Przebarwienia na skórze: jak sobie z nimi poradzić?

Za kolor naszej skóry odpowiada melanina. Pod wpływem zbyt dużej ekspozycji na słońce i niestosowania odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej dochodzi do jej nadmiernej produkcji. Właśnie wtedy na naszym ciele pojawiają się ciemniejsze plamki. Są jednak zabiegi, które pomogą Ci w walce z przebarwieniami.

GettyImages

Problem: plamy na twarzy

Nieestetyczne plamki na twarzy w odcieniach brązu mogą mieć podłoże genetyczne (piegi, plamy soczewicowate), hormonalne i zdrowotne (ciąża, zaburzenia endokrynologiczne, choroby wątroby, nadczynność tarczycy). Jednak w większości przypadków tworzą się po nadmiernej ekspozycji na słońce i narażeniu skóry na niebezpieczne promieniowanie UV.

"W usuwaniu przebarwień używa się skutecznych peelingów chemicznych (m.in. TCA i kwas glikolowy) – wymagają kilku powtórzeń. Powodzeniem cieszą się też zabiegi cosmelan czy dermamelan. Oparte są na połączonym działaniu kwasów: kojowego, fitowego, askorbowego, azelainowego i arbutyny. Te metody są odpowiednie dla każdego typu skóry i polegają jedynie na nałożeniu (na kilka godzin) maski na twarz. Po zabiegu skóra będzie się złuszczać przez kilka dni, a nawet tydzień (u jednych mniej, u innych bardziej). Przez kolejny miesiąc należy stosować krem depigmentacyjny, więc skóra przez cały ten czas będzie podrażniona. Po tym czasie zaczniesz widzieć zadowalające efekty." - mówi dr n. med. Lidia Majewska, lekarz medycyny estetycznej w Esme Clinic

Laser też działa

Leczenie przebarwień laserem wymaga kilku sesji, po których skóra może być zaczerwieniona. Na twarzy będą się tworzyć strupki. Czas gojenia trwa od 7 do 10 dni. Zabieg niezbyt przyjemny, ale zapewniający szybkie i spektakularne efekty.

Pamiętaj

  • Zabiegi z kwasami warto robić przed weekendem, a najlepiej wziąć kilka dni urlopu, bo możesz wyglądać jak kameleon.
  • Po kwasach zmywaj twarz samą wodą lub delikatnymi preparatami do mycia skóry atopowej lub wrażliwej. Nie nakładaj makijażu.
  • Odpuść też treningi na czas gojenia skóry, zwłaszcza po zabiegu laserowym. Pot, kurz i zanieczyszczenia powietrza (na siłowni jest ich pełno) nie sprzyjają regeneracji.
  • I co najważniejsze – bez względu na metodę, jaką usuwasz przebarwienia, mogą one do Ciebie wrócić, np. po kolejnym lecie. Dlatego podczas ekspozycji na słońce (także zimą) używaj kremów i podkładów z wysokim filtrem UV, najlepiej SPF 50.

ZOBACZ TEŻ: Najskuteczniejszy sposób na wypadanie włosów

Zobacz również:
REKLAMA