Rodzaje depilacji bikini: brazylijskie, francuskie i inne

Maszynką, laserem, woskiem, czy pastą? Brazylijskie, a może francuskie? Które bikini wybrać? Analizujemy rodzaje i techniki usuwania owłosienia z okolic miejsc intymnych. Pamiętaj jednak, że depilacja bikini to nie obowiązek. Decyzja należy do Ciebie. 

depilacja bikini fot. shutterstock

Rodzaje depilacji okolic intymnych 

Bikini klasyczne 

Usunięcie włosków z pachwin i linii majtek. Tego typu depilację wybierają Panie, które stawiają na schludną naturalność. 

Bikini francuskie 

Usuniecie włosków z bikini, linii majtek oraz w pewnej części ze wzgórka łonowego, z pozostawieniem wąskiego paska.

Bikini brazylijskie 

Całkowite usunięcie owłosienia z przodu okolic intymnych, czyli pachwin, linii majtek, wzgórka łonowego, a także spomiędzy pośladków. Jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów depilacji bikini. 

Bikini głębokie (znane także jako bikini hollywoodzkie)

Całkowite usunięcie włosów zarówno z przedniej, jak i tylnej strony okolic intymnych, czyli pełna depilacja wraz z obszarem między pośladkami, co sprawia, że strefa bikini jest w pełni gładka. 

Poza wyżej wymienionymi rodzajami depilacji okolic intymnych istnieje jeszcze wiele przeróżnych kombinacji. Kobiety coraz chętniej poddają się eksperymentom w kwestii fryzur intymnych. Już nie tylko paski, ale także serduszka, strzałki, literki. Do wyboru do koloru. 

depilacja bikinifot. shutterstock

ZOBACZ TEŻ: 7 zdjęć szyjki macicy, które powinnaś zobaczyć

Najpopularniejsze metody depilacji bikini 

Depilacja laserowa bikini 

Trwała metoda pozbywania się włosków. Polega na emisji fal, o określonej długości. W taki sposób fala przenika przez skórę i niszczy mieszki włosowe, czyli miejsca, z którego wyrastają. Pełny efekt zostaje osiągnięty dopiero po odbyciu całej serii zabiegów (zwykle około 8), w odstępach co 8 – 10 tygodni. „Po odbyciu całej serii zabiegów wystarczy wykonywać jeden zabieg przypominający raz do roku” – mówi ekspertka z salonu Babalab w Krakowie. 

Przeciwwskazania: 

 • ciąża 
 • karmienie piersią
 • świeżo opalona skóra
 • infekcje bakteryjne, grzybicze, wirusowe (w tym opryszczka w aktywnej fazie)
 • rozrusznik serca
 • przyjmowanie leków światłouczulających

Depilacja woskiem 

Główną zaletą depilacji woskiem jest trwałość – gładka skóra utrzymuje się zwykle od 2 do 5 tygodni, dlatego uważana jest za najlepszą metodę na wakacje. Na czym polega? Płynny, rozgrzany wosk aplikowany jest szpatułką np. na pachwiny i pozostawia do zastygnięcia. Po tym czasie odrywany jest szybkim ruchem przy pomocy kawałka specjalnego materiału. Tego typu zabieg nie należy do bardzo bolesnych, a regularnie powtarzany osłabia cebulki, dlatego w wielu przypadkach odrasta stopniowo coraz mniej. 

„Jest to jedna z najpopularniejszych metod depilacji, choć nie wszystkie klientki decydują się na ten typ usuwania owłosienia, ze względu na błędne przekonanie, że zabieg jest bardzo bolesny” – mówi ekspertka. Jeżeli decydujesz się na wykonanie zabiegu w domu, upewnij się, że rozgrzewasz wosk do odpowiedniej temperatury, aby się nie poparzyć – wosk ma być ciepły, ale nie gorący. 

Przeciwwskazania:

 • cukrzyca 
 • alergia na wosk i żywicę 
 • żylaki 
 • świeże rany 
 • podrażniona skóra
 • kuracja retinoidami 
 • zapalenie mieszków włosowych 

Depilacja pastą cukrową 

Naturalna i łagodna dla skóry metoda. Pasta przykleja się wyłącznie do włosków, co znacznie zmniejsza ryzyko podrażnień. W tym przypadku bardzo ważne są proporcje i sposób wykonania zabiegu, dlatego najlepiej udać się w tym celu do salonu. Regularne wykonywanie zabiegu depilacji pastą cukrową sprawiają, że włoski odrastają słabsze i często też jaśniejsze. 

