O różnych metodach olejowania włosów dowiesz się z artykułu o olejowaniu włosów. W tym materiale skupiamy się na produktach, które są niezwykle ważne, ponieważ nie każdy olej może zdziałać cuda. Wręcz przeciwnie, nieprawidłowy dobór oleju może wywołać odwrotny skutek do zamierzonego. Należy pamiętać, że włosy włosom nierówne. Chodzi przede wszystkim o to, że nawet jeśli zarówno Ty, jak i Twoja przyjaciółka macie włosy wysokoporowate i obie sięgniecie po olej lniany, efekty na waszych włosach mogą być różne. Najlepszą metodą dobierania oleju do włosów jest metoda prób i błędów. Jednak, zamiast testować na sobie całej listy kilkudziesięciu olejów, przeczytaj o jego właściwościach, co pomoże Ci w podjęciu decyzji o wyborze produktu do olejowania włosów.
- Oleje do włosów wysokoporowatych
- Olej lniany
- Olej śliwkowy
- Olej z awokado
- Olejek z czarnuszki
- Olej z kiełków pszenicy
- Olej bawełniany
- Olejek migdałowy
- Olej marurla
- Oleje do włosów średnioporowatych
- Olej rycynowy
- Olejek arganowy
- Olej makadamia
- Olej musztardowy
- Olej kameliowy
- Oleje do włosów niskoporowatych
- Olej kokosowy
- Olejek babassu
- Olej łopianowy
- Masło shea
Oleje do włosów wysokoporowatych
Włosy wysokoporowate to nie tylko włosy kręcone, ale przede wszystkim włosy zniszczone na przykład w skutek wielu zabiegów fryzjerskich takich jak rozjaśnianie, czy regularne narażanie włosów na wysokie temperatury bez dodatkowej ochrony (suszenie, prostowanie itd.). Jeśli włosy stały się wysokoporowate, oznacza to, że ich łuski zostały rozchylone lub wykruszone. Taka struktura włosa często powoduje puszenie się włosów, czy skrócenie czasu trzymania się farby na włosach.
Cechy charakterystyczne włosów wysokoporowatych:
- Bardzo szybko chłoną wodę, oleje i inne produkty do pielęgnacji
- Plątają się
- Elektryzują się
- Są suche, łamliwe i kruche
- Łatwo się je farbuje, ale farba szybko się wypłukuje
Włosy wysokporowate wymagają szczególnej pielęgnacji i tutaj bardzo ważną rolę ogrywają przede wszystkim oleje. Jeśli masz włosy wysokoporowate, powinnaś sięgać po oleje o dużych cząsteczkach, czyli po oleje wielonienasycone.
Olej lniany
O właściwościach zdrowotnych oleju lnianego chyba nie musimy przypominać. Jednak nie tylko spożywany jako element diety ma niesamowite właściwości. Stosowany na włosy przede wszystkim reguluje wydzielanie sebum, dlatego włosy nie przetłuszczają się. Rosną zdrowe, odżywione i sprężyste. Ważną informacją dla osób o włosach wysokoporowatych będzie fakt, że regularne stosowanie oleju lnianego na włosy zapobiega puszeniu się, co jest raczej częste w przypadku tego rodzaju włosów. Ponadto, olej lniany działa bakteriobójczo, dlatego polecany jest także do stosowania na skórę głowy, która również wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Olej lniany łatwo spłukuje się z włosów i nie pozostawia oleistego filmu. Innymi słowy, jest tani, zdrowy i bardzo łatwy w obsłudze.
Cena oleju lnianego: 15 zł/500 ml
Olej śliwkowy
Otrzymywany z pestek śliwki olej ma żółty kolor i charakterystyczny zapach migdałów i marcepanu. Niektóre kobiety nazywają go „płynnym jedwabiem”, ponieważ jest delikatny, a zarazem bardzo szlachetny. Jeżeli masz rozdwojone końcówki i uważasz, że nie da się już z nic z nimi zrobić, z pewnością nie przetestowałaś jeszcze oleju z pestek śliwki. Możesz go również stosować na całej powierzchni włosów, a także na skórę głowy. Koniec z łupieżem, suchą skórą głowy, zniszczonymi i wypadającymi włosami. Dzięki olejowaniu włosów olejem śliwkowym nie będziesz miała już problemów z rozczesywaniem splątanych kosmyków.
Cena oleju śliwkowego: 25zł /50ml
Olej z awokado
Olej z awokado bogaty jest w witaminy (A,B5 oraz E), biotynę, minerały i przede wszystkim w niezbędne dla zniszczonych włosów kwasy tłuszczowe. Ten produkt z pewnością poradzi sobie z włosami łamliwymi i przesuszonymi. W dodatku wygładza je, pobudza do wzrostu i dodaje blasku. Bardzo ważnym elementem w pielęgnacji problematycznych włosów jest proces wchłaniania się produktu. W tym przypadku olej z awokado wchłania się bardzo szybko i dociera do głębokich struktur włosów i skóry głowy. Dzięki temu są regenerowane i zdrowe.
Cena oleju z awokado: 30 zł/100ml
ZOBACZ TEŻ: Guacamole w dwóch odsłonach
Olejek z czarnuszki
Odżywienie cebulek włosów, przyspieszony wzrost i dotleniona skóra głowy to główne efekty regularnego stosowania olejku z czarnuszki na włosy. Pamiętaj, że olej stosowany na włosy powinien być nierafinowany – najlepiej unikaj mieszanek olejków, które dostępne są w drogeriach. Olej z czarnuszki uważany jest za jeden z najlepszych olejów do olejowania włosów, ponieważ działa szybko i skutecznie. W jego składzie znajdziemy m.in.: nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy (B1, B2, B3, B6, B7), a także minerały (cynk, fosfor, miedź, kwas foliowy, żelazo i miedź).