Po pierwsze: poszukaj wsparcia
Kup wino i zaproś do pomocy koleżankę, najlepiej taką nieprzesadnie miłą, która Ci powie szczerze: „Ten sweter wyrzuć natychmiast, wyglądasz w tym grubo i do niczego Ci nie pasuje”
ZOBACZ TEŻ: Regularne picie czerwonego wina zmniejsza ryzyko przeziębienia [WH News]
Po drugie: nie rób wszystkiego naraz
Jeżeli powyrzucasz wszystko z szafy na podłogę, to najpewniej szybko stracisz siły i motywację, przytłoczona ogromem rzeczy do zrobienia. Lepiej podziel pracę na sekcje i nastaw stoper – 20 minut na szuflady, 20 minut na szafkę z butami.
Po trzecie: to zostaje, tamto nie
Są ciuchy, które po prostu zostaną z nami na zawsze, jak np. klasyczna skórzana kurtka. Ale resztę najlepiej potraktować testem trzech pytań:
- Czy to jest jeszcze na mnie dobre? (tylko szczerze)
- Czy jest wygodne?
- I trzecie, najważniejsze: Czy dzisiaj też bym to kupiła?
Jeżeli odpowiedź na któreś z tych pytań brzmi NIE, rzecz ląduje w koszu.
ZOBACZ TEŻ: Jak oszczędzać pieniądze: 19 rad
Po czwarte: powieś, co się da
Jeżeli aranżujesz garderobę czy szafę ścienną, pamiętaj, że im więcej miejsca na wieszaki, tym lepiej. Dzięki nim łatwiej Ci ogarnąć całość swojej garderoby wraz z akcesoriami.
- Chustki i paski
Możesz na poziomym ramieniu wieszaka powiesić takie akcesoria, jak szale (jeden przy drugim), paski czy chusty.
- Więcej na jednym
Na pręcie na wieszaki powieś plastikowy łańcuch z dużymi ogniwami, a następnie zaczep na nich np. pięć wieszaków – w ten sposób w jednym miejscu możesz powiesić kilka T-shirtów.
- Małe woreczki
Takie rzeczy, jak zapasowe guziki, silikonowe wkładki do butów i inne łatwo gubiące się drobiazgi, też najlepiej przechowywać w woreczkach zaczepianych na wieszaku.
Kto używa porządnych wieszaków, prasuje tylko raz.
Po piąte: co zrobić z całkiem dobrymi ciuchami?
- Pudło ostatniej szansy. Pewne elementy regularnie powracają w modzie – np. chusty, spodnie dzwony, torby kuferki. Jeżeli masz takie sztuki – niemodne, ale w dobrym gatunku – warto dać im szansę na drugie życie za parę lat w wersji vintage. Tylko zabezpiecz je w suchym miejscu (ja lubię worki próżniowe).
- Kreatywność. Ostatnio coraz więcej fashionistek w ramach modnego minimalizmu kreatywnie przerabia ciuchy. Tu coś odpruje, tu doszyje i jest jak nowe. Po inspiracje sięgnij do licznych blogów o przerabianiu rzeczy.
- SWAP. Czyli kiermasz wymiany rzeczy. Jeżeli nie ma takich w Twojej okolicy, sama zorganizuj. To też dobry pretekst do nawiązania kontaktów.
- Oddaj potrzebującym. A jeżeli już nie bardzo się nadają, to schroniska dla psów zawsze potrzebują posłań.
A czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego Twoja szafa pęka w szwach? Sprawdź w naszym teście, czy jesteś rozrzutna, a potem zobacz, jak nie zwariować podczas wyprzedaży.