Salon piękności: porady specjalistów

Słono płacimy za usługi w salonach urody, a często wychodzimy niezadowolone. Wykonujący je profesjonaliści – kosmetyczka, fryzjer i makijażystka – radzą, jak wycisnąć z zabiegów to, co najlepsze. Koniec ze zbyt krótkimi fryzurami i uporczywą wysypką po zabiegach kosmetycznych.  

makijaż fot. Miramiska 2015/shutterstock.com
fot. Miramiska 2015/shutterstock.com

Koniec ze zbyt krótkimi fryzurami czy brwiami jak z horroru. Nigdy więcej nie zamierzamy wyjść od kosmetyczki z uczuleniem, a od fryzjera w czapce. Pora nauczyć się dostawać w salonach urody dokładnie to, za co płacimy.

REKLAMA

A najlepszej lekcji udzielą nam ludzie, którzy biorą za to pieniądze. Pracownicy salonów piękności radzą, co robić (i co mówić), by dostać dokładnie to, czego chcemy. Więc zapisz się na planowany zabieg, powiedz, czego oczekujesz, i po prostu się odpręż. Wreszcie będzie tak, jak chciałaś.  

REKLAMA

REKLAMA

kosmetyczka fot. bokan 2015/shutterstock.com
fot. bokan 2015/shutterstock.com

Kosmetyczka

Wyluzuj

„Wiele klientek z grzeczności próbuje nawiązać konwersację, podczas gdy kluczową rolę podczas zabiegu odgrywa zrelaksowanie się” – mówi kosmetolog Jocelyn Petroni. Nie jesteś tam po to, by zabawiać kosmetyczkę.

Zaraz po wejściu powiedz: „Miałam dziś urwanie głowy, proszę nie brać do siebie, jeśli zasnę” albo „Nie mogłam się już doczekać, kiedy będę mogła odpłynąć”. To uprzejmy sposób na powiadomienie kosmetyczki, że nie masz ochoty na pogaduszki.

Planuj z głową

„Właściwe planowanie zabiegów jest kluczowe – mówi Aleksandra Wieczorek, kosmetolog, szkoleniowiec marki La Mer. – Często zapominamy, że skóra, zwłaszcza po intensywnych zabiegach, potrzebuje trochę czasu na regenerację. Dlatego jeśli zaplanowałaś wielkie wyjście, dobrze jest umówić się na zabieg minimum 2-3 dni przed imprezą. Wtedy masz pewność, że w tym szczególnym dniu będziesz wyglądać olśniewająco”.

Niczego nie ukrywaj

Kosmetyczka, a tym bardziej kosmetolog, powinna przed przystąpieniem do zabiegu zrobić dokładny wywiad z pacjentką. „Bądź szczera! Czasem coś, co wydaje się dla Ciebie nieistotne, błahe albo wstydliwe, np. choroba, zażywane leki czy stosowana dieta, okazuje się istotną częścią problemu i równocześnie kierunkiem do jego rozwiązania” – mówi Anna Sołtys, kosmetolog Centrum Kosmetyki i Medycyny Estetycznej MEDICOR.

Jeśli więc pracownik salonu zapyta o zażywane przez Ciebie leki, nie wystarczy powiedzieć, że przyjmujesz jakieś pigułki – potrzebny jest typ przyjmowanych tabletek.

REKLAMA

makijaż fot. Africa Studio 2015/shutterstock.com
fot. Africa Studio 2015/shutterstock.com

Makijażystka

Pokaż inspiracje

To nic, że nie znasz dokładnej nazwy czy typu makijażu, który chciałabyś mieć. Weź ze sobą zdjęcia z magazynów albo tablet z otwartym Instagramem czy Pinterestem.

„Profesjonalna wizażystka dobiera makijaż przede wszystkim do Twojego typu urody. Ułatwisz jej jednak pracę, pokazując, co Ci się podoba i co Cię inspiruje. Zastanów się, czy chcesz podkreślić usta, czy oczy, w jakich kolorach dobrze się czujesz i czy makijaż ma być mocny czy delikatny. Zaoszczędzi to sporo czasu” – mówi główna makijażystka marki Bobbi Brown Magda Atkins.

Przygotuj się

Warto przygotować skórę na profesjonalny makijaż. „Dzień wcześniej wskazany będzie delikatny peeling, najlepiej enzymatyczny (tutaj dowiesz się, jak dobrać odpowiedni peeling), żeby nie podrażnić skóry przed makijażem.

Najlepiej przyjść do wizażystki bez makijażu, z oczyszczoną, nienasmarowaną kremem skórą. Codzienny krem może okazać się zbyt ciężki i nie współgrać z wybranym przez makijażystę podkładem” – ostrzega Atkins.

REKLAMA

REKLAMA

fryzjer fot. Alexander Raths 2015/shutterstock.com
fot. Alexander Raths 2015/shutterstock.com

Fryzjer

Przyznaj się

„Nie bój się przyznać do tego, co naprawdę robisz z włosami. Jeśli codziennie rano masz czas poświęcić im 5 minut, otwarcie o tym powiedz. Nie zapomnij też wspomnieć, że używasz lokówki albo prostownicy, nie zaszkodzi dodać nawet, w jakim rozmiarze. Te informacje pomogą styliście wybrać najlepszą dla Ciebie fryzurę” – mówi stylista fryzur Anthony Nader.

Licz kasę

Cena ma znaczenie – nie warto udawać, że jest inaczej. Nie ma nic złego w pytaniu: „Ile to będzie kosztować?”. „Jeśli zastanawiasz się nad dwiema opcjami koloryzacji, zapytaj, która będzie później tańsza w utrzymaniu, tzn. jak często będzie wymagała odświeżenia” – radzi Nader.

Zrób się na bóstwo

„Oprzyj się pokusie pójścia na koloryzację w dresie i bez makijażu. Ubierz się i umaluj tak jak na co dzień. Dzięki temu stylista lepiej dopasuje odcień włosów do koloru podkładu, bronzera czy ubioru” – mówi stylista fryzur Mark Corse.  

Odpowiednia pielęgnacja włosów, zależy od ich rodzaju. Wykonaj nasz test, poznaj typ swoich włosów i dowiedz się, jak najlepiej dbać o nie po wizycie u fryzjera.

WH 04/2015

Zobacz również:
Nie ma to jak chodzenie własnymi ścieżkami. I to uczucie zostawiania pierwszych kroków na świeżym śniegu! Ale nie ma przyjemności z outdooru bez pewności, że trafi się z powrotem do domu.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA