Przebarwienia na twarzy: przyczyny, rodzaje, jak się ich pozbyć?

Przebarwienia skóry twarzy pojawiają się zazwyczaj po lecie i nadmiernej ekspozycji na słońce. Są też inne przyczyny powstawania tych uciążliwych i nieestetycznych niedoskonałości. Podpowiadamy, jak skutecznie z nimi walczyć.

Przebarwienia na twarzy fot. shutterstock.com

Melanina jest naturalnym barwnikiem wytwarzanym przez komórki skóry, czyli melanocyty. To właśnie ona nadaje kolor skórze, włosom i oczom. Jej podstawową funkcją jest ochrona organizmu przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania UV.

Spis treści

Melanina i promieniowanie słoneczne 

"Promieniowanie słoneczne przyspiesza procesy starzenia skóry, wpływa na degradację włókien kolagenu i elastyny oraz powstawanie wolnych rodników. Bez zapewnienia skórze odpowiedniej ochrony powoduje kancerogenne poparzenia skóry i może przyczyniać się do rozwoju czerniaka. Podczas opalania się skóra zaczyna produkować więcej melaniny" - wyjaśnia dr Marek Wasiluk - specjalista medycyny estetycznej z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium. 

Dodaje, że przy prawidłowej pracy melanocytów melanina odkłada się równomiernie w naskórku. Natomiast gdy praca melanocytów zostaje zaburzona (z różnych przyczyn, m.in. z nieprawidłowej ochrony przeciwsłonecznej i nadmiernej ekspozycji na słońce) dochodzi do nadmiaru nagromadzonego pigmentu i tym samym powstawania przebarwień.

Przebarwienia słoneczne 

Przebarwienie słoneczne jest nadmiernie wytworzonym w skórze barwnikiem, czyli melaniny, która odłożyła się miejscowo w skórze. Objawia się ciemniejszymi plamkami na skórze twarzy o różnej wielkości i nieregularnym kształcie. Problem wynika ze złej pracy melanocytów, które pod wpływem różnych czynników, np. nadmiernej ekspozycji na słońce stają się nadreaktywne. Przebarwienia na skórze twarzy mogą mieć również inne przyczyny. 

Przebarwienia hormonalne – melasma (ostuda)

Problem tych przebarwień dotyka zazwyczaj kobiety w wieku 30-50 lat. "Mają one często podłoże hormonalne i związane są z zaburzeniami hormonalnymi, przyjmowaniem antykoncepcji hormonalnej w każdej formie (doustnej, zastrzykach, dopochwowej), hormonalnej terapii zastępczej. Przebarwienia hormonalne dotykają także kobiety w ciąży lub w okresie karmienia piersią. Są to rozległe, jasno lub ciemnobrązowe plamki o nieregularnym kształcie. Zlokalizowane są najczęściej w centralnej części twarzy (policzki, górna warga, nos, czoło, broda). Mają tendencję do nawrotów i bardzo trudno je wyleczyć" - podkreśla dr Marek Wasiluk. 

Przebarwienia polekowe

Innymi czynnikami powodującymi przebarwiania skóry twarzy są również przyjmowane leki (należy do nich na pewno część antybiotyków i duża grupa leków przeciwdepresyjnych) oraz zioła tj. dziurawiec, rumianek, nagietek i skrzyp polny.

Przebarwiania pourazowe/pozapalne

Mogą powstawać pod wpływem urazu na skórze np. w wyniku poparzenia chemicznego lub urazu mechanicznego, ale również w wyniku bardziej inwazyjnych zabiegów na skórze, związanych z zabiegami medycyny estetycznej, jak laser frakcyjny ablacyjny, IPL, mikrodermabrazja, mocne peelingi oraz zabiegi chirurgiczne. Do powstawania tego typu przebarwień przyczyniają się także stosowane, nieodpowiednio dobrane kosmetyki (kremy, oraz kosmetyki kolorowe) i powierzchownie, działające na naskórek zabiegi kosmetologiczne, które powodują podrażnianie.

Przebarwienia starcze (tzw. plamy soczewicowate)

"Z wiekiem skóra również zaczyna niewłaściwie pracować. Dochodzi do pewnego rodzaju rozszczelnienia granicy między naskórkiem a skórą właściwą i tzw. „przecieków” z jednej warstwy do drugiej, co bardzo sprzyja powstawaniu przebarwień. Przebarwienia starcze mają średnicę do 2 cm, objawiają się jako drobne plamki o ciemnobrązowej barwie. Mogą występować na twarzy ale także na innych częściach ciała" - tłumaczy doktor Wasiluk.

Piegi

Są również wynikiem promieniowania słonecznego. Są to na szczęście łagodne i płytkie przebarwienia , o wiele łatwiejsze do usunięcia niż przebarwienia hormonalne czy pourazowe. Posiadanie piegów jest uwarunkowane genetycznie, ale po długotrwałej ekspozycji na słońce mogą się rzeczywiście nasilać.

Jak się chronić przed przebarwieniami?

