Rodzaje dekoltów a typ figury

Nie tylko fason i kolor ubrań wpływają na wizualne kształtowanie proporcji sylwetki. Poznaj różne rodzaje dekoltów i wybierz te, które będą odpowiednie dla Ciebie. 

Rodzaje dekoltów fot. shutterstock.com

Dekolt bez wątpienia jest ważnym elementem w tworzeniu udanych stylizacji. Ale czym tak naprawdę są udane stylizacje? Udane stylizacje to wcale nie te, które są idealnie dobrane do Twojej sylwetki, a te, w których czujesz się dobrze. W tym artykule przedstawimy Ci kilka ogólnych zasad i porad, ale ostateczną decyzję w wybieraniu dekoltu powinnaś podjąć sama. Najlepszą metodą na sprawdzenie, który dekolt pasuje do Ciebie najlepiej, jest zwyczajna metoda prób i błędów. Wystarczy, że poświęcisz trochę czasu w sklepie na przymierzenie kilku rodzajów ubrań ze zróżnicowanymi typami dekoltów i z pewnością sama dojdziesz do tego, co wygląda na Tobie najlepiej.

Kilka podstawowych zasad

Główne elementy sylwetki, na które powinnaś zwrócić uwagę podczas doboru dekoltu to: kształt twarzy, długość szyi oraz ramiona.

Twarz: Zasada jest taka, że nie powinno się powtarzać kształtu twarzy w dekoltach. Oznacza to, że jeśli Twoja twarz przypomina kwadrat, dekolt powinien być na przykład okrągły lub trójkątny. W przypadku twarzy o kształcie odwróconego trójkąta dekolt w serek niekoniecznie będzie dobrym wyborem.

Długość szyi: Oceń długość swojej szyi. Jeśli jest krótka, powinnaś sięgać po dekolty głębokie, a jeśli jest długa to po dekolty płytkie. Dzięki temu nie wydłużysz dodatkowo długiej szyi ani nie skrócisz tej, która jest wystarczająco krótka.

Ramiona: Sprawdź, jakie są Twoje ramiona – kwadratowe, opadające, okrągłe, szczupłe, a może pełne? Dekolty typu łódka czy hiszpanka mogą je poszerzać.

ZOBACZ TEŻ: 13 Trendów modowych wiosna/lato 2021

Rodzaje dekoltów

Dekolt okrągły

Rodzaje dekoltówfot. shutterstock.com

Okrągły dekolt najczęściej wykorzystywany jest przy produkcji klasycznych koszulek, swetrów i bluz. Jednak czy każdy może nosić ten popularny rodzaj dekoltu?

Typ sylwetki: Każdy może, ale nie każdy powinien. Przede wszystkim taki rodzaj dekoltu optycznie powiększa biust, dlatego jeśli masz naturalnie duże piersi, koszulki z okrągłym dekoltem mogą sprawić, że nie będziesz wyglądała korzystnie. Dekolt okrągły sprawdzi się przede wszystkim u kobiet o figurze H.

Dekolt zabudowany (golf, półgolf, stójka)

Rodzaje dekoltówfot. shutterstock.com

Zabudowane dekolty zalicza się do jednych z najbardziej wymagających i niestety nie każdy może sobie na nie pozwolić. Mimo że od lat są w modzie i wyglądają bardzo elegancko, zastanów się dwa razy czy golf w Twoim przypadku będzie na pewno odpowiednim wyborem.

Typ sylwetki: Golfy zwykle wyglądają najkorzystniej na szczupłych, wysokich osobach, o długich szyjach. Zrezygnuj z dekoltów zabudowanych, jeśli uważasz, że Twoje ramiona są za bardzo rozbudowane, a biust za duży. Zakrycie tych partii ciała spowoduje ich optyczne powiększenie, dlatego w takim przypadku lepiej nosić otwarte dekolty. Pamiętaj, że golf również skraca szyję.

Dekolt łódka

Rodzaje dekoltówfot. shutterstock.com

Jest to proste, zaokrąglone wycięcie, które odsłania szyję, barki oraz obojczyki.

Typ sylwetki: Dekolt typu łódka przede wszystkim poszerza ramiona, dlatego sprawdzi się świetnie podczas budowania proporcji sylwetki. Wybierz łódkę, jeśli Twoje biodra są szersze od ramion lub jeśli zauważyłaś, że Twoje ramiona są opadające czy zaokrąglone. Taki dekolt nada im subtelnego, eleganckiego kształtu. Łódka pięknie wygląda na kobietach o długich szyjach (spójrz tylko na baletnice). Dzieje się tak, ponieważ prosta łódka optycznie skraca szyję. Ostatnim elementem, na który powinnaś zwrócić uwagę przy wyborze dekoltu typu łódka, jest wielkość biustu. Łódka przyciąga do niego uwagę, dlatego podkreśla niewielkie piersi i optycznie powiększa duże rozmiary.

Dekolt Sabrina

Rodzaje dekoltówfot. shutterstock.com

Dekolt Sabrina kształtem przypomina łódkę. Te dwa typy dekoltów różnią się od siebie przede wszystkim tym, że dekolt Sabrina jest bardziej zabudowany, a łódka odsłania obojczyki.

Typ sylwetki: Kobiety, które nie przepadają za wyglądem swoich obojczyków, z pewnością polubią dekolt Sabrina. Tak było w przypadku Audrey Hepburn, która nie chciała odsłaniać swoich wystających obojczyków, dlatego Hubert de Givenchy zaprojektował dla niej sukienkę z dekoltem Sabrina. Na ten rodzaj dekoltu powinny uważać Panie o szerokich ramionach, ponieważ podobnie jak łódka optycznie je poszerza.

