Sauna do włosów - na czym polega, dla kogo, ile kosztuje

Sauna ozonowo-parowa do włosów to oczyszczająca i nawilżająca kuracja, którą zwykle wykonuje się w salonach fryzjerskich, przy użyciu specjalnego nawilżacza, ale ten prosty zabieg możesz wykonać też sama w domu. Zobacz, jak to zrobić.

Sauna na włosy fot. shutterstock

Konsultacja ekspercka

””

TOMASZ KIRSCH

fryzjer, kolorysta

Na co dzień pracuje we wrocławskim salonie Chabzda&Team. Specjalizuje się we fryzjerstwie damskim.

Sauna do włosów – spis treści

Sauna do włosów – co to jest?

Sauna do włosów to zabieg nazywany również kuracją odżywczo-regenerującą, a przez niektórych także parówką na włosy. W tym przypadku nie chodzi o przesiadywanie w klasycznej saunie w SPA, a o zabieg fryzjerski, do którego wykorzystywane są starannie dobrane kosmetyki oraz specjalne urządzenie z kopułą (tzw. nawilżacz do włosów), które wyglądem przypomina nieco suszarkę hełmową.

Wyróżniamy dwa rodzaje zabiegów z użyciem sauny do włosów:

  • Sauna parowa – pod wpływem ciepła wytwarza parę wodną, tworząc ciepłe i wilgotne środowisko na włosach, które sprzyja wchłanianiu się substancji odżywczych z wcześniej zaaplikowanych na włosy preparatów.
  • Sauna parowa z ozonowaniem – dodatkowa funkcja ozonowania nie tylko pozytywnie wpływa na kondycję pasm, ale poprawia także ukrwienie skóry głowy i charakteryzuje się działaniem bakteriobójczym.

Sauna do włosów – na czym polega zabieg?

Czas trwania zabiegu: około 20 minut.

Zabieg zarówno w salonie, jak i w domu rozpoczyna się od umycia włosów. Następnie fryzjer nakłada na pasma, odpowiednio dobrane do potrzeb Twoich włosów, preparaty pielęgnacyjne (maskę, odżywkę lub ampułkę). Nad Twoją głową zostanie umieszczona specjalna kopuła, pod którą będziesz siedziała przez około 15-20 minut. W tym czasie woda znajdująca się w urządzeniu nagrzewa się do temperatury 40 stopni Celsjusza, zaczyna parować. Para sprawia, że łuski się otwierają, a składniki odżywcze zaczynają przenikać w głębsze warstwy kosmyków. Po zakończeniu „parowania” włosy należy ponownie wypłukać wodą, aby usunąć resztki kosmetyków, a także zamknąć łuski, dlatego wykorzystuje się do tego naprzemiennie chłodną i ciepłą wodę.

Co daje sauna na włosy?

Zadaniem sauny na włosy jest przede wszystkim otwarcie łusek i dostarczenie im składników odżywczych zawartych w kosmetykach, które zostały użyte w trakcie zabiegu. Z tego względu efekty uzależnione są głównie od składu i działania zastosowanych wcześniej produktów do pielęgnacji włosów. Sauna na włosy to zabieg regeneracyjny, dlatego Twoje włosy po kuracji powinny być:

  • lśniące
  • wygładzone (w przypadku włosów kręconych wzmacnia się skręt)
  • sprężyste
  • miękkie i sypkie 
  • odżywione i nawilżone

Poza tym włosy po kuracji ozonowo-parowej nie puszą się i nie elektryzują, dlatego warto wykonać taki zabieg szczególnie zimą, kiedy włosy są narażone na częste pocieranie m.in. przez noszenie czapki czy kurtki z kapturem.

Z sauny na włosy może skorzystać każdy, ale polecana jest przede wszystkim osobom o słabych, zniszczonych i suchych włosach, które wymagają regeneracji, odżywienia i nawilżenia. Sprawdzi się także przy włosach farbowanych i matowych.

Sauna do włosów – ile kosztuje zabieg u fryzjera?

