Siwe włosy: szampon, dieta i inne sposoby na ukrycie siwych włosów

Za siwienie włosów odpowiedzialne są m.in. nasze geny, stres i zła dieta. Pojawienie się siwych włosów jest nieuniknione, ale są sposoby na opóźnienie procesu siwienia i skutecznie zatuszowanie pierwszych siwych kosmyków.  

Siwe włosy Shutterstock.com

Spis treści:

Siwienie związane jest z funkcjonowaniem komórek macierzystych, odpowiedzialnych za produkcję pigmentu w mieszkach włosowych. Zapas pigmentu wraz z wiekiem wyczerpuje się, a w efekcie włosy stają się siwe.

„Mieszek włosowy jest wyposażony w dwa rezerwuary komórek macierzystych. Pierwsze to komórki macierzyste odpowiedzialne za przyrost włosa, a drugie to komórki macierzyste melanocytów, które tworzą pigment. Tak więc w początkowej fazie wzrostu włosa, komórki macierzyste melanocytów syntetyzują melaninę (barwnik), tak aby nowe włosy rosły z typowym dla danej osoby kolorem” – wyjaśnia Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii. Dodaje, że każdy mieszek opleciony jest współczulnym układem nerwowym. Oznacza to, że ostry stres upośledza funkcjonowanie komórek macierzystych odpowiedzialnych za produkcję pigmentu w mieszkach włosowych. To powoduje, że zapas pigmentu wyczerpuje się na zawsze, a w efekcie włosy stają się siwe.

Przyczyny siwienia

Siwienie włosów jest naturalnym zjawiskiem związanym ze starzeniem się organizmu. Są jednak czynniki, które przyspieszają pojawienie się siwych włosów.

Skóra głowy

Na stanie włosów odbija się również proces starzenia się samej skóry. Skóra głowy wraz z wiekiem staje się bardziej wrażliwa, podatna na podrażnienia i przesuszona. Pojawiające się w wieku dojrzałym problemy ogólnoustrojowe, na przykład endokrynologiczne, metaboliczne czy związane z przyjmowaniem leków, mają także wpływ na kondycję naszych kosmyków i siwienie.

Stres i choroby

Przyczyną pojawiania się siwych włosów jest także silny stres. Z badań, które przeprowadził John Frieda, brytyjski stylista fryzur i twórca kosmetyków do włosów, wynika, że obecnie ok. 32% kobiet odkrywa swój pierwszy siwy włos przed 30. rokiem życia (jeszcze 20 lat temu było ich 18%). Jeśli włosy siwe występują przed 20 rokiem życia, mówi się o przedwczesnym siwieniu, które może być też związane ze zmianami autoimmunologicznymi, na przykład bielactwem, anemią złośliwą lub chorobami tarczycy. Nawet problemy z kręgosłupem – szczególnie w odcinku szyjnym, które przyczyniają się do zaburzenia krążenia, mogą prowadzić do pojawienia się włosów pozbawionych barwnika.

Tytoń słońce

Palacze, bez względu na wiek, obciążeni są większym ryzykiem przedwczesnego siwienia. Natomiast promienie słoneczne uszkadzają komórki pigmentowe włosa i również przyspieszają siwienie. Dlatego też jak najszybciej rzuć palenie a latem noś kapelusz albo czapkę z daszkiem.

Nadtlenek wodoru

Według najnowszych badań naukowych za siwe włosy odpowiedzialny jest przede wszystkim proces zwiększonej produkcji w organizmie nadtlenku wodoru, który ma działanie wybielające.
„W młodym wieku nadtlenek wodoru produkowany przez komórki ciała szybko ulega rozkładowi na tlen i wodór, dlatego nie wyrządza w organizmie większych szkód. Wraz z wiekiem proces rozkładu tej substancji spowalnia się i hamuje syntezę melaniny w mieszkach włosowych, co pozbawia włosy koloru” – wyjaśnia trycholog Mackojć.

Dieta a siwe włosy

Odpowiednia dieta może skutecznie opóźnić proces siwienia. Należy suplementować PABA (kwas p-aminobenzoesowy lub para-aminobenzoesowy) potocznie nazywany witaminą B 10. Znajdziemy go również w wołowinie, wieprzowinie, cielęcinie, podrobach, a także jajkach i jogurtach czy drożdżach.

W opóźnieniu siwienia ważna jest także miedź, która odgrywa istotną rolę w procesach melanogenezy. Należy jednak suplementować ją ostrożnie, aby jej nie przedawkować: jedz orzechy nerkowca, babany, nasiony słonecznika, brokuły.

