Przebarwienia po wakacjach – jak się ich pozbyć?

Wróciłaś z urlopu, opalenizna powoli zaczyna schodzić, ale na Twojej skórze pojawiają się ciemne plamki nieznanego pochodzenia? To przebarwienia posłoneczne. Czasu już nie cofniesz, ale na szczęście istnieje kilka sposobów na to, aby je rozjaśnić. Pamiętaj jednak, żeby podczas kolejnych wakacji lepiej zadbać o ochronę skóry przed promieniowaniem słonecznym.  

Przebarwienia fot. shutterstock.com

Przebarwienia po wakacjach – jak się ich pozbyć?

O przebarwieniach po wakacjach opowiada nam ekspertka

Ekspertka

””

ZOFIA OWCZAREK

kosmetolog, towaroznawca i ekspert marki Venome, producenta preparatów z zakresu medycyny estetycznej.

Przebarwienia po wakacjach – jak powstają?

Proces powstawania przebarwień zaczyna się od melaniny, a konkretnie od melanocytów, czyli komórek, które odpowiadają za produkcję barwnika (melaniny) i znajdują się w najgłębszej warstwie naskórka. Proces produkcji melaniny to melanogeneza, która może ulec przyspieszeniu lub zostać zaburzona. „Podlega regulacji przez czynniki wewnętrzne – o podłożu genetycznym i hormonalnym – oraz zewnętrzne, do których zaliczyć można promieniowanie UV czy leki wykazujące potencjał fotouczulający. W efekcie komórki pigmentacyjne wytwarzają zbyt dużą ilość melaniny, która punktowo kumuluje się w skórze, tworząc ciemniejsze plamki – przebarwienia” – tłumaczy ekspertka i przypomina, że najczęstszym czynnikiem wewnętrznym powodującym zaburzenia pigmentacji są hormony.–Plamy o podłożu hormonalnym z większą częstotliwością dotykają kobiet – pojawiają się w czasie ciąży i menopauzy, przy zaburzeniach miesiączkowania czy w trakcie stosowania doustnej antykoncepcji”.

Najprościej mówiąc, przebarwienia po wakacjach są często wynikiem nadmiernej ekspozycji na słońce, przy braku odpowiedniej ochrony w postaci kremów z filtrem. Nie chodzi tylko o czas opalania na plaży, a o każdy dzień (głównie w okresie letnim), kiedy skóra jest odsłonięta na promieniowanie ultrafioletowe. „Promienie słoneczne wpływają nie tylko na pojawianie się nowych przebarwień, ale także utrwalają te, które już powstały”– mówi kosmetolog, Zofia Owczarek.

Przebarwienia po wakacjach – gdzie pojawiają się najczęściej?

Przebarwienia po wakacjach pojawiają się głównie w tych partiach ciała, które były w największym stopniu wystawione na działanie promieni słonecznych – dłonie, ramiona, szyja, dekolt, twarz. Pamiętasz, jak przypominałyśmy o codziennym stosowaniu kremu z filtrem na twarz? To między innymi dlatego, aby zapobiec powstawaniu przebarwień, które często pojawiają się właśnie na twarzy – na policzkach, w okolicach kości jarzmowych, na czole i podbródku. „Zmiany pigmentacyjne dotykają miejsca, o których ochronie przeciwsłonecznej zapominamy”– mówi ekspertka.

Przebarwienia po wakacjach – kiedy udać się do lekarza?

Zwykle przebarwienia po wakacjach nie są niebezpiecznym objawem, ale mimo że w większości przypadków pozostają wyłącznie problemem estetycznym, nie powinnyśmy ich bagatelizować. Każda zmiana skórna powinna być dla nas sygnałem ostrzegawczym, dlatego należy ją bacznie obserwować. „Skłonić do wizyty u lekarza powinna nas każda zmiana kształtu przebarwienia. Mowa tutaj o jego powiększeniu czy zauważeniu, że jego kształt nagle stał się nieregularny” – mówi kosmetolog, Zofia Owczarek. Nasza ekspertka podkreśla również, że przebarwienia, tak samo jak znamiona, mogą przekształcić się w zmiany nowotworowe (np. w czerniaka), dlatego nie można ich lekceważyć. „Plamy pigmentacyjne dobrze jest raz do roku kontrolować u dermatologa” – dodaje ekspertka marki Venome.

