Rozdwojone końcówki: jak temu zapobiec?

Rozdwajające się końcówki to istna zmora, a przecież każda z nas chciałabym mieć lśniące, zdrowe włosy. Jak zapobiec temu problemowi i uniknąć podcinania końcówek? Sekret tkwi w odpowiedniej pielęgnacji włosów.

fot. Valua Vitaly 2015/shutterstock.com fot. Valua Vitaly 2015/shutterstock.com
fot. Valua Vitaly 2015/shutterstock.com

Farbowanie, prostowanie, układanie… Nasze włosy nie mają lekkiego życia. Nic więc dziwnego, że rozdwojone końcówki to tak nagminny problem. I chociaż wiele produktów do pielęgnacji włosów powinno im pomóc, to niestety jedynym sposobem, by doprowadzić końcówki do porządku, jest wizyta w salonie fryzjerskim. Przykro nam, ale takie są fakty.

Na nasze nieszczęście jest wiele, naprawdę wiele, przyczyn pojawiania się rozdwajających się końcówek. „Kiedy układasz fryzurę, kiedy farbujesz włosy, kiedy wystawiasz je na działanie promieni słonecznych… – wylicza naukowiec z Living Proof Eric Spengler. – Wówczas zewnętrzna warstwa włosa zaczyna się ścierać. Możesz doprowadzić do jej całkowitego starcia”.

A kiedy to się stanie, struktura Twoich kosmyków zaczyna się rozluźniać, co kończy się jej rozszczepieniem. „Jeśli do tego dojdzie, nie ma już odwrotu. Przywrócenie włosom ich pierwotnej struktury jest prawie niemożliwe” – mówi Spengler.

Lepiej zapobiegać niż leczyć, prawda? Jeśli się z nami zgadzasz to postaw na odpowiednią pielęgnację nim dopadnie Cię problem rozdwajających się końcówek. Jak? Ano przede wszystkim unikając tych szkodliwych nawyków:

1. Brak ochrony przed lokówką i prostownicą

Zanim potraktujesz swoje włosy gorącą prostownicą lub lokówką, powinnaś stworzyć coś w rodzaju tarczy ochronnej. Sięgnij po mgiełkę chroniącą przed wysoką temperaturą. „Tego typu kosmetyk zapewni Ci natychmiastową ochronę zarówno, jeśli stylizujesz włosy mokre jak i suche” – wyjaśnia stylista Tim Rogers. Rozejrzyj się za sprayem o lekkiej formule, która nie zawiera sylikonu ani olejków, aby nie przeciążyć włosów i nie martwić się oklapniętą fryzurą.

2. Zapominasz o ochronie przeciwsłonecznej włosów

“Zarówno włosy, jak i skóra stworzone są z tego samego rodzaju białek – wyjaśnia Spengler. – Rób więc wszystko, by uchronić keratynę, z której zbudowane są Twoje włosy przed zniszczeniem. Dzięki temu Twoje włókna będą mocniejsze”. Najlepiej rozejrzyj się za serum lub sprayem, które ochronią Twoje kosmyki przed gorącem oraz promieniowaniem UV.

3. Stosujesz modną dietę

Popularne diety, które polegają na wyeliminowaniu z jadłospisu całej grupy produktów nie tylko osłabiają Twoje włosy, ale także skutecznie wstrzymują ich wzrost. Pełnowartościowa dieta to najlepsze co możesz dla nich zrobić! A jeżeli chodzi o zdrowe odżywianie to mamy dla Ciebie kilka propozycji: przepisy na świeże soki i koktajle oraz zdrowe słodycze, czyli owoce sezonowe.

Mamy też dla Ciebie przykrą wiadomość: nawet biotyna zawarta w wielu suplementach nie pomoże rozdwojonym końcówkom. „Biotyna rzeczywiście sprawia, że włosy i paznokcie są mocniejsze, ale suplementy zadziałają tylko, jeśli brakuje Ci jej w organizmie – zdradza Spengler. – Jeżeli nie cierpisz na jej deficyt, dodatkowa dawka biotyny nie poprawi kondycji Twoich włosów”.

Przejdź na kolejną stronę, poznaj i wyeliminuj pozostałe przyczyny rozdwajania się włosów.

uroda, włosy, pielęgnacja włosów Lars Zahner / shutterstock.com
fot. Lars Zahner 2015/shutterstock.com

4. Zapominasz o odżywce do włosów

Nawilżanie włosów zapobiega pojawianiu się rozdwojonych końcówek i przeciwdziała ich łamaniu. „Kiedy zanika wierzchnia warstwa włosa, wtedy zaczynają się pojawiać rozdwojone końcówki – tłumaczy Spengler. – Pozostawianie na włosach odżywki, jeżeli tylko ma dobry skład i nie obciąży zbytnio Twoich kosmyków, to świetny sposób na nawilżenie włókien. A kiedy Twoje włókna są gładkie, a jedno ściśle przylega do drugiego, wówczas otrzymujesz efekt lśniących oraz zdrowych włosów”.

5. Związujesz mokre włosy

Ponieważ Twoje włosy kurczą się pod wpływem wody, związywanie ich w ciasnego kucyka, kiedy nie zdążyły jeszcze do końca wyschnąć, nie jest najlepszym pomysłem i może prowadzić do osłabienia struktury włosa, a tego przecież chcemy uniknąć.

6. Farbujesz i farbujesz...

Jeżeli chodzi o koloryzację, najważniejsze to przedkładać zdrowie swoich włosów nad ich odcień. Roger zaleca przede wszystkim wybór odpowiedniej farby, zawierającej naturalne ekstrakty z owoców, a odradza nakładanie na włosy kolejnych farb.

„Upewnij się, że Twoja fryzjerka nie nakłada nowego koloru na pasma, które niedawno były farbowane lub rozjaśniane – mówi Roger. – Z moich obserwacji wynika, że to blondynki najczęściej przesadzają z koloryzacją włosów i rozjaśniaczem, ale posiadaczki wszystkich kolorów powinny pamiętać, że nawet piękny odcień nie zastąpi zdrowych włosów bez rozdwajających się końcówek".

Wciąż zmieniasz kolor, bo nie wiesz, który odcień jest dla Ciebie najlepszy? Zobacz, jaki kolor sprawdzi się u Ciebie i poznaj sekrety udanej koloryzacji włosów.

Tekst: Shannon Farrell

WH

REKLAMA