Przeciwwskazania:

 • stany zapalne skóry 
 • świeże rany i blizny
 • podrażnienia skóry 
 • świeżo opalona skóra

Depilacja kremem

Bezpieczna metoda, którą możesz stosować w domu bez ryzyka skaleczenia. Jak działa? Krem do depilacji rozpuszcza keratynę włosa, dzięki czemu bardzo łatwo się je usuwa. Nie jest to jednak trwały zabieg, ponieważ cebulki włosa pozostają nienaruszone, dlatego dość szybko odrastają. Niektóre produkty mogą powodować podrażnienia lub reakcje alergiczne. Pamiętaj, że kremu do depilacji nie należy stosować na wewnętrzne partie okolic intymnych.                                                                                            

Przeciwwskazania: 

 • świeże rany 
 • podrażniona skóra
 • uczulenie na którykolwiek składnik kremu (przed rozpoczęciem depilacji, warto sprawdzić na niewielkim kawałku skóry, czy produkt nie wywołuje reakcji alergicznych)

Depilacja maszynką 

Bardzo popularna od wielu lat metoda, którą wybiera wiele kobiet. Niestety nieprawidłowo wykonana, skutkuje podrażnieniami i nieestetycznymi krostami. Aby tego uniknąć, należy przede wszystkim dobrać odpowiednią maszynkę oraz kosmetyk, który nawilży skórę i stworzy maszynce odpowiednią powierzchnie do poślizgu. Pamiętaj, że maszynka powinna być czysta lub zdezynfekowana, a skóra przygotowana do depilacji. Co to znaczy? Zanim przejdziesz do usuwania włosków, umyj dokładnie okolice bikini lub wykonaj peeling, który złuszczy martwy naskórek. Dzięki temu nie trafi on do maszynki razem z włoskami. Do oczyszczenia użyj ciepłej wody, która dodatkowo zmiękczy włoski. 

Depilacja elektrycznym depilatorem 

Jeżeli zdecydujesz się na domowe usuwanie włosków depilatorem elektrycznym, musisz liczyć się z tym, że zabieg na pewno nie będzie bezbolesny. Twoja skóra uodporni się po kilku zabiegach, więc dyskomfort będzie się stopniowo zmniejszał. Najważniejszą zasadą, o której musisz pamiętać podczas depilacji, jest odpowiednie naciągniecie miejsca, z którego będą usuwane włoski. Musisz liczyć się też ze skutkami ubocznymi, które mogą się pojawić, a są to m.in. podrażnienia, zaczerwienienia, wrastające włoski, czy nawet krwawe wybroczyny na skórze. Depilacja okolic intymnych przy użyciu elektrycznego depilatora powinna być wykonywana bardzo ostrożnie, ze względu na wrażliwość miejsca.  

Przeciwwskazania:

 • egzema
 • świeże rany 
 • zapalenie mieszków włosowych
 • obniżona odporność skóry spowodowana inną chorobą, np. cukrzycą

Najczęściej popełniane błędy podczas depilacji w domu

„Wiele kobiet decyduje się na samodzielne wykonanie zabiegu depilacji woskiem, ale niestety często robi to nieprawidłowo. Bardzo ważnym elementem w tym wypadku jest kierunek zrywania. Jeżeli kobieta zrobi to inaczej, niż jest napisane w instrukcji, to włoski najprawdopodobniej zaczną wrastać. Istnieje także ryzyko poparzenia skóry, jeżeli wosk będzie nieprawidłowo rozgrzany” – tłumaczy ekspertka. Kolejnym bardzo często popełnianym błędem jest golenie pod włos używając maszynki. Tym sposobem zwiększasz ryzyko zacięcia oraz wielu podrażnień. 

Depilacja bikini w ciąży – pytamy eksperta 

Odpowiada mgr Ada Krynicka Kosmetolog, autorka bloga Kosmetomama.

Jak depilować bikini w ciąży? 

Przede wszystkim bezpiecznie i higienicznie. Jeśli maszynką jednorazową to wcześniej zdezynfekowaną, czystą, ostrą. Te same zasady obowiązują w przypadku depilatora domowego – częsta wymiana ostrzy, dezynfekcja, odpowiednio napięta skóra. Po samodzielnym zabiegu proponuję balsam nawilżająco – kojący np. z aloesem, pantenolem, czy alantoiną. W salonie kosmetycznym, gdy ciąża nie jest zagrożona np. przedwczesnym urodzeniem lub poronieniem, można wykonać zabieg depilacji pastą cukrową (jest to jedna z najdelikatniejszych metod dla skóry), woskiem zimnym lub ciepłym. 

Której metody depilacji bikini powinny unikać kobiety w ciąży? 

Kobiety w ciąży powinny unikać wszystkich metod epilacji, czyli trwałego usuwania włosa, czyli np. IPL, laser, elektroliza. Metody te w czasie ciąży mogą powodować nieprzewidziane reakcję skóry (z powodu podwyższonych hormonów), czyli na przykład poparzenie, intensywne podrażnienia i przebarwienia. Dodatkowo z powodu stresu czy bólu mogą spowodować skurcze i przyspieszyć poród.

ZOBACZ TEŻ: Lista zakazanych zabiegów kosmetycznych podczas ciąży

REKLAMA