Przede wszystkim nie dopuszczać do ich wytworzenia się. Podstawą jest odpowiednia ochrona przed słońcem. Należy stosować filtry mineralne, które w przeciwieństwie do chemicznych chronią skórę twarzy przed przebarwieniami. Filtry chemiczne nie chronią przed promieniowaniem widzialnym i podczerwonym, które wywołują przebarwienia. Co gorsza, filtry chemiczne mogą też zadziałać w drugą stronę, czyli mogą predestynować do tzw. przebarwień pourazowych – zwłaszcza gdy w składzie są składniki drażniące dla skóry. Najlepszym rozwiązaniem jest ograniczenie ekspozycji na słońce, także po wykonaniu zabiegów, jak: mikrodermabrazja, peelingi chemiczne, czy ablacyjny laser frakcyjny. Najlepiej wykonywać je głównie jesienią i zimą, kiedy słońce tak mocno nie operuje i ryzyko powstawania przebarwień jest mniejsze. Po wykonaniu tego typu zabiegów warto dla bezpieczeństwa smarować skórę kremem mineralnym z wysokim filtrem.

Usuwanie przebarwień

W leczeniu przebarwień najważniejsze jest odpowiednie zdiagnozowanie przyczyny ich powstania i dobranie odpowiedniej metody ich usunięcia. I tutaj pojawia się kolejny podział przebarwień: na te proste i trudne w usunięciu.

"Grupą stosunkowo łatwych w usunięciu przebarwień są jedynie piegi i plamy starcze. Natomiast cała reszta zmian wymaga długiej, często wielomiesięcznej terapii i łączenia różnych metod. W przypadku trudnych przebarwień potrzebna będzie seria ok. 6-8 zabiegów wykonanych ciągu 4-6 miesięcy. Tutaj bardzo ważna jest odpowiedź skóry na konkretny typ zabiegu. Przy gorszej odpowiedzi skóry, a także przy większej liczbie czynników, które stymulują powstawianie przebarwień, albo w szczególności, gdy te czynniki nie zostaną wyeliminowane (np. przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej lub innych leków oraz nadmierne działanie promieniowania słonecznego) leczenie trwa przeciętnie 8 miesięcy, ale może się wydłużyć nawet do 1,5 roku" - zaznacza specjalista Marek Wasiluk.

Metody usuwania przebarwień

Nie istnieje jedna uniwersalna metoda na usunięcie przebarwień na skórze twarzy. Jest jednak kilka zabiegów, które sprawdzają się w leczeniu tych uciążliwych i nieestetycznych niedoskonałości skóry. Oczywiście pod warunkiem, że odpowiednio zostaną dobrane do rodzaju zmiany.

Do najskuteczniejszych metod usuwania trudnych przebarwień należą zabiegi laserowe i z użyciem radiofrekfencji, które działają bardzo precyzyjne na różnych głębokościach skóry. Można nimi zadziałać odpowiednio mocno, bez obaw, że uszkodzą inne struktury (omijają je). Minimalizują też ryzyko nawrotu plam. W leczeniu przebarwień najlepiej sprawdzają się:

Laser bromkowo-miedziowy

Działa na przebarwienia każdego typu – na te łatwe i trudne w usunięciu. Ma dwie długości fali: emituje światło zielone (najlepiej pochłaniane przez komórki barwnikowe) i dodatkowo światło żółte (pochłaniane przez kolor czerwony, więc jest niezastąpiony przy przebarwieniach hormonalnych typu naczyniowego). Sprawdza się również w usuwanie melasmy (ostudy).

Laser Q-switch

Jest to laser idealny na przebarwienia posłoneczne, piegi i plamy starcze. Głęboko penetruje i daje najmniejsze powikłania. Jest najmniej bolesny a uszkodzenia skóry goją się szybko. Umiejętnie stosowany wspomaga i przyspiesza terapię przebarwień typu melasma. Jest też dobrą opcją na przebarwienia pozapalne.

Pulsacyjna radiofrekwencja mikroigłowa

"Jest to metoda jeszcze mało znana, ale skuteczna przede wszystkim w usuwaniu przebarwień starczych. Główną rolą RF pulsacyjnej jest regeneracja skóry, by zablokować wspomniane wcześniej „przecieki”, związane z rozszczelnieniem przestrzeni między skórą właściwą a naskórkiem. Urządzenie bazuje na wykorzystaniu prądu elektrycznego o odpowiednich parametrach. Zabieg charakteryzuje się bardzo wysoką częstotliwością i bardzo małym natężeniem. Metoda ta jest też pomocna w leczeniu przebarwień trudnych do usunięcia. Wzmacnia efekty innych zabiegów laserowych na przebarwienia i zmniejsza stopień nawrotów przebarwień" - zapewnia dr Marek Wasiluk.

 

Ekspert

DR MAREK WASILUK
specjalista medycyny estetycznej
Właściciel warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium. Absolwent MSC in Aesthetic Medicine, Queen Mary University of London. Autor eksperckiego bloga www.marekwasiluk.pl i książki pt. „Medycyna estetyczna bez tajemnic”.

 

Zobacz również:
REKLAMA