Porządki w szafie w 5 krokach

Nadchodzi nowy sezon, więc czas na porządki w szafie. Tylko żadnych wykrętów: Twoja szafa pęka w szwach. Nadszedł czas, aby coś z tym zrobić. W końcu nowy sezon = nowa Ty, prawda?

wieszak, szafa, porządki Shutterstock
fot. shutterstock.com

Po pierwsze: poszukaj wsparcia

Kup wino i zaproś do pomocy koleżankę, najlepiej taką nieprzesadnie miłą, która Ci powie szczerze: „Ten sweter wyrzuć natychmiast, wyglądasz w tym grubo i do niczego Ci nie pasuje”

ZOBACZ TEŻ: Regularne picie czerwonego wina zmniejsza ryzyko przeziębienia [WH News]

Po drugie: nie rób wszystkiego naraz

Jeżeli powyrzucasz wszystko z szafy na podłogę, to najpewniej szybko stracisz siły i motywację, przytłoczona ogromem rzeczy do zrobienia. Lepiej podziel pracę na sekcje i nastaw stoper – 20 minut na szuflady, 20 minut na szafkę z butami.

Po trzecie: to zostaje, tamto nie

Są ciuchy, które po prostu zostaną z nami na zawsze, jak np. klasyczna skórzana kurtka. Ale resztę najlepiej potraktować testem trzech pytań:

  • Czy to jest jeszcze na mnie dobre? (tylko szczerze)
  • Czy jest wygodne?
  • I trzecie, najważniejsze: Czy dzisiaj też bym to kupiła?

Jeżeli odpowiedź na któreś z tych pytań brzmi NIE, rzecz ląduje w koszu. 

ZOBACZ TEŻ: Jak oszczędzać pieniądze: 19 rad

Po czwarte: powieś, co się da

Jeżeli aranżujesz garderobę czy szafę ścienną, pamiętaj, że im więcej miejsca na wieszaki, tym lepiej. Dzięki nim łatwiej Ci ogarnąć całość swojej garderoby wraz z akcesoriami. 

  • Chustki i paski

Możesz na poziomym ramieniu wieszaka powiesić takie akcesoria, jak szale (jeden przy drugim), paski czy chusty.

  • Więcej na jednym

Na pręcie na wieszaki powieś plastikowy łańcuch z dużymi ogniwami, a następnie zaczep na nich np. pięć wieszaków – w ten sposób w jednym miejscu możesz powiesić kilka T-shirtów.

  • Małe woreczki

Takie rzeczy, jak zapasowe guziki, silikonowe wkładki do butów i inne łatwo gubiące się drobiazgi, też najlepiej przechowywać w woreczkach zaczepianych na wieszaku.

Kto używa porządnych wieszaków, prasuje tylko raz.

Po piąte: co zrobić z całkiem dobrymi ciuchami?

  • Pudło ostatniej szansy. Pewne elementy regularnie powracają w modzie – np. chusty, spodnie dzwony, torby kuferki. Jeżeli masz takie sztuki – niemodne, ale w dobrym gatunku – warto dać im szansę na drugie życie za parę lat w wersji vintage. Tylko zabezpiecz je w suchym miejscu (ja lubię worki próżniowe).
  • Kreatywność. Ostatnio coraz więcej fashionistek w ramach modnego minimalizmu kreatywnie przerabia ciuchy. Tu coś odpruje, tu doszyje i jest jak nowe. Po inspiracje sięgnij do licznych blogów o przerabianiu rzeczy.
  • SWAP. Czyli kiermasz wymiany rzeczy. Jeżeli nie ma takich w Twojej okolicy, sama zorganizuj. To też dobry pretekst do nawiązania kontaktów.
  • Oddaj potrzebującym. A jeżeli już nie bardzo się nadają, to schroniska dla psów zawsze potrzebują posłań.

A czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego Twoja szafa pęka w szwach? Sprawdź w naszym teście, czy jesteś rozrzutna, a potem zobacz, jak nie zwariować podczas wyprzedaży.

REKLAMA