsze, dłużej także trwa ich odrastanie.

Minusem tej formy depilacji jest możliwość wystąpienia podrażnienia skóry. Podczas stosowania depilatorów chemicznych wydziela się też nieprzyjemny zapach, który zmniejsza komfort zabiegu.

 • Jak często?
  Depilator lub krem należy stosować raz na 2 tygodnie.
 • Najlepsze na:
  Depilator mechaniczny zdecydowanie na mniej bolesne miejsca, czyli np. łydki. Krem możesz stosować wszędzie.

Zrób to dobrze

Przed każdorazowym użyciem najpierw zrób peeling. Nie musisz tego robić, jeśli używasz depilatora Braun z nakładką peelingującą. Naciągnij skórę, będzie mniej bolało. Zanim nałożysz krem (np. Veet, 20 zł), zrób próbę uczuleniową.

uroda, depilacja Olinchuk / shutterstock.com
fot. Olinchuk 2015 / shutterstock.com

Technika: epilacja

O metodzie

Epilacja laserowa jest najskuteczniejsza, bo po kilku zabiegach na trwałe usuwa owłosienie. Jednak to droga metoda i można ją wykonywać tylko w profesjonalnych gabinetach. Źle zrobiony zabieg grozi poparzeniem skóry. Epilacja laserowa jest często mylona z epilacją IPL, a to nie to samo.

Laser wysyła falę o jednej długości, wiązka jest wąska i dociera punktowo w miejsce poddane zabiegowi, tymczasem światło w urządzeniu do epilacji IPL (Intense Pulsed Light - intensywne światło impulsowe) jest rozproszoną, szerokopasmową wiązką oraz tzw. światłem pulsacyjnym.

Niestety, to także zabieg bardziej kosztowny i mniej skuteczny niż laser. Możesz go jednak wykonać w domu, np. urządzeniem Philips Lumea, które jest jednak dość drogie - kosztuje ok. 1700 zł.

 • Jak często?
  3-4 razy wystarczą, by trwale usunąć włosy.
 • Najlepsze na
  Zarówno jedną, jak i drugą metodę można stosować na niemal każdą część ciała.

Zrób to dobrze

Pamiętaj, by przed zabiegiem poinformować personel o swoich schorzeniach i alergiach, upewniając się, czy nie ma medycznych przeciwwskazań do zastosowania laseru. Absolutnie nie wolno stosować laseru na miesiąc przed i po kąpieli słonecznej.

Tekst: Agnieszka Olszewska-Czuma

WH 01/2013

Zobacz również:
REKLAMA