Przebarwienia po wakacjach – zabiegi i pielęgnacja

Redukcja przebarwień to proces długotrwały, dlatego najlepiej zrób wszystko, aby nie dopuścić do pojawienia się przebarwień po wakacjach. Najbardziej skutecznym sposobem zapobiegania powstawaniu przebarwień jest przede wszystkim unikanie ekspozycji na promienie słoneczne. Nie namawiamy Cię do siedzenia w domu przez całe lato, a zachęcamy do zasłaniania skóry i stosowania kremów z filtrem. 

Jeśli natomiast wróciłaś z urlopu i zaobserwowałaś plamki na ciele, których wcześniej nie było, to znak, że najwyższy czas wynagrodzić skórze wakacyjne zaniedbania. Najlepsze efekty w walce z przebarwieniami po wakacjach osiągniesz łącząc domową pielęgnację z profesjonalnymi zabiegami.

Pielęgnacja skóry po wakacjach

Przede wszystkim pamiętaj o stosowaniu kremu z wysokim filtrem każdego dnia. Poza tym nawilżaj i odżywiaj skórę (od wewnątrz i zewnątrz) – istotna jest w tym przypadku oczywiście codzienna dieta, ale także dobór kosmetyków. Nasza ekspertka tłumaczy, że na skórę z przebarwieniami po wakacjach rewelacyjnie sprawdzą się te produkty, które zawierają kwas hialuronowy lub ceramidy. „Warto wdrożyć do swojej rutyny również witaminę C na przykład w postaci serum z antyoksydacyjnym kwasem askorbinowym, który redukuje drobne przebarwienia i wspiera tworzenie się nowych włókien kolagenowych oraz elastynowych” – mówi Zofia Owczarek.

Skóra z przebarwieniami nie lubi silnie działających preparatów, dlatego wybieraj produkty delikatne, o niskimstężeniu kwasowym, które nie będą dodatkowo jej podrażniały. „Tego typu produkty są bezpieczne do stosowania w domu, a zawarte w nich składniki jak kwas mlekowy czy migdałowy, oprócz właściwości rozjaśniających, wykazują też działanie regenerujące, dlatego sprawdzą się nawet w pielęgnacji suchej czy wrażliwej skóry” wyjaśnia kosmetolog, Zofia Owczarek. 

Peelingi chemiczne na przebarwienia po wakacjach 

Jednym z zabiegów kosmetologicznych, które mogą pomóc Ci w niwelowaniu powakacyjnych przebarwień, są (bazujące na różnego rodzaju kwasach) peelingi chemiczne. Kwasy powodują rozrywanie wiązań białkowych pomiędzy martwymi komórkami naskórka, umożliwiając ich usuwanie. W wyniku złuszczenia nowa, świeża skóra ulega odsłonięciu, a koloryt jest stopniowo ujednolicany. Największy potencjał rozjaśniający przebarwienia wykazuje kwas migdałowy, kojowy i trójchlorooctowy, który przenika w głębokie warstwy skóry”– mówi towaroznawca marki Venome.

SPRAWDŹ: Kwasy na twarz – które wybrać?

Mezoterapia na przebarwienia po wakacjach

Mezoterapia to najszybszy sposób na dostarczenie głębokim partiom skórnym substancji odżywczych. „W trakcie zabiegu dochodzi do mikrourazów skóry, które mobilizują organizm do szybkiego uruchomienia samoistnych procesów naprawczych” – mówi Zofia Owczarek. Dzięki temu po zabiegu skóra jest lepiej nawilżona i bardziej elastyczna,a niewielkie zmarszczki zostają spłycone. Poza tym mezoterapia jest także skutecznym sposobem na przebarwienia po wakacjach. Preparaty stosowane do mezoterapii zawierają m.in. witaminę C w wysokich stężeniach, o silnym działaniu rozjaśniającym i depigmentującym. Do mezokoktajli wykorzystuje się również retinol, który moduluje działanie melanocytów, przez co skutecznie niweluje drobne przebarwienia i hiperpigmentacje” – wyjaśnia kosmetolog. Witamina C od lat jest znana ze swoich właściwości rozjaśniających, ale produktem wartym uwagi jest także szafran. Okazuje się, że ekstrakt z szafranu może równie pozytywnie wpływać na kondycję cery, co witamina C. Ekspertka podkreśla, że szafran jest inhibitorem tyrozynazy, czyli enzymu stymulującego melanocyty do produkcji pigmentu. „Szafran hamuje transport melaniny do wyższych warstw skóry, zapobiegając powstawaniu przebarwień, a także skutecznie rozjaśnia te, które już powstały. W rezultacie poprawia koloryt skóry i wpływa na jego ujednolicenie” – dodaje.

ZOBACZ TEŻ: Pielęgnacja latem – jak dbać o skórę w wakacje?

REKLAMA