Ręcznik do włosów – jaki wybrać?

Czy rodzaj ręcznika, którego używamy do osuszania włosów, ma znaczenie? Jaki wybrać? Trycholog odpowiada.

Ręcznik do włosów fot. shutterstock.com

Ręcznik do włosów – spis treści 

Czym może skutkować źle dobrany ręcznik do włosów?

Na zdrowie i wygląd kosmyków wpływa kilka czynników. Najważniejsza jest, oczywiście, odpowiednia pielęgnacja, sposób stylizacji, ale także dieta i dobrze dobrana suplementacja. Ale czy zastanawiałaś się kiedyś w jaki sposób ręcznik, którym osuszasz włosy po myciu, wpływa na kondycję Twoich pasm? Okazuje się, że źle dobrany ręcznik do włosów może skutkować między innymi:

  • Przetłuszczaniem się włosów
  • Brak objętości włosów u nasady
  • Uszkodzeniem osłonki, czyli zewnętrznej warstwy łodygi włosa
  • Zmniejszeniem połysku włosów
  • Zahamowanie wzrostu włosów
  • Większą łamliwością włosów
  • Rozdwojeniem końcówek
  • Elektryzowaniem się włosów

Z jakich włókien powinien być wykonany ręcznik do włosów?

Dobry ręcznik do włosów to taki, który spełnia trzy najważniejsze funkcje: jest delikatny i nie niszczy włosów, chłonie wodę, a także skutecznie osusza skórę głowy. Najlepiej sprawdzi się więc ręcznik bawełniany, sportowy ręcznik o gładkiej strukturze z mikrofibry lub wiskozy, a także bardzo delikatny ręcznik z jedwabiu. Jeśli do tej pory korzystałaś z twardego i szorstkiego ręcznika albo nawet miękkiego frotte, czas to zmienić, ponieważ, mimo że rewelacyjnie chłonie wodę, nie jest przewiewny i składa się z niewielkich pętelek, które haczą o łuski włosów, co może skutkować rozdwajaniem końcówek, puszeniem, elektryzowaniem oraz łamaniem się włosów. 

Ręcznik do włosów – mały czy duży?

Wielkość ręcznika do włosów nie ma aż tak dużego znaczenia, jak dobór odpowiedniego włókna. Jednak warto wyposażyć się w ręcznik o odpowiedniej grubości i wielkości, aby dobrze pokrywał włosy. Jeśli masz krótkie włosy, prawdopodobnie mały ręcznik w zupełności wystarczy. Natomiast odsączanie wody z długich włosów będzie zdecydowanie łatwiejsze, jeśli sięgniesz po większy. 

SPRAWDŹ: Najzdrowsza farba do włosów? Trycholog podpowiada 

Jak suszyć włosy ręcznikiem?

Przede wszystkim pamiętaj, że żadne włosy nie lubią tarcia, dlatego zacznij od delikatnego odsączenie nadmiaru wody w ręcznik, o odpowiednich włóknach, które nie zniszczą kosmyków. „Kiedy osuszamy włosy, należy to robić delikatnie bez mocnego wycierania ręcznikiem. Powinno się jedynie łagodnie odcisnąć wodę, w ten sposób nie plączemy włosów i nie narażamy ich na niepotrzebne uszkodzenia mechaniczne i zniszczenie” – mówi Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii. Możesz też położyć ręcznik na ramionach, aby reszta wody swobodnie spływała, ale nigdy nie zawijaj włosów w turban. Kiedy zawijamy mokre włosy w ręcznik, woda pod wpływem ciepła zaczyna parować, a ręcznik blokuje jej odpływ. 

Po odciśnięciu nadmiaru wody w ręcznik możesz przejść do suszenia przy użyciu suszarki – o tym, jak zrobić to prawidłowo, przeczytasz w naszym poradniku. Nasza ekspertka przypomina także o dokładnym suszeniu włosów przed snem. Mokre włosy są bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne. „Włosy przed snem powinny być związane w luźny warkocz jedwabną gumką, która nie odkształca ich struktury podczas kilkugodzinnego snu” – dodaje Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii.

Co zamiast ręcznika do włosów?

Oprócz klasycznego ręcznika z bawełny, mikrofibry czy wiskozy do osuszania włosów może przydać Ci się również zwykły ręcznik papierowy, który prawdopodobnie masz w kuchni. Włosomaniaczki używają także w tym celu bawełnianych koszulek, poszewek na poduszki (bez guzików i zamków) lub kawałka bawełnianego materiału. Na rynku dostępne są także specjalne turbany do osuszania włosów, ale pamiętaj, żeby przed zakupem sprawdzić, czy na pewno ma gładką strukturę, miękkie włókna i czy jest przewiewny.

ZOBACZ TEŻ: Najlepsza suszarka do włosów – ranking TOP 6 modeli wybranych przez redaktoki

Zobacz również:
REKLAMA