W nim tkwi tajemnica zdrowia i dobrego wyglądu. W przypadku skóry chodzi o równowagę kwasowo-zasadową, której naruszenie jest przyczyną większości problemów: wyprysków, podrażnień, nadmiernego przesuszenia lub przetłuszczenia. Na tę równowagę wpływ ma wiele czynników – począwszy od diety, przez stosowanie odpowiednich kosmetyków, po stres.
Czym jest ph skóry twarzy?
Żeby to zrozumieć, musisz wiedzieć, czym jest pH skóry. Jak zapewne pamiętasz z lekcji chemii, wartość pH służy do odróżniania odczynów kwaśnych od zasadowych oraz do określenia ich stężenia. Wszystkie roztwory wodne mają określoną wartość pH od 0 do 14.
Stężenie 7 odpowiada roztworom obojętnym. Roztwory kwaśne mają pH od 0 do 7, a zasadowe od 7 do 14. Co to ma do skóry? To proste. Skóra zawiera w swojej strukturze wodę, więc ona również ma swoją wartość pH. I w dbaniu o jej równowagę tkwi sekret pielęgnacji.
Jakie jest prawidłowe pH skóry? Między 4,5 a 6,0, czyli lekko kwaśne. Płaszcz ochronny skóry to właśnie kwaśne środowisko, stanowiące pierwszą zaporę dla bakterii, promieni UV i zanieczyszczeń środowiska zewnętrznego.
A jakie jest pH Twojej skóry? Wykonaj nasz test, odpowiedz na kilka pytań i sprawdź sama.
Wystarczy podnieść pH o 1, żeby bakterie zaczęły się namnażać.
Rodzimy się z pH 7, a więc ochrona naszej skóry jest słaba, dlatego dzieci są bardziej podatne na choroby, wirusy i infekcje grzybicze. Dopiero w okresie dojrzewania pH zaczyna się stopniowo obniżać. W miarę upływu czasu, kiedy skóra produkuje mniej kolagenu i elastyny, a jej metabolizm zaczyna się zmieniać, pH ponownie wzrasta, sprzyjając pojawianiu się objawów starzenia, np. zmarszczek.
Dlatego „fizjologiczne pH” (czytaj: naturalne dla zdrowej skóry) to nie chwyt marketingowy. To taki odczyn równowagi kwasowo-zasadowej, który spełnia wiele ważnych funkcji. Ten odczyn wynosi średnio 5,5. Wyjątek stanowią pachy i pachwiny, gdzie fizjologiczne pH jest nieco wyższe i wynosi około 6,5. Czym grozi zakłócenie prawidłowego pH?
Upraszczając, jeżeli jest zbyt niskie, czyli za kwaśne, to skóra produkuje za dużo łoju i potu, które teoretycznie mają tworzyć warstwę ochronną. Skóra się świeci, powstają zaskórniki, pory zaczynają się powiększać. Jeżeli jest za wysokie, czyli zasadowe, to skóra ma za cienką warstwę ochronną, co sprzyja nadwrażliwości i rozwojowi bakterii i grzybów. Skóra jest sucha, skłonna do podrażnień – staje się idealnym polem do rozwoju wszelkich infekcji. Prawidłowy, czyli lekko kwaśny odczyn skóry, jest szczególnie ważny w przypadku trądziku.
Propionibacterium acnes to bakterie żyjące w skórze, które w prawidłowym środowisku zwykle nie wywołują zmian chorobowych. Stwierdzono jednak, że nawet niewielki wzrost pH powoduje ich intensywny rozwój, a co za tym idzie – nasila objawy trądziku.
Przejdź na kolejną stronę i poznaj 3 kroki do uzyskania odpowiedniego pH skóry.