[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA

Rozszerzone pory: przyczyny i zapobieganie

Chciałabyś raz na zawsze zmniejszyć rozszerzone pory i cieszyć się gładką, piękną cerą? Poznaj pięć nieoczywistych przyczyn tego problemu i zobacz, jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja skóry.

pielęgnacja cery fot. shutterstock.com

Co byłabyś gotowa zrobić, by pozbyć się rozszerzonych porów? Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez markę L’Oréal, 56% kobiet zrezygnowałoby z alkoholu, słodyczy, a nawet mediów społecznościowych na cały rok – gdyby tylko to mogło rozwiązać problem… Niestety, wciąż nie opracowano dermatologicznej kuracji, która na dobre zwężałaby pory.

Oczywiście, regularne złuszczanie pomaga – bo zapchane pory to większe pory – ale nie rozwiązuje problemu w stu procentach. Najlepsze, co możemy zrobić, to zapobiegać rozszerzaniu się porów. Dlatego stworzyłyśmy listę kilku nieoczekiwanych sabotażystów gładkiej cery. Unikaj popełniania tych błędów, a pory staną się mniej widoczne.  

Nie dość dokładnie smarujesz się kremem z SPF.

Powinnaś wsadzić nos w sprawę kremu z filtrem – i to dosłownie. Skóra na nosie jest najbardziej narażona na szkodliwe działanie promieni słonecznych, które sprawia, że pory wydają się jeszcze bardziej rozszerzone. Ponadto, cienka warstewka kremu po prostu spływa ze śliskiej z natury strefy T. Wybierz sztyft z filtrem SPF, którego gęsta konsystencja zapobiegnie spłynięciu.

Zobacz także, jak prawidłowo stosować krem z filtrem i co jeść, aby mieć zdrową cerę.

REKLAMA

REKLAMA

krem fot. shutterstock.com

Wciąż nie używasz retinoidów.

Rezygnacja z tych przeciwstarzeniowych składników jest po prostu bez sensu. Stymulując produkcję kolagenu, nie tylko chronią skórę przed zmarszczkami, ale także zwężają pory (które bez wsparcia od wewnątrz tracą sprężystość). Jeśli masz delikatną, skłonną do podrażnień skórę, użyj peelingu chemicznego (np. kwas glikolowy), by odetkać zapchane pory. Następnie nałóż produkt ściągający skórę wokół ujścia porów.

REKLAMA

makijaż fot. shutterstock.com

Nie oczyszczasz ich odpowiednio.

Maseczki mogą oczyścić pory – o ile są wykonane we właściwy sposób. Kosmetyczka wie, że należy otwierać tylko te pory, które są zatkane. Jeśli gmerasz przy tych niepotrzebujących oczyszczenia, możesz je trwale rozciągnąć. Dogłębne oczyszczanie zostaw kosmetyczce, a między zabiegami odtykaj pory, używając złuszczającego żelu do mycia twarzy.

REKLAMA

REKLAMA

fot. gpointstudio 2015/shutterstock.com fot. gpointstudio 2015/shutterstock.com

Miałaś trądzik jako nastolatka.

Wielka mi rzecz – każdy miał. Problem w tym, że powiększone gruczoły łojowe, które były przyczyną pryszczy, mogły nigdy nie skurczyć się do odpowiednich rozmiarów, nawet jeśli przestały już produkować sebum. Jeśli więc przynajmniej od trzech miesięcy walczysz z rozszerzonymi porami za pomocą kosmetyków, być może konieczna będzie kuracja fotodynamiczna (PDT).

Krem uczulający na światło penetruje skórę około godziny, po czym wystawia się ją na działanie niebieskiego światła (10 minut). Zazwyczaj zabieg należy powtórzyć 3-5 razy w 2-4-tygodniowych odstępach czasu. Minus? Przez kilka dni po terapii skóra będzie wyglądała na poparzoną.  

REKLAMA

kosmetyki, makijaż, podkład fot. shutterstock.com

Próbujesz ukryć je makijażem - niewłaściwie.  

Puder może osiąść w maleńkich otworkach (czyli porach), jeszcze mocniej je uwidoczniając. Nawet składniki używane w pudrowych kosmetykach mineralnych, takie jak mika i talk, mogą powodować trwałe rozszerzenie porów. Najlepiej więc wyrównać cerę za pomocą wygładzającej bazy pod podkład, a z pudrem zupełnie dać sobie spokój.

WH 04/2016

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij