Rice water challenge - sprawdzamy sposób Kim Kardashian na szybszy porost włosów

Trend na płukanie włosów wodą ryżową podbija internet. Sprawdzamy, czy zabieg faktycznie wart jest uwagi.

Kim Kardashian fot. Shutterstock.com

Wszystko zaczęło się od Kim Kardashian. Gdy popularna celebrytka zdradziła, że myje włosy wodą ryżową, aby pobudzić ich wzrost, w internecie zawrzało. Na TikToku pod hasztagiem #ricewaterhairchallenge zaczęły pojawiać się kolejne filmiki, w których użytkownicy relacjonowali efekty mycia włosów metodą Kim. Do tej pory pojawiło się już niemal 70 milionów oznaczeń. Postanowiłyśmy przyjrzeć się temu trendowi i sprawdzić, czy faktycznie ma on rację bytu. 

Na początku warto zaznaczyć, że metoda mycia włosów wodą ryżową nie jest wymysłem członkini rodu Kardashianów. Wywodzi się ona od kobiet Yao zamieszkujących chińską wioskę Huangluo, które zasłynęły jako posiadaczki najdłuższych włosów w całych Chinach. Niektóre z nich mogą pochwalić się kosmykami o długości dochodzącej do 2. metrów. Kobiety twierdzą, że ich sekretem jest mycie włosów w wodzie, w której wcześniej moczony był ryż. Pytanie brzmi: czy taki zabieg faktycznie może poprawić jakość włosów i wpłynąć na ich wzrost? Czy może to po prostu kwestia genów?

ZOBACZ TEŻ: Trener Kardashianek: „Jeśli jest się konsekwentnym, efekty przyjdą na pewno”

Jakie są korzyści ze stosowania wody ryżowej?

„W wodzie ryżowej znajdują się witaminy, minerały oraz inozytol nazywany potocznie witaminą B8. Dzięki nim włosy stają się gładsze, mniej splątanie i dłuższe” - mówi dermatolog, dr Kavita Mariwalla. Uważa się, że skrobia z ryżu osadzająca się w mieszkach włosowych tworzy na nich powłokę i wygładza ich strukturę. Nie ma jednak konkretnych dowodów naukowych potwierdzających tę tezę.

A czy woda ryżowa może przyspieszać wzrost włosów? Szanse na to są raczej nikłe. Ale witaminy w niej zawarte w połączeniu ze skrobiową powłoczką, mogą dodać kosmykom blasku i wzmocnić ich strukturę, co przełoży się na lepsze warunki do wzrostu.

Jak płukać włosy przy użyciu wody ryżowej?

Jeśli na własnych włosach chcesz przekonać się, jak działa woda ryżowa, poniżej znajdziesz instrukcję, jak ją przygotować oraz jak myć nią włosy.

  1. Ryż przepłucz na sitku, by pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Woda po płukaniu powinna być czysta. 
  2. Przepłukany ryż umieść w misce lub słoiku i zalej taka ilością wody, która pokryje ryż z 2-cm zapasem. Naczynie przykryj folią lub zakrętką i odstaw na 24 godziny.
  3. Gotową wodę ryżową odcedź i przelej do butelki po szamponie lub odżywce, aby ułatwić sobie aplikację.
  4. Na umyte szamponem włosy wylej wodę tak, aby dokładnie pokryć zarówno włosy, jak i skórę głowy. Pozostaw ją na ok. 20 minut, a następnie spłucz.

Czy mogą wystąpić jakieś skutki uboczne?

Stosowanie wody ryżowej nie niesie żadnych zagrożeń, które mogłyby wpłynąć na zdrowie włosów. Jednak stosowana zbyt często może sprawić, że gromadzące się na włosach osady zmatowią włosy. Jeśli chcesz tego uniknąć, najlepiej stosuj zabieg nie częściej, niż raz w tygodniu.

Czy woda ryżowa pomaga na wypadanie włosów?

Zanim zaczniesz stosować tę metodę, porozmawiaj ze specjalistą. "Mimo, że płukanie włosów wodą ryżową nie niesie żadnych poważniejszych zagrożeń, przed jej zastosowaniem warto odwiedzić dermatologa. Wypadanie włosów może mieć różne przyczyny i niektóre z nich mogą wymagać leczenia farmakologicznego. Zamiast leczyć się na własną rękę domowymi sposobami, upewnij się, że problem nie jest poważniejszy" - mówi dr Mariwalla.

ZOBACZ TEŻ: 10 zdrowotnych patentów Kardashianek, które rzeczywiście działają

REKLAMA