Problemy z paznokciami - jak je rozwiązać i jak im zapobiegać

Paznokcie są zwierciadłem stanu Twojego zdrowia. Zerkaj na nie regularnie, a niepokojące zmiany konsultuj z lekarzem.

problemy z paznokciami fot. Shutterstock.com

Gdy w Twoim organizmie dzieje się coś niedobrego, paznokcie wysyłają sygnał alarmowy. Co prawda nie świecą na czerwono i nie wydają z siebie dźwięku syreny, ale znaki są na tyle zauważalne, byś mogła szybko zareagować. Szczególną uwagę zwróć na wszelkie zmiany kształtu, tekstury lub koloru. I bez paniki – czasem to tylko kwestie estetyczne.

ZOBACZ: Suplementy dla urody - po co naprawdę warto sięgać?

1. Gdy brakuje Ci witamin

Jeśli Twoje paznokcie są cienkie i wywijają się do zewnątrz, tworząc wklęsłą strukturę przypominającą łyżkę, możesz cierpieć na niedobór żelaza. Schorzenie to nazywa się koilonychią i oprócz niedoboru żelaza mogą powodować je także: utrata krwi (np. w wyniku obfitych miesiączek lub krwawienia z przewodu pokarmowego), ciąża, zaburzenia gospodarki hormonalnej i nieodpowiednia dieta. Niespodzianka – Twoje paznokcie potrzebują składników odżywczych, podobnie jak reszta Twojego ciała. By złagodzić objawy, zacznij od uzupełnienia swojej diety w produkty o wysokiej zawartości żelaza: mięso, jajka i zielonolistne warzywa.

ROZWIĄŻ PROBLEM W wielu przypadkach uzupełnienie żelaza samą dietą wystarczy. By mieć pewność, że nie cierpisz na poważniejsze schorzenie, któremu towarzyszy koilonychia (jak np. krwawienie z przewodu pokarmowego), skonsultuj się z lekarzem i zrób badania krwi.

2. Gdy na dworze szaleje mróz

Im chłodniej na dworze, w tym gorszej kondycji są Twoje paznokcie? Mróz działa na nie równie źle, co na skórę, i sprawia, że są wyjątkowo łamliwe. Wynika to z niższej wilgotności na zewnątrz i ekstremalnie wysuszonego powietrza w pomieszczeniach. Płytka w okolicy skórek może zacząć się łuszczyć i nawet najbardziej błyszczący lakier nie sprawi, że będzie wyglądać zdrowo i atrakcyjnie.

ROZWIĄŻ PROBLEM Złuszczaj i nawilżaj paznokcie, tak jak robisz to ze skórą. Gabinety kosmetyczne oferują zabiegi chemicznego złuszczania paznokci. W wersji budżetowej wystarczy drobnoziarnisty pilnik. Najlepszym sposobem na utrzymanie odpowiedniego nawilżenia jest regularne wcieranie lub moczenie paznokci w podgrzanym oleju.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Dermaplaning - depilacja i oczyszczanie twarzy skalpelem

3. Gdy przedłużasz paznokcie żelem

Manicure żelowy to wynalazek, któremu nie można odmówić zalet. Wzmacnia strukturę paznokcia, jest odporny na odpryski i długotrwały. Jedna wizyta u kosmetyczki na miesiąc i z głowy. Nie chcemy Cię martwić, ale regularne namaczanie żelu w acetonie, piłowanie i ponowna aplikacja to naprawdę duże obciążenie dla płytki paznokcia. Kilka wizyt wystarczy, by doprowadzić ją do koszmarnego stanu. Ponadto produkty, których używa się do wykonania manicure’u, często zawierają szkodliwe składniki. Formaldehyd zmniejsza elastyczność paznokci, ftalan dibutylu negatywnie oddziałuje na układ hormonalny, a toulen może prowadzić do zaburzeń układu nerwowego.

ROZWIĄŻ PROBLEM Między wizytami u kosmetyczki rób 2-4-tygodniowe przerwy. Wybieraj gabinety, w których stosuje się kosmetyki pozbawione szkodliwych substancji, a do zdejmowania paznokci używa się frezarki.

4. Gdy uderzysz się w paznokieć na siłce

Podczas treningu uderzyłaś się w paznokieć, a jakiś czas później pojawiły się na nim białe kreski, przypominające zarysowania, które uparcie nie chcą zniknąć? To dość powszechny problem wśród fanek treningu siłowego. Wystarczy nieostrożnie chwycić sztangę i bum! – uraz gotowy. Jeśli jednak nie przypominasz sobie, żebyś w ostatnim czasie doznała kontuzji, koniecznie odwiedź lekarza. Tego typu zmiany mogą być powiązane z chorobą Leśniowskiego-Crohna i z niektórymi chorobami nerek. Często towarzyszą również niedoborom niektórych witamin i minerałów.

ROZWIĄŻ PROBLEM Na uszkodzenia mechaniczne nie ma rady – trzeba poczekać, aż paznokieć się zrośnie. Pielęgnuj go, stosuj odżywki i zrezygnuj na jakiś czas z manicure’u żelowego oraz akrylowego.

4 złe nawyki, które musisz pokonać

Używanie paznokci jako narzędzi

Nawet mocne paznokcie wymagają odpowiedniej ochrony i pielęgnacji. Nie używaj ich do otwierania napojów w puszkach, zdrapywania naklejek czy otwierania opakowań. Do tych zadań zatrudnij nożyk.

Wyrywanie skórek

Skórki są naturalną ochroną dla macierzy paznokcia, która odpowiedzialna jest za jego prawidłowy wzrost. Pozbawienie ich tej osłony może skutkować powstawaniem infekcji. Zamiast wyrywać, odsuń skórki przy pomocy drewnianego patyczka.

Obgryzanie, gdy się stresujesz

Dobrze wiesz, że nie powinnaś, ale gdy poziom kortyzolu skacze, nie możesz się powstrzymać. Następnym razem, gdy zaczniesz obgryzać, przypomnij sobie, że pod paznokciami nosisz masę grzybów i bakterii.

Mycie naczyń bez rękawiczek

Detergenty przeznaczone do mycia naczyń wysuszają nie tylko paznokcie, ale całe dłonie. Postaw na patent dziewczyn z Piggy PEG: dłonie smaruj kremem i wkładaj w lateksowe rękawiczki. To jak darmowa sesja w SPA!

ZOBACZ TEŻ: 8 sposobów na piękne dłonie i paznokcie

REKLAMA