W diecie należy również uwzględnić witaminy z grupy B szczególnie B12. Jej niedobór może działać na wzrost homocysteiny a jej nadmiar może podnosić poziom nadtlenku wodoru, którego wysoki poziom powoduje zwiększenie enzymu oksydaza ksantynowa co przekłada się na odbarwienie się włosów.

„W zapobieganiu pojawieniu się siwych włosów sprawdza się również kwas foliowy występujący w ciecierzycy, białej fasoli i awokado oraz siarka znajdująca się w cebuli, czosnku, rzodkwi, rzepie czy rzeżusze” – wylicza Anna Mackojć.

Sposoby na ukrycie siwych włosów

Dla wielu kobiet siwe włosy są niemile widzianymi gośćmi, którzy na dodatek bez zaproszenia wkraczają w nasze życie. Masz już pierwsze siwe włosy? Nie panikuj i nerwowo ich nie wyrywaj! Nie musisz też biec od razu do fryzjera i farbować włosów na całej długości. Są skuteczne sposoby na ich zatuszowanie.

Korektor do siwych włosów

Jeśli pojedyncze siwe włosy stały się już mocno widoczne i wkurzające, użyj produktów, które je pokryją. Skuteczną metodą na ukrycie pojedynczych siwych pasemek jest użycie specjalnych korektorów. Dają natychmiastowy efekt i utrzymują się do kolejnego mycia. W drogeriach dostępne są korektory w pisaku czy spray. Ważne jest, aby dobrać odpowiedni kolor, a kosmetyk nakładać prawidłowo, najlepiej stopniowo, na małe partie włosów, nie szersze niż pół centymetra za każdym razem. Bez względu na formułę, jaką wybierzesz, korektor musi wyschnąć na włosach. Produkty te sprawdzają się także przy niewielkich, maksymalnie 3,5-centymetrowych odrostach, także tych siwych. Odrosty niby błaha rzecz, ale wkurzają nas na maksa i nawet te minimalne kłują w oczy za każdym razem, gdy patrzymy w lustro.

Pasemka na siwe włosy

Zanim zdecydujesz się na permanentne farbowanie siwych włosów i zmianę koloru na dobre, poczekaj, aż osiwiejesz w 75% – wtedy farbowanie ma sens. Wcześniej możesz zrobić tzw. pikselizację. Metoda ta polega na wybieraniu dosłownie pojedynczych włosków i rozjaśnianie ich w strefie, którą klientka ocenia za zbyt ciemną. Albo odwrotnie: dobranie koloru do istniejących naturalnych i nasycanie tej strefy, która jest siwa.

Makijaż

Siwe włosy mogą sprawić, że Twoja skóra będzie ziemista. Aby uniknąć smutnego looku, odciągnąć uwagę od siwych pasm i dodać skórze życia, możesz śmiało podkreślić usta. Z szarością dobrze będą komponowały się soczyste kolory. Jeżeli masz chłodny odcień cery, postaw na malinową, fuksjową lub jagodową szminkę. Przy ciepłym kolorze skóry sprawdzą się pomarańczowe albo czerwone wargi. Policzki możesz delikatnie musnąć bronzerem albo różem. Uważaj z brwiami! Zbyt ciemne w duecie z siwymi kosmykami mogą dodać Ci lat.

Jak dbać o siwe włosy?

Jeśli masz już sporo siwych włosów i nie przeszkadzają Ci, to powinnaś o nie szczególnie zadbać. Choć z pozoru wydają się sztywne i szorstkie, w efekcie są słabsze niż włosy z pigmentem. Często ich struktura jest sucha i pusząca się. Dlatego powinnaś używać silnie odżywiających i nawilżających masek czy odżywek.

Szampon na siwe włosy

Jeśli chcesz pozostać przy siwym kolorze i nie farbować włosów warto skorzystać z szamponów tzw. niebieskich czy fioletowych, które zneutralizują odcień żółci czy nieestetyczne odbarwienia wynikające z pozostałości czy resztkowych ilości melaniany dając piękny chłodny odcień.

Farbowanie siwych włosów

Najrozsądniej zrobić to do fryzjera. Dobierze odpowiedni odcień, który pokryje siwiznę i podkreśli urodę. Kolor musi być odpowiednio dobrany do typu cery, aby nadać twarzy ciekawego, nadal młodzieńczego wyglądu.

 

 

Zobacz również:
REKLAMA