Dekolt hiszpański (carmen)

Rodzaje dekoltówfot. shutterstock.com

Odkryte ramiona, obojczyki i górna część pleców –  to musi być dekolt znany jako „hiszpanka” lub „carmen”. Wydłuża szyję i pasuje większości typów sylwetek. Wyjątkiem jest m.in. sylwetka typu Y, czyli taka, gdzie ramiona są znacznie szersze niż biodra.

Typ sylwetki: Dekolt hiszpański sprawdzi się przede wszystkim w przypadku sylwetki typu gruszka, czyli takiej, gdzie biodra są szersze niż ramiona. Carmen skutecznie przyciąga uwagę do górnej części sylwetki i poszerza ramiona.

ZOBACZ TEŻ: 5 sposobów na składanie ubrań [wideo tutorial]

Dekolt V (w serek)

Rodzaje dekoltówfot. shutterstock.com

Długa szyja i pięknie wyeksponowany biust – takich efektów możesz spodziewać się, jeśli wybierzesz bluzkę czy sukienkę w serek. Dekolt V jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych dekoltów, a to dlatego, że pasuje prawie wszystkim.

Typ sylwetki: Po dekolt w serek powinny sięgnąć głównie kobiety o większych biustach, ale tak naprawdę pasuje do każdego typu sylwetki. Uważaj tylko, jeśli kształt Twojej twarzy przypomina odwrócony trójkąt.

Dekolt kwadratowy

Rodzaje dekoltówfot. shutterstock.com

Coraz częściej promowany przez projektantów mody dekolt niestety nie będzie dobrym wyborem dla każdego.

Typ sylwetki: Kobiety o dużych biustach powinny unikać kwadratowych dekoltów, ponieważ optycznie powiększają biust. Ponadto poszerzają ramiona, dlatego skutecznie budują proporcje sylwetki w przypadku sylwetek, gdzie dolne partie ciała są większe od górnych.

Dekolt karo

Rodzaje dekoltówfot. shutterstock.com

Przypomina dekolt kwadratowy, ale zwykle jest nieco szerszy i odsłania więcej ciała niż typowy dekolt kwadratowy.

Typ sylwetki: Podobnie jak kwadratowego dekoltu karo powinny unikać osoby o szerokich ramionach i dużych biustach. Natomiast świetnie sprawdzi się u gruszek i sylwetek H.

Dekolt serce 

Rodzaje dekoltówfot. shutterstock.com

Dekolt w kształcie serca znajdziesz nie tylko w eleganckich, wieczorowych sukienkach i gorsetach. Modny głęboki dekolt odkrywający ramiona i górną część pleców dodaje klasy i subtelności.

Typ sylwetki: Głównym zadaniem dekoltu w kształcie serca jest eksponowanie biustu, dlatego raczej nie powinnaś go wybierać, jeśli masz bardzo duży biust i nie chcesz przyciągać do niego dodatkowej uwagi. Odkryte w ten sposób ramiona będą optycznie poszerzone, a szyja wydłużona.

Dekolt kopertowy

Rodzaje dekoltówfot. shutterstock.com

Dekolt kopertowy to taki, który w pewnym stopniu przypomina dekolt V, ale ten powstaje w wyniku nałożenia na siebie dwóch warstw materiału. 

Typ sylwetki: Dekolt kopertowy sprawdzi się w przypadku wielu sylwetek (jabłko, Y, ale także gruszka), ponieważ wysmukla sylwetkę i eksponuje biust. Podobnie jak dekolt w serek, wydłuża szyję, ale nie poszerza ramion.

Dekolt asymetryczny 

Rodzaje dekoltówfot. shutterstock.com

Asymetryczne linie w stylizacjach wysmuklają sylwetkę. Jednak, jeżeli zależy Ci na tym, żeby Twoja sylwetka była proporcjonalna, asymetryczne dekolty łącz z obszernymi dołami (szerokie spodnie, falbany i wzory).

Typ sylwetki: Przy mądrze skompletowanej stylizacji, dekolt asymetryczny pasuje do każdego typu sylwetki.

Dekolt amerykański 

Rodzaje dekoltówfot. shutterstock.com

Dekolt amerykański powstaje najczęściej przez wiązanie na karku. Jest zwykle bardzo głęboki, dlatego podkreśla biust, co sprawia, że jest dość wymagający.

Typ sylwetki: Z dekoltem amerykańskim polubią się przede wszystkim ładne, kształtne, średniej wielkości biusty. Zbyt duży biust w połączeniu z głębokim dekoltem amerykańskim może sprawić, że będziesz wyglądała wulgarnie. Tym bardziej, że sukienki z takim dekoltem zwykle nosi się bez biustonosza. Z dekoltu amerykańskiego powinny zrezygnować kobiety o szerokich ramionach.

Dekolt halter

Rodzaje dekoltówfot. shutterstock.com

Znajdziesz go w wielu topach typu basic, ale również wieczorowych sukienkach. Może być głębszy lub bardziej zabudowany. W każdym przypadku odsłania ramiona i część obojczyków.

Typ sylwetki: Dekolt halter wygląda najefektowniej przy niewielkich biustach, smukłych ramionach i długich szyjach.

ZOBACZ TEŻ: Jak nosić jeansy - inspiracje od gwiazd [Alexa Chung, Hillary Duff i inne]

Zobacz również:
REKLAMA