Zabieg przy użyciu sauny do włosów w salonie fryzjerskim kosztuje około 50 zł, ale cena może różnić się w zależności od lokalizacji i renomy salonu. Samo urządzenie też nie kosztuje dużo. W sklepach internetowych ceny najbardziej podstawowych modeli zaczynają się już od 300 zł. Urządzenie jest jednak dość duże, więc niekoniecznie sprawdzi się w warunkach domowych. Na rynku dostępne są także turbany termiczne, które mogą przydać Ci się podczas domowej pielęgnacji. Koszt takiego czepka to około 60-80 zł.

Sauna do włosów – jak często?

Efekty sauny na włosy utrzymują się zwykle przez około 7 dni, choć zależy to także od rodzaju i kondycji kosmyków. Kurację warto wykonywać regularnie. Nasz ekspert, Tomasz Kirsch z wrocławskiego salonu Chabzda&Team, poleca wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych na włosy raz w miesiącu lub raz na półtora miesiąca przy włosach normalnych, czyli zdrowych. Natomiast w przypadku włosów zniszczonych przynajmniej dwa razy w miesiącu.

Jak zrobić saunę na włosy w domu?

Nie potrzebujesz do tego specjalnego urządzenia. Wystarczy zwykły, bawełniany czepek, ręcznik lub czysta, bawełniana koszulka, miska z gorącą wodą i trochę wolnego czasu (około 30 minut). Najlepsze efekty uzyskasz, jeśli domową saunę do włosów połączysz z aplikacją odpowiednich kosmetyków – odżywki czy maski (mogą być także domowej roboty). Jak to zrobić? Wyjaśniamy.

Sauna do włosów w domu - krok po kroku

Krok 1: Zacznij od dokładnego umycia włosów. Zrób to dwa razy. Dla przypomnienia: pierwsze mycie szamponem usuwa z kosmyków głównie osadzony na nich brud, a dopiero po spłukaniu i drugiej aplikacji szamponu zaczynamy oczyszczać skórę głowy z nagromadzonego sebum, dostarczając włosom także substancji pielęgnacyjnych, które zawarte są w szamponie.

Krok 2: Odsącz ręcznikiem nadmiar wody i nałóż na wilgotne pasma ulubioną maskę lub domową miksturę pielęgnacyjną (najlepiej z dodatkiem oleju, który dobierzesz do rodzaju swoich włosów).

SPRAWDŹ: Jaki olej do włosów będzie dla mnie najlepszy? Przegląd

Krok 3: Załóż czepek kosmetyczny, owiń włosy bawełnianym ręcznikiem lub koszulką. Jeśli używasz turbana termicznego, który sam generuje ciepło, pomiń krok 4.

Krok 4: Do miski wlej ciepłą wodę i postaraj się znaleźć wygodną pozycję, w której będziesz trzymała głowę nad parującą wodą przez około 15-20 minut. Łuski włosów rozchylają się pod wpływem ciepła, co ułatwia wchłanianie się substancji pielęgnacyjnych z kosmetyków. Alternatywą dla ogrzewania włosów nad miską z gorącą wodą jest suszarka. Możesz podgrzewać suszarką ręcznik na włosach przez pół godziny, co prawdopodobnie będzie mniej wygodne, ale mimo wszystko możesz spróbować.

Krok 5: Spłucz pozostałości kosmetyków z włosów – najpierw ciepłą, a później nieco chłodniejszą wodą, żeby domknąć łuski włosów i nie narażać ich dodatkowo na uszkodzenia. 

Sauna do włosów – opinia eksperta

Tomasz Kirsch, fryzjer i kolorysta z wrocławskiego salonu Chabzda&Team:

„Warto używać sauny przy jakichkolwiek zabiegach pielęgnacyjnych, czyli maskach czy rekonstrukcjach, ponieważ ciepło pozwala dotrzeć substancjom odżywczym z kosmetyków w głębsze partie włosów. Nie polecam natomiast stosowania sauny od razu po koloryzacji, ponieważ mogłaby wypigmentować kolor”.

ZOBACZ TEŻ: Zabiegi na włosy, z których warto skorzystać

